HKC 9809A 18.5″ Monitör İncelemesi

LCD monitörlerin nispeten alınabilir fiyatlara düştüğü ilk yılları hatırlıyorum da birçok kişi LCD monitörleri oldukça yetersiz bulmuş ve CRT monitörlerden vazgeçmek istememişti. Aslında  LCD’ye geçmek istemeyenler haksız da sayılmazdı. LCD monitörlerin ilk yılları gerçekten sancılı geçmişti çünkü. Peki, neydi LCD monitörlere geçmek istemeyenlerin sunduğu gerekçeler kısaca bir hatırlayalım: soluk renkler, yüksek tepki süresi, hayalet efekti, dar bakış açısı, düşük kontrast değerleri…

Aradan geçen yıllar sonra kaba CRT monitörlerin ölüşüne ve LCD panellerde görülen yaygın sorunların giderildiğine şahit oluyoruz. Türkiye pazarına donanım konusunda deneyimli Çözüm A.Ş. güvencesi ile giriş yapan 18.5″ HKC 9809A monitör incelememizde hem monitörün artıları eksilerini görecek, hem de LCD üretim teknolojisinin giriş seviyesinde bile ne kadar geliştiğini göreceksiniz.

HKC 9809A

HKC 9809A

Tasarım ile başlayalım; elimizde monitör HKC’nin Türkiye’de satışa sunulan ilk LCD monitörü. 18.5″ ekran büyüklüğüne sahip bu monitör 16-9 formatında ve doğal çözünürlüğü 1360×768. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi; HKC, monitörün tasarımında yuvarlak hatları tercih etmiş. Genel olarak monitörün çok fazla öne çıkan bir tasarımı olduğunu söyleyemediğimiz gibi, monitörün kaba bir tasarıma sahip olduğunu da söyleyemeyiz.

Monitörün üzerinde durduğu ayağı kutu içerisinden çıkan bir vida ile monitöre monte ediyoruz. Vidayı  sıkmak için tornavidaya ihtiyacınız yok. Ayrıca monitör ayağının pivot özelliği olmadığını da hatırlatalım.

HKC 9809A vida

Monitörün birde dahili hoparlörü var. Ne yazık ki, üretici internet sitesinde hoparlörlerin kaç Watt olduğu bilgisi verilmemiş fakat tahminim 2 Watt dolayında bir ses çıkışı olduğu yönünde. Monitörün ses kalitesi yeterli diyemem  fakat ofis kullanımında işinizi rahatlıkla görecektir. Oyun için dahili hoparlörleri kesinlikle düşünmeyin. Ayrıca ekran üstünde ses attırıp azaltmak için kısa yolu tuşları bulunmuyor. Bu durum hoparlörlerin ofis için düşünüldüğünün kanıtı gibi.

HKC 9809A hoparlör

10 Yorum

 1. Ziyaretçi

  güzel bi inceleme olmuş ama ben daha çok heyecan istiyorum:). şöyle acayip bi anakart, dehşet bi işlemci…  eğer mümkünse asus ASUS
  M4A785D-M PRO   ‘yu inceleyebilirmisiniz… 

  yakın takipçinizim. başarılar dilerim

 2. Ziyaretçi bilo

  ben bu markanın 23,6 inc monitorunu aldım ama tam bir kıyasmalama yapamadım 2 m tepkime süresi bana cazip gelmenin yanında fiyatı ve çözünürlüğü tavsiye ederim 2 haftadır kulanıyorum

 3. Ziyaretçi

  arkadaşlar bende bu monitörün aynısından var ve memnunum diğer monitörlerden pek farkı olduğunu söyleyemem.ve gayet memnunum ayrıca servis ağı geniş en azından izmirde öyle.

 4. savas koca

  Bende bu monitör var.kafayı yedirecek.CDR MOD ekranda oyunun en hecanlı zamanında cıkıyor ve gidmiyor.acık-kapalı yapıyorum=kaydetden sonra gidiyor ama oyunuda kaybetmiş oluyorum.ne yaptımsa çözemedim sorunu yardımcı olabilecek varsa lütfen yardım edin.

 5. bayram t

  Monitör korkunç! Tuşları hem güzel his vermiyor hemde çabuk bozuluyor, bendeki versiyonunda DVI girişi yok! Ayrıca bu kadar deli ettiği yetmezmiş gibi şimdi monitörün 1360×768 çözünürlükteki Timing ayarları bozuldu. Ekranın sağ tarafında kocaman bir boşluk kalıyor ve autoyu bırakın manuel bile düzeltilmiyor, oyunlarda acı çekiyorum lütfen yardım. (Bu gidişle yeni monitör almayı düşünüyorum, hayatımda gördüğüm en berbat LCD monitör bu!)

Bir cevap yazın