HP Compaq Mini 701 ET

HP Compaq Mini 701 ET

Compaq MiniNote 701 ET, incelediğimiz ürünler arasında en farklı tasarımlardan birine sahip: İncecik ve oldukça kibar görünüyor. Siyah renkli 701 ET’nin dış yüzeyi ve ekran çerçevesi parlak siyah, klavye ve çevresi ise mat siyah. Bütün parlak siyah kasalarda olduğu gibi 701 ET’de de parmak izleri kirli bir görünüm oluşturabiliyor ama netbooklarınızı üşenmeden sürekli silecek kadar seveceğinizi düşünüyoruz.

Compaq MiniNote 701 ET’nin ekranının sol, sağ ve üst kısmında ikişer cm boşluklar bulunuyor. Buralarda 2 cm’nin üzerinde boşluklar bırakıldığında ekran daha küçükmüş gibi hissedilebiliyor. Bu açıdan 701 ET’nin ekran çerçevesinin ideale yakın boyutlarda olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın üst kısmına küçük bir yuvarlak olarak görünecek şekilde kamera, hemen sağına kamera ışığı, bunların biraz soluna da yine çok küçük bir nokta şeklinde mikrofon yerleştirilmiş.

Resimlerde göreceğiniz gibi, normalde pil görmeye alışık olduğumuz yerde gümüş renk hoparlörler bulunuyor. 701 ET’de siyahtan farklı renk kullanılan tek yer burası. Bir de bazı durum ışıkları var. Bunlardan Caps Lock ışığı klavyenin sol üst kısmında bulunuyor ve Caps Lock açıkken beyaz renk bir ışık yayıyor. Dokunmatik alan ile klavye arasında bulunan ışık ise dokunmatik alan aktifken beyaz, devre dışıyken sarı renk yanıyor. Diğer durum ışıkları kasanın ön kenarında bulunuyorlar. Bunların ikisi sabit disk ışığı ile pil şarj olurken yanan ışık. Diğer ikisi ise, sürgülü şık metalik tuşların uçlarında bulunan ışıklar. Bu sürgülü metalik çubuklardan biri bilgisayarı açmaya diğeri de kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakmaya yarıyor. Kasanın sağ kenarında bulunan kart okuyucu yuvasıysa bir kapakla kapatılmış. İncelediğimiz modellerin sadece birkaçında gördüğümüz bu kapak içeri doğru hafifçe bastırılarak açılıyor.

Tüm bu saydığımız özelliklerle 701 ET’nin sade ve hoş göründüğünü söyleyebiliriz ama kasa üzerinde bulunan iki ışık (Caps Lock ışığı ve dokunmatik alan durum ışığı) bilgisayarı kullandığınız sırada gözünüzü alabiliyor. Özellikle dokunmatik alan durum ışığı, klavyeyi kullandığınız sırada sizi rahatsız edebiliyor. Tabi bu rahatsızlık biraz da bulunduğunuz ortamdaki ışık durumuna bağlı ama diğer incelemelerde de değindiğimiz gibi klavye çevresinde durum ışıkları kullanılması çok tercih ettiğimiz bir durum değil.

Z ile X arasındaki mesafe 1.8 cm

Z ile X arasındaki mesafe 1.8 cm

Bir netbooktan beklenebilecek en rahat klavyelerden birini sunan 701 ET alıştığımıza yakın bir tuş yerleşimine sahip. Klavyeyi kullanmak için bir alışma sürecine ihtiyaç duyacağınızı sanmıyoruz. Sadece yön tuşlarının biraz küçük olduğunu söylemeliyiz. Bunun dışındaki tüm tuşlar neredeyse klasik klavye veya daha büyük ekranlı dizüstü bilgisayarlarda görmeye alıştığınız büyüklüklerde ve yerli yerindeler.

Fn hızlı erişim tuşlarını incelediğimizde şu komutları verebildiğimizi görüyoruz: Bilgisayarı bekleme konumuna getirme, ekran seçimi, parlaklık azaltma ve arttırma, hızlı kilit durumunu başlatma, ses kapama, azaltma ve arttırma. Page Up, Page Down, Home ve End komutları ise Fn + yön tuşları ile veriliyor. Burada saydığımız Hızlı Kilit komutu, bilgisayarı oturum açma ekranına getiriyor. Böylelikle bilgisayarınızın başından ayrılmanız gerektiğinde, etrafınızdakilerin ekranınızda ne olduğunu görmesini engelleyebilmiş oluyorsunuz. Yerinize döndüğünüzde oturum açma parolanızı girerek işinize devam edebiliyorsunuz.

701 ET’nin klavyesi ile dokunmatik alanı arasında, dokunmatik alanı etkin veya devre dışı bırakmaya yarayan tuş ve bunun göstergesi olan ışık yerleştirilmiş. Bu tuşun altından başlayan dokunmatik alanın genişliği yeterli görünüyor. Ancak kullanım sırasında dokunmatik alanın uzunluğunun yeterli olmadığını fark ediyoruz. Aslında diğer modellerle kıyaslandığında 701 ET büyük sayılabilecek bir dokunmatik alana sahip. Belki daha küçük bir klavyesi olsa dokunmatik alandan da daha azını beklerdik. Ama klavye o kadar rahat ki dokunmatik alandan beklentilerimizi arttırıyor. 🙂 Dokunmatik alanın sağından aşağı ve yukarı hızlı kaydırma yapılabiliyor ve bu durum kesik çizgilerle dokunmatik alan üzerinde gösterilmiş.

