Hızlı, Güçlü ve Türünün Son Örneği: Asus CRW-5224A

Hızlı, Güçlü ve Türünün Son Örneği: Asus CRW-5224A

Birkaç sene öncesine kadar bilgisayar donanımları arasındaki en lüks aletlerden sayılan CD yazıcılar, artık yavaş yavaş ömürlerinin sonlarına yaklaşıyorlar. Ucuzlayan fiyatları sayesinde artık birçok bilgisayarın standart donanımında bulunan yazıcılar, daha fazla hızlanamayacakları bir limite erişmiş gibi görünüyorlar: 52X. Asus’un en yeni CD yazıcısı, piyasanın en hızlısı olmak gibi büyük bir iddia ile test masamıza konuk oluyor. İncelememizde, Asus’un son yazıcısının eski nesil yazıcılara karşı ne kadar büyük bir üstünlük sağladığına bakıp, bu hıza gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Asus CRW-5224A, adından da anlaşılabileceği gibi 52X yazma, 24X tekrar yazma ve 52X okuma iddiasına sahip bir yazıcı. Yazıcının kutulamasında gösterişten uzak durulmuş.

CRW-5224A’nın dışarıya doğru bombeli ön paneli, gerçekten hoş duruyor. Bu panelin üzerinde normalde bir tane LED olmasına alıştığımız için, ilk bakışta, Asus CRW-5224A’nın üzerindeki biri yeşil, biri kırmızı iki adet LED dikkatimizi çekti. Yeşil olan, test ürünümüzün içinde CD varken sabit, CD okunurken de yanıp sönme biçiminde yanıyor. Kırmızı LED ise sadece yazma sırasında yanıp sönüyor.

Yazıcıyla Gelenler

  • IDE Kablosu
  • 4 adet vida
  • Ses Kablosu
  • 1 adet CD-R medya
  • 1 adet 24X CD-RW medya
  • 12 dilde hazırlanmış kurulum kılavuzu
  • 50 sayfalık İngilizce ve Çince kullanım kılavuzu
  • Acil durum “tel”i ve kullanma kağıdı
  • Nero 5.5.9.2 ve InCD 3.33

Tek kelimeyle; eksiksiz!

Tek kelimeyle; eksiksiz!

Görüldüğü gibi, yazıcı oldukça dolu bir kutuyla geliyor. Boş CD verme konusunda cimri davranan bazı firmaların örnek almaları gerektiğini düşündüğümüz ve özellikle hoşumuza giden, 10 adet boş CD-R ve 2 adet 24X CD-RW medya oldu. Piyasada halen 12X CD-RW medyaların zar zor bulunabildiğini düşündüğümüzde, üreticilerin aslında ürünlerinin yanında yüksek hızlı yazmaya uygun yeniden yazılabilir CD vermeleri de bir zorunluluk gibi. Asus, burada sayıda kendini kısıtlamayarak sempatimizi kazandı.

Kutunun içinden çıkanlar arasında belki de en dikkat çekici materyallerden biri de acil durum teli. Basit bir ayrıntı ama en azından bu yazıcıyı kullanırken, zor durumlarda ataç bükmek zorunda kalmayacağız.

Asus CRW-5224A ile beraber Nero ve InCD yazılımları geliyor. Tabii bu yazılımların güncel versiyonlar olmadığını hatırlatmakta fayda var. Çok sık güncellenen bu yazılımların yeni sürümlerini Ahead’in web sitesinden takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak CRW-5224A, kendisi ile birlikte gelen eksiksiz ekipmanla bu konuda bizden tam puan almayı başardı.

Asus CRW-5224A’nın kurulumu sırasında herhangi bir zorlukla karşılaşmadık. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, bu tür ürünlerin her zaman güncel firmware’lerine sahip olmak. Test için bize gönderilen ürün 0.9 revizyon firmware’e sahipti. Asus’un web sitesinden çektiğimiz yeni 1.1 firmware versiyonu ile güncelleme yaptıktan sonra testleri tekrarladık. Bu sırada bazı sorunların da giderilmiş olduğunu gördük. Örneğin Nero artık okuma hızı testi yapabiliyordu :).

Bir cevap yazın