HP Mini 2140

HP Mini 2140

Gri renkli HP Mini 2140’ın ekran çerçevesinin siyah olarak tasarlandığını görüyoruz. Kısa bir süre önce yayınladığımız Compaq MiniNote 701 gibi HP Mini 2140 da farklı bir tasarıma sahip. Önden baktığınızda kendinizi herhangi bir dizüstü bilgisayarın karşısında gibi hissediyorsunuz.

Ekranının sol, sağ ve üst kenarlarında yaklaşık olarak ikişer cm boş alan bulunuyor. Mini 2140 incelediğimiz modeller arasında ilk kez karşılaştığımız bir ekrana sahip: Ekran çevresinde siyah boşluklar var ancak ekran çukurda değil, çerçevesi ile aynı hizada ve ondan herhangi bir şekilde ayrılmıyor. Değişik ve güzel olan bu tasarım sayesinde Mini 2140’ın 10.1″ olan ekran büyüklüğünün gerçek boyutlarında hissedildiğini söyleyebiliriz.

Ekranın üst kısmına küçük bir yuvarlak olarak görünecek şekilde kamera, bunun sağ ve sol tarafına da nokta olarak görünecek şekilde dahili mikrofonlar yerleştirilmiş. Hoparlörler ise mikrofonların hizasında ekranın alt kısmında bulunuyor ve ekran açıkken görünmüyorlar.

Oldukça sade bir tasarıma sahip olan HP Mini 2140’ta durum ışıkları da olabildiğince sade ve yerinde tasarlanmış. Caps Lock ışığı klavyenin sol üst kısmında bulunuyor ve Caps Lock açıkken hafif bir ışık yayıyor. Dokunmatik alan ile klavye arasında bulunan ışık dokunmatik alan devre dışıyken sarı renk yanıyor, aktifken ise herhangi bir ışık vermiyor. Diğer durum ışıkları kasanın ön kenarında bulunuyorlar: Bunların biri sabit disk ışığı, diğer ikisi ise, sürgülü şık metalik tuşların uçlarında bulunan ışıklar. Bu sürgülü metalik çubuklardan biri bilgisayarı açmaya diğeri de kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakmaya yarıyor. Bilgisayar şarj olurken yanan ışık ise sağ kenardaki güç girişinin hemen yanında ve çok minik. Doğrusu HP Mini 2140’daki bu durum ışık tasarımının aynısı Compaq MiniNote 701’e de uygulanmış olsaydı çok güzel olurdu.

Kasanın sağ kenarında bulunan kart okuyucu yuvasıysa bir kapakla kapatılmış. İncelediğimiz modellerin sadece birkaçında gördüğümüz bu kapak içeri doğru hafifçe bastırılarak açılıyor. Ve Mini 2140’da bir ilk daha gözümüze çarpıyor: Harici aygıtları netbooka bağlamanıza imkan sağlayan Expres Card girişi. HP, bu ayrıntılarla 2140’ın iş için kullanılabileceğini düşünmüş.

Tüm bu tasarım ayrıntılarıyla HP Mini 2140 hoş, sade ve abartısız bir güzelliğe kavuşmuş.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.75 cm

Geniş klavyesi oldukça rahat bir kullanım imkanı sunuyor. Tuşlar bir netbooktan beklenmeyecek kadar geniş ve tuş yerleşimine baktığımızda klasik klavyelere çok yakın bir yerleşim görüyoruz. Eğer HP Mini 2140 almayı planlıyorsanız klavyesinin büyük ekranlı bir dizüstü bilgisayarınki kadar rahat olduğundan emin olabilirsiniz.

Sadece yön tuşları diğer tuşlara göre biraz küçükler ama bunun sizi zorlamayacağını ve kısa süreli bir kullanımdan sonra alışacağınızı söyleyebiliriz.

Fn hızlı erişim tuşları ile şu komutlar verilebiliyor: Bilgisayarı bekleme konumuna getirme, monitör seçimi, parlaklık azaltma ve arttırma, hızlı kilit durumunu başlatma, ses kapama/açma, azaltma ve arttırma, Num Lock, Print Screen. Page up, Page Down, Home ve End komutları ise Fn + yön tuşları ile veriliyor. Burada saydığımız Hızlı Kilit komutu Compaq MiniNote 701’de de bahsettiğimiz gibi bilgisayarı oturum açma ekranına getiriyor. Böylelikle bilgisayarınızın başından ayrılmanız gerektiğinde, etrafınızdakilerin ekranınızda ne olduğunu görmesini engelleyebilmiş oluyorsunuz. Yerinize döndüğünüzde oturum açma parolanızı girerek işinize devam edebiliyorsunuz.

Klavyesi ile dokunmatik alanı arasında, dokunmatik alanı etkin veya devre dışı bırakmaya yarayan tuş ve bunun göstergesi olan ışık yerleştirilmiş. Bu tuşun altından başlayan dokunmatik alan kabul edilebilir bir genişliğe sahip ve kullanım sırasında yeterli olabiliyor. Ancak uzunluğunu yeterli bulduğumuzu söyleyemeyiz. Compaq MiniNote 701 incelememizde, diğer modellerle kıyaslandığında 701 ET’nin büyük sayılabilecek bir dokunmatik alana sahip olduğunu yazmıştık ve belki daha küçük bir klavyesi olsaydı dokunmatik alandan beklentimiz azalırdı demiştik. Aynı yorum HP Mini 2140 için de geçerli. Eğer dokunmatik alan, etkin veya devre dışı bırakılmak için tasarlanan tuşun yerine kadar gelseydi daha rahat bir kullanım sunabilirdi.

Fare tuşları ise dokunmatik alanın sol ve sağında birer çubuk şeklinde tasarlanmış. Bu yerleşime pek alışık olmasak da kalınlıkları sayesinde kolay bir kullanım sunduklarını söyleyebiliriz. Dikkatli okuyucularımız hatırlayacaktır, benzer tasarımlı netbooklarda bu tuşlar daha ince olduğu için eleştiri aldığından ve alışma süreci gerektirebileceğinden bahsetmiştik. HP Mini 2140’ın Compaq MiniNote 701 ET gibi fare tuşu boyutları sayesinde bu eleştirilerin dışında kalacağını söyleyebiliriz.

Sol kenarda ses girişleri, bir adet USB yuvası, sıcak hava çıkışı ve VGA yuvası...

Sol kenarda ses girişleri, bir adet USB yuvası, sıcak hava çıkışı ve VGA yuvası…

... sağ kenarda ise kart okuyucu, ExperssCard yuvası, bir adet USB yuvası, ağ bağlantısı, güç girişi, kilit yuvası yer alıyor.

… sağ kenarda ise kart okuyucu, ExperssCard yuvası, bir adet USB yuvası, ağ bağlantısı, güç girişi, kilit yuvası yer alıyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın