HP PSC 2110, İlk 4800 dpi Hepsi Bir Arada Cihaz

HP PSC 2110, İlk 4800 dpi Hepsi Bir Arada Cihaz

PSC 2110 bünyesinde 4800 dpi bir yazıcıyı ve 600 dpi tarayıcıyı barındırdığı için aynı zamanda siyah-beyaz veya renkli fotokopi cihazı görevini de üstleniyor. Kompakt boyutları bu cihazı evler ve küçük işletmeler için ideal hale getiriyor, ancak yüksek adetli çıkışlar için uygun değil. Baskı kalitesi çok iyi olmasına karşın, HP’nin her zaman fahiş fiyata satılan kartuşları yüzünden baskı maliyetleri yüksek. HP’nin de Epson ve özellikle Canon gibi ekonomi yönünde adım atması için son fırsatları.

PSC 2110’un Ana Detayları

PSC 2110 yeni bir model ve PSC 750’nin yerine geldi. Böylece PSC 950 biraz demode kaldı, dolayısıyla o da gidici gibi görünüyor. En büyük değişiklik kartuşlarda. PSC 2110, Deskjet 5550 ile aynı kartuşları kullanıyor. Ürünün kutusundan çıkan kartuş takımı (siyah ve üç temel renk) PhotoRet III kalitesinde, yani temel renklerin 3500 değişik tonunda çıktılar alabileceğinizi gösteriyor. Siyah kartuşun yerine fotoğraf kartuşu adı verilen opsiyonel kartuşu kullanırsanız dört temel renk yerine 6 temel renk devreye giriyor, damlacık boyutları 5 pikolitreden 4 pikolitreye düşüyor ve PhotoRet IV kalitesinde, 1.2 milyon renk tonlamalı bir çıktı alabiliyorsunuz. Maksimum çözünürlük de daha yüksek; PSC 750 modelinde 2400 dpi iken bu modelde 4800 dpi.

Bu yeni özellikler ne kadar etkileyici olursa olsun, HP’nin, diğer üreticilerin çok zahmetli diye terk ettikleri bir sisteme geri dönmüş olması üzücü. Fotoğraf kartuşu ile siyah kartuşu ikide bir yer değiştirmek çok zaman alıyor. Daha da kötüsü, kafalar her seferinde yeniden kalibre ediliyor ve bunu Enter tuşuna basarak onaylamanız, ardından test çıkışı almanız, onaylamanız, çıktıyı tarayıcı penceresine yerleştirip tekrar onaylamanız gerekiyor! Çok uzun bir işlem.

PSC 750’ye kıyasla 2110 daha iyi bir baskı kalitesine sahip ancak asıl şikayetlerimiz zaten bu alanda değildi. İki noktanın daha iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorduk: Fahiş sayfa başı baskı maliyeti ve tarama kalitesi. PSC 750’nin kartuşları aşırı pahalıydı. HP o zamandan beri bir miktar gelişme kaydetti ve PSC 2110’nin kartuşları toplamda %15 daha ucuz oldu. Tarayıcıya gelince, önceki modelde “moiré” dalgalarını giderme özelliği yoktu ve 600 dpi ve üzeri taramaları çok başarılı değildi.

Bir cevap yazın