Hızlı ve Güvenli: Sekiz RAID Kartının Karşılaştırılması

 Hızlı ve Güvenli: Sekiz RAID Kartının Karşılaştırılması

Ç.N.: Bu çeviri yazıda adı geçen bazı marka ve modeller Türkiye’de bulunmayabilir. Bu yazı referans teşkil etmesi açısından çevirilmiştir.

PC kullanıcıları, sistemlerinde tek bir sabit disk kullanmak yerine RAID sistemlerini tercih ederek performanslarını ikiye katlayabiliyorlar. Testlerimizdeki en hızlı IDE RAID kartlarıyla yaptığımız denemelerde, ortalama olarak saniyede 55 MB’ın üzerinde veri transfer hızına erişmeyi başardık. Hatta testin lideri olan Highpoint Rocket Raid 404 ile RAID-0 modunda elde ettiğimiz sonuçların saniyede 56,8 MB’a kadar çıktığını gördük. Aynı test sisteminde RAID olmadan aldığımız sonucun saniyede sadece 24,25 MB olarak gerçekleştiğini söylersek, farkı daha iyi yansıtmış oluruz..

Aslında günümüzün modern anakartlarında, RAID denetçileri giderek standart olarak sunulan bir özellik halini almaya başladı. Ancak anakartların üzerinde gelen bütünleşik RAID denetçileri, çoğu zaman profesyonel kartlarda kullanılan denetçilerin hafifletilmiş sürümleri olmaktan ileri gidemiyorlar. Örneğin Promise denetçisinin bütünleşik sürümünde, RAID 0+1 kombinasyonu ve sisteme takılı farklı tiplerdeki sabit disklerin tamamının tek bir disk gibi algılanmasını sağlayan JBOD setup özelliği bulunmuyor. Ayrıca bütünleşik denetçiler, herhangi bir problem anında da profesyonel kartların yapabildiği ölçüde esneklik sağlayamayabiliyorlar. Örneğin PCI RAID kontrol kartı kullanarak, veri güvenliğiniz için dosyaları ikinci diske aynalama yöntemiyle kopyalayan bir RAID konfigürasyonunda çalışırken PC’nin başına bir iş gelirse, kartı ve diskleri bir başka PC’ye taşıyarak işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak aynı şey bütünleşik RAID denetçisini kullandığınız bir anakartta başınıza gelirse, verilerinize ulaşmak için buna eşdeğer bir anakart arayıp bulmanız gerekir.

Geniş Bir Yelpazeye Dağılmış Kartlar Test Altında

Test laboratuvarlarımızda sekiz ayrı IDE RAID kartını inceleme altına aldık. Bunlardan beş tanesini, iki IDE kanalına sahip olan ve dört adet sabit disk bağlamaya müsait yapıda olanlar oluşturuyordu. Dört kanal taşıyan 3Ware Escalade 7850, Highpoint Rocket Raid 404 ve LSI Logic Megaraid i4 ise toplam sekiz diskin bir arada bağlanabilmesine izin veriyor. Ayrıca LSI Logic Megaraid i4, Adaptec ATA Raid 1200A ve Dawicontrol DC-100 Raid kartlarının arabirimleri Ultra-DMA/ 100; diğerlerininki Ultra-DMA/ 133. Adaptec, Dawicontrol, Highpoint ve Promise kartlarının tümü RAID 0, 1, 0+1 ve JBOD (Just a Bunch of Disks) modlarını destekliyorlar. Aralarında en ucuz olanı, aynı zamanda fiyat/performans lideri olarak belirlediğimiz DC-100 Raid kartı. RAID-5 denetçisine sahip olan Escalade 7850 ve Megaraid i4 ise testimizdeki dahili tampon belleğe sahip olan iki model.

Bir cevap yazın