House of the Dead: Overkill Extended Cut İnceleme

Her ne kadar Sony reddetse de buram buram Wii Remote kokan Sony’nin yeni kontrolörü (aslında artık pek de yeni sayılmaz) PS Move, Wii’nin mekaniğini PlayStation’a, teknolojinin de sayesinde daha gerçekçi bir şekilde aktarmayı başardı. PS Move Wii Remote’tan aşağı yukarı 5 yıl sonra çıktı, aradaki bu fark sayesinde oyun sektöründe PS Move için ideal birçok oyun mevcut ve oyun yapımcıları da PS Move için yeni oyunlar geliştirmek yerine daha önceden Wii için yayınlandıkları oyunları HD formatına çevirerek, birkaç küçük rutujla beraber PlayStation 3 sahiplerine sunmayı tercih ettiler ve etmekteler de. Bu durumun en yeni örneği ise House of the Dead: Overkill Extended Cut.

House of the dead overkill- ss 1

Şayet 2009 yılında Wii’ye yayınlanan House of the Dead: Overkill’i ya da serinin diğer oyunlarını oynamadıysanız oyunun tarzını da muhtemelen bilmiyorsunuz. Oyunun adı bas bas ben bir zombi oyunuyum diye bağırsa da, yapımı sıradan bir zombi shooter oyunu olarak tanımlamak haksızlık olur. Arcade salonlarında büyümüş bir kuşaktan geliyorsanız, House of the Dead: Overkill’in tarzı size oldukça tanıdık gelecektir. Oyundaki baş karakterlerimiz gizemli bir karakter olan Özel Ajan G ve deneyimli bir polis olan Isaac Washington. G ilk görevinde Loisiana’daki küçük bir kasabadaki kaybolma olaylarını araştırmak ve suç imparatoru Papa Caesar’ın işini bitirmekle görevlendirilir. Ona bu görevinde Ceaser’dan öldürülen babasının intikamını almak için yanıp tutuşan Washington eşlik etmektedir.

Bu ikilinin dışında oyunda iki oynanabilir karakter daha mevcut. Oyun senaryo olarak pek de derin bir yapıya sahip değil, zaten olması da gerekmiyor. Çünkü elimizin altında, oyuncuya katıksız bir aksiyon deneyimi sunmayı vaat eden “rail shooter” türünde bir yapım var. Bu türü  bilmeyenler için oyunda tek yaptığımızın üzerimize doğru gelen zombilere ateş etmek olduğunu belirtelim. Aslında düşmanlarımız zombiden ziyade mutantlar, ancak son zamanlarda zombi kavramı orijinalinden fazlasıyla sapmış halde olduğu için bu oyundaki karşılaştığımız yaratıklara da zombi demekte bir sakınca görmüyorum.

House of the Dead: Overkill Extended Cut aksiyon bakımından iyi bir deneyim sunuyor. Ara videolar da oyununun başarılı sunumuna katkıda bulunuyorlar, ancak oyunu oynamayı düşünen zombi fanlarına yapımın Resident Evil ya da bir başka zombi tabanlı oyuna benzemediğini belirtelim. Oyundaki karakteriniz kendisi ilerliyor, kendisi bakması gerektiği yere bakıyor ve az önce de belirttiğimiz gibi burada size düşen yalnızca ateş etmek oluyor. İçinizde  sizin küçük katkılarda bulunduğunuz uzun bir film izliyormuşsunuz hissi uyanıyor. Bu tür oyun dünyasında pek tercih edilmese de, oyunculuğu eskilere dayanan oyun severler için yapım tür itibariyle klasik olarak görülüp oynanabilir. Bu arada oyunu normal controller ile oynayabileceğinizi de belirtelim, ancak bu durumda oyundan pek zevk alacağınızı zannetmiyorum.

Bir cevap yazın