701 ET’nin fare tuşları ise dokunmatik alanın sol ve sağında birer çubuk şeklinde tasarlanmış. Bu yerleşime pek alışık olmasak da kolay kullanım sağlayabilecek kalınlıkta tasarlanmış olan bu tuşlara rahatlıkla alışabileceğinizi söyleyebiliriz. Dikkatli okuyucularımız hatırlayacaktır, benzer tasarımlı netbooklarda bu tuşlar daha ince olduğu için eleştiri aldığından ve alışma süreci gerektirebileceğinden bahsetmiştik. 701 ET’nin fare tuşu, boyutlarıyla bu eleştirilerin dışında kalıyor.

701 ET’de dikkatimizi çeken bir ayrıntı da VGA yuvasının yani görüntüyü daha büyük bir ekrana alabilmenizi sağlayacak olan yuvanın bulunmaması. Başka bir ekrana veya projeksiyon aygıtna görüntü aktarmak istediğinizde sol tarafta bulunan genişleme yuvasına aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde bir ara kablo takmanız gerekiyor.

Yeri kullanım kılavuzunda belirtilmediği ve etrafında simgesi de bulunmadığı için birçok kullanıcının bulmakta zorlandığı SIM kart yuvası pilin olduğu yerde bulunuyor. SIM kartı takabilmek için pili çıkartın, sıcak hava çıkışının olduğu kenarda, gümüş renk hoparlörlere doğru küçük bir yuva göreceksiniz. SIM kartınızı bu yuvaya sonuna kadar iterek takabilirsiniz. Çıkarmak istediğinizde tırnağınızla içeri doğru hafifçe bastırarak kartın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sol kenarda RJ-45 ağ girişi, ses girişi, genişleme yuvası, sıcak hava çıkışı, bir adet usb yuvası ve güç girişi yer alıyor.

Sol kenarda RJ-45 ağ girişi, ses girişi, genişleme yuvası, sıcak hava çıkışı, bir adet usb yuvası ve güç girişi yer alıyor.

Sol tarafta bulunan genişleme yuvasını resimdeki gibi bir dönüştürücü yardımıyla ekran çıkışı olarak kullanabiliyorsunuz.

Sol tarafta bulunan genişleme yuvasını resimdeki gibi bir dönüştürücü yardımıyla ekran çıkışı olarak kullanabiliyorsunuz.

Sağ kenarda ise kart okuyucu ve bir adet USB yuvası yer alıyor. Bunların sağında bir de HP Mini Mobil Sürücü adı altında bir bağlantı noktası daha var ancak bize ulaşan üründe bu giriş kullanılabilir durumda değil.

Sağ kenarda ise kart okuyucu ve bir adet USB yuvası yer alıyor. Bunların sağında bir de HP Mini Mobil Sürücü adı altında bir bağlantı noktası daha var ancak bize ulaşan üründe bu giriş kullanılabilir durumda değil.

Ön kenarda kablosuz bağlantı etkin / devre dışı sürgülü metalik tuşu, pil şarj durumu ışığı, sabit disk ışığı ve bilgisayarı açma sürgülü metalik tuşu yer alıyor.

Ön kenarda kablosuz bağlantı etkin / devre dışı sürgülü metalik tuşu, pil şarj durumu ışığı, sabit disk ışığı ve bilgisayarı açma sürgülü metalik tuşu yer alıyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

10 Yorum

 1. canki75

  bende de bu netbooktan var ama vga girişli projeksiyona baglayamiyorum bu genişleme yuvasını projektore baglamak icin bu kablodan almam gerek ama bu kablonun tam adı nedir?

 2. hakan

    slm arkdaslar bende bu netbooktan varcok merak edıyorum bu “genişleme yuvası” denen seyin adı “hdmi” olmasın???

     acaba “hdmi” mı? bende alıcam ama tam bilmiyorum bu dönüştürücünün  adı nedir acaba lütfen bilen söylesin cok önemli?

     ALLAH’a emanet olun

 3. gürcan

  arkadaşlar bu kablo türkiyede yok.Aramadığım yer kalmadı.Ve ayrıca HP satış merkezinin bana verdiği cevap da çok ilginç “biz bu kabloyu getirmiyoruz.Siparişi bile kabul etmiyorlar” İğrenç bir durum Bulan olur ise bana mail atarsa çok sevinirim

  • Hamdi Kellecioğlu

   Eğer yurt dışından sipariş etmeye çekinmezseniz ebay’den alabilirsiniz. Şu ve şu satıcılar Türkiye’ye gönderiyorlar. Kablo kargo ücreti de dahil en fazla 70 $ tutar. Biraz pahalı ancak başka çare ne yazık ki şimdilik yok gibi görünüyor.

 4. lokman güzelyurt

  Merhaba arkadaşlar bir hata yapıp ilk çıktığında bu makinayı almak gibi bir hata yaptım, iki yıldır uğraşmama rağmen bir türlü bu vga kablosunu bulamıyorum, sipariş verdiğim tüm ürünler yanlış model olarak geliyor, bu basiretsiz hp firmasının beceriksiz müşteri temsilcileri çözüm üretme kapasitesine sahip olamadıkları için elimizden bir şey gelmiyor diye geçiştiriyorlar…Bu konuda hp firması sattığı ürünün yedek parçasını temin etmeyerek bizi kazıklamış oluyor, sorum şu bu konuda birlikte bir mücadele sergieleyebilir miyiz? çünkü hiçbir zaman bu bilgisayarları projeksiyona bağlayıp sunum yapma şansımız olmayacak bu işler için ikinci bir bilgisayara ihtiyacımız olacak diğer bir konuda bu kabloyu bulan varsa nerden aldığını bildirebilir mi?

Bir cevap yazın