Hızlı Bakış: Dört ECS Anakart İncelendi

ECS’nin Türkiye dağıtıcısı Mersa Sistem giriş ve orta seviyeye yönelik dört anakartı test merkezimize gönderdi. Modeller farklı alanlara hedeflendiğinden ve farklı yongasetlerine sahip olduklarından doğrudan karşılaştırma imkanına sahip değiliz. Bunun yerine ürünlerin sunduğu özelliklere hızlı bir bakış attık.

ECS X48T-A

ECS X48T-A

Her ne kadar X58 yongasetli anakartların fiyatı son zamanlarda düşmeye başlamış olsa da orta seviye sistem toplamak isteyenler için X48 yongaseti hala önemli bir seçenek olarak duruyor. X48T-A, ECS’nin yüksek kalite ve başarım sunmayı vadettiği “Black” serisinin özelliklerini bünyesinde barındırıyor: Renkli bileşenler, şık tasarım, başarım, kararlılık ve bol özellik.

Bileşen Yerleşimi

Hızlı Bakış: Dört ECS Anakart İncelendi

ECS fazla özellik kaybetmeden X48T-A’nın tasarımını temiz tutmayı başarmış. Göze en çok çarpanlar dev ısı emici tasarımı ve DIMM yuvalarının biraz aşağı doğru kayması oluyor. DIMM yuvalarının aşağı doğru yerleştirilmesi sayesinde bağlantılar kısaltılarak bellek kararlılığı artırılabiliyor. Ancak bunun bir de ters etkisi var genişleme yuvalarından bazılarını feda etmek zorunda kalıyorsunuz. X48T-A, altı genişleme yuvasına sahip olarak geliyor ve en üstteki x1 PCIe yuvasına çok geniş kartlar takamıyorsunuz.

X48T-A, bazı rakiplerinin tersine üç adet yerine iki adet PCIe x16 yuvasına sahip. Ancak üçüncü x16 yuvanın olmaması artık orta-ileri seviye olarak kabul edilen bu anakart için bir eksiklik değil. Diğer PCIe bağlantı seçenekleri ise şöyle: İki adet x1 PCIe ve iki adet eski tip PCI yuvası ancak iki yuvaya sığan CrossFire kartlar kullanıldığında bu yuvalardan birer tanesi kullanılabilir oluyor.

İşlemci çevresinde kaliteli katı kapasitörler kullanılmış

İşlemci çevresinde kaliteli katı kapasitörler kullanılmış

Altı dahili SATA bağlantısından ikisi uzun ekran kartları kullanıldığında erişilemez hale geliyor. Ancak böylesi dev ekran kartlarına sahip olmayan kullanıcılar için SATA girişlerinin yukarı bakıyor olmaları bir avantaj. Yanlara bakan girişler bazen dar kasalarda sabit disk kafesi tarafından engellenebiliyor. Bunların yanında ECS, ses girişlerini anakartın alt arka kenarına doğru yerleştirerek ortalıktan kasa-önü ses kablolarının geçmesine neden olmuş.

Temiz bir arayüz sağlayabilmek için ECS, Ultra ATA bağlantısını en alttaki PCI yuvasının altına yerleştirmiş. Eğer üst sürücü yuvalarına taktığınız eski arayüzlü bir DVD-ROM’unuz varsa bağlantