HP Mini 2140

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

HP Mini 2140 Özellik Tablosu
İşlemci Intel Atom N270
1.6 GHz, 533MHz FSB, 512KB L2 Önbellek
Bellek 1 GB / 2 GB DDR2 667 MHz
Ekran 10.1″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g/n
Bluetooth
Sabit Disk 160 GB HDD
Kamera Tümleşik kamera var
Ses Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu SD, MMC
Giriş / Çıkış 2x USB 2.0
1x VGA Çıkışı
1x Express Card Yuvası
1x LAN RJ-45
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil 3 Hücreli Li-ion Pil
6 Hücreli Li-ion Pil (isteğe bağlı)
Ağırlık 1.19 kg (3 hücreli pille)
Boyutlar 26.14 cm x 16.6 cm x 2.67 cm
Yazılım Windows® XP Home
Renk Seçenekleri Metalik Gri

Atom işlemciler hakkında yapılan en önemli eleştiri birden fazla uygulama açıldığında tek çekirdekli olduklarından sistemin tepkiselliğinin düşmesiydi. Bu modelde kullanan 1.6 GHz Atom N270 modeli de tek çekirdeğe sahip (HyperThreading desteğiyle işletim sistemi iki işlemci görüyor). Ancak bizim yaptığımız denemeler sırasında birden fazla uygulamayla çalışırken bile kullanımı kötü yönde etkileyecek büyük bir yavaşlama hissetmedik. Bu işlemcinin netbookların temel kullanım alanları için (internet gezintisi, e-posta, anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları gibi) yeterli başarımı rahatlıkla sunduğunu söyleyebiliriz.

Burada bir ara not ekleyelim: Netbook maratonu boyunca işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel özelliklerin genelde bütün netbooklarda aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucu olarak incelediğimiz bütün modeller aynı başarım değerlerini sundular. Farklılıklar temel olarak tasarım, pil ömrü ve bazı yan özelliklerde ortaya çıkıyor.

Yaptığımız ofis uygulamaları denemelerinde HP Mini 2140 ile herhangi bir takılma, tekleme yaşamadık. Film oynatma başarımını denediğimizde 720p de dahil HD filmler bile sorunsuz bir şekilde oynatılıyor. Ancak film kalitesi biraz daha artırıldığında (1080p) işlemcinin tıkandığına tanık olduk. Yani netbookları Çoklu Ortam PC’si şeklinde kullanmak isteyenler standart kalite filmler (VCD, DivX, Xvid, 720p HD) söz konusu olduğunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır. En ileri seviye görüntü kalitesini isteyenler ise Nvidia Ion gibi yeni nesil alt yapıları beklemeliler.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Donanımsal olarak çok benzediklerinden ağırlık ve pil ömrü, netbook modellerini birbirinden ayıran en önemli özellikler haline geliyor. HP Mini 2140’ın yaklaşık 1,19 kg olan ağırlığının ortalama bir seviyede olduğunu görüyoruz. Ürün elimize ilk ulaştığında pilinin rakiplerine göre daha ince olduğu izlenimine kapılmıştık ancak HP bu ince yapıya üç pil hücresi sığdırmayı başarmış. Mini 2140 üç hücreli piliyle standart Battery Eater Pro deneyimizde (ekran parlaklığı %50, kablosuz ağ açık) iki saatin üzerinde (2 saat 15 dk) pil ömrü sundu. Ekran parlaklığı en düşük seviyeye getirildiğinde pil ömrünün üç saati rahatlıkla geçebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca HP’nin bu model için 6 hücreli pil seçeneği de var. Ancak paketin içinden çıkmayan daha yüksek kapasiteli pilin Türkiye’de olup olmadığı bilgisine erişemedik.

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Bir önceki model olan Mini 2133 netbook meraklıları tarafından çok tutulmuştu ancak bazı eksikleri olduğu bilniyordu. VIA işlemcisi başarım açısından pek yeterli olamıyordu ve fazla ısınıyordu. Yeni modelinde HP, 2133’ün eksikliklerini gidermiş ve ürünü yeni teknolojiyle (Intel Atom N270) donatmış. Bu sayede başarım ve soğutma açsından herhangi bir sorun kalmamış. Şık metalik bir kasa, oldukça rahat bir klavye ve ExpressCard yuvası HP Mini 2140’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellikler olarak karşımıza çıkıyor.

HP Mini 2140, ülkemizde iki model olarak satılıyor: 1 GB bellekli NN355EA 499 USD + KDV, 2 GB bellekli NN357EA 649 USD + KDV.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın