Hotmail Bitti Yaşasın Outlook.com

Hotmail ismi pek çoğumuz için internet hayatımıza girdiğinden beri var olan bir şey. 1996 yılında kurulan ve hemen ertesi yıl Microsoft tarafından satın alınan ücretsiz e-posta hizmeti Hotmail adıyla 16 yıldır hayatımızda. Ama Microsoft aldığı radikal bir kararla bunu değiştirmeye hazırlanıyor.

İlk olarak Hotmail markası artık olmayacak. Microsoft ücretsiz e-posta hizmetini bundan böyle Outlook markası adıyla sunacak. Hotmail sitesi şimdilik yayında kalmaya devam edecek, kullanıcıların yeni arayüzü kullanması zorunlu olmayacak. Ama tabi ki bunun sınırlı bir süre için olacağı ortada. Hotmail uzantılı e-posta adresinizi kullanmaya devam ederken Outlook.com uzantılı adresleri de hesabınıza bağlayabileceksiniz.

Outlook’la gelen en önemli değişimlerden birisi de sosyal ağlarla olan bütünleşme süreci. Örneğin kimle bir konuşma yapıyorsanız Outlook o kullanıcının tweet’leri, Facebook güncellemeleri gibi diğer ağlarda paylaştığı şeyleri karşınıza getirebiliyor. Hatta Outlook arayüzünü kullanarak bu ağlara yorum yapma, beğenme, retweet etme gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Tabi ki bunları yapabilmesi için Outlook’u diğer hesaplara bağlamanız gerekiyor. Bu izinleri istediğiniz zaman geri alabiliyorsunuz.

Outlook’taki en etkileyici şeylerden birisi kullanıcı arayüzünün son derece sade hazırlanmış olması. Açıkçası Microsoft’un bu konuda karnesi pek iyi değildi ama son zamanlarda firma bu alanda büyük yol kat etti.

Microsoft bu yıl önemli atılımları bir biri ardına yapıyor. Yakın zamanda Windows 8 masaüstü ve tabletleri aynı işletim sistemi altında bir araya getirmeye çalışacak, Nokia’yla birlikte akıllı telefon pazarına açılacak. Bunların oldukça büyük adımlar olduğu ortada. Bunun yanında neredeyse bütün internet kullanıcıları tarafından bilinen Hotmail markasını bırakıp Outlook’a geçmek oldukça cesur bir hamle, ne dersiniz Microsoft başarılı olur mu?

Kaynak: Mashable

6 Yorum

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bildiğim ve ayarlardan görebildiğim kadarıyla Outlook’ta bir başka hesaba iletme (forward) ve POP3 desteği var ancak IMAP desteği yok. Ama bu pek çok kişi tarafından sorulan bir özellik muhtemelen Microsoft yakın zamanda IMAP’i destekler.

   Outlook ücretsiz bir hizmet olduğundan bu özelliklere de herhangi bir para ödemeniz gerekmiyor.

  • LORDTEK

   gmail’de hem IMAP hem de POP3 desteği var. yahoo’da standart (ücretsiz) kullanıcılara bu hizmetler sunulmuyor. hotmail’de IMAP yok POP3 var. Muhtemelen outlook’ta da hotmaildeki gibidir.

Bir cevap yazın