Hızlı Bakış: Dört ECS Anakart İncelendi

ECS G43T-M3

ECS G43T-M3

İnceleyeceğimiz ikinci model giriş seviyesi kullanıcıları hedefliyor. MikroATX biçim etmenine sahip olan G43T-M3, Intel’in G43 yongasetine ve ICH10 güneyköprüsüne sahip. Intel’in 45 nm işlemcilerini ve 1333 MHz FSB hızını destekleyen bu yongaseti DDR2 bellek desteği sunuyor. Anakartın üzerinde bulunan Intel GMA X4500 tümleşik ekran kartı harici bir ekran kartı takmayı gerektirmeden HD kalitesindeki videoları çözebiliyor.

Bileşen Yerleşimi

ECS G43T-M3

Açıkçası mikroATX yapısına sahip olan bir anakarttan çok fazla bir şey beklemesek de G43T-M3’ün bileşen yerleşiminin kötü olmadığını söyleyebiliriz. x16 PCIe yuvasının bellek yuvalarına yakınlığı uzun ekran kartı takmak isteyen kullanıcılara engel çıkarabilir. X16 PCIe dışında anakart üzerinde iki PCIe x1 ve bir eski tip PCI genişleme yuvası yer alıyor.

Anakart üzerinde hem UltraATA hem de disket sürücü yuvasının bulunmayışı sizi ister istemez yeni arayüze sahip optik ve sabit disk sürücü kullanmaya zorluyor. Altı adet SATA girişinin doksan derecelik açıya sahip olması genelde dar kasalarda sorun çıkarır. Ancak G43T-M3’ün standart mikroATX’e göre biraz daha küçük olan boyutları sayesinde olası bir çakışma önlenebilir.

Önpanel düğmeleri ve USB 2.0 bağlantı kafaları anakartın ön alt kenarına doğru yerleştirilmiş. Burada herhangi bir kablolama sorunu çıkacağını sanmıyoruz. Ancak anakartın alt arka kenarına doğru yerleştirilen ön panel ses bağlantı kafasına erişmekte biraz zorluk çıkabilir.

ECS G43T-M3

Maliyeti düşük tutmak için bazı yerlerde eski tip kapasitörler kullanılmış.

Maliyeti düşük tutmak için bazı yerlerde eski tip kapasitörler kullanılmış.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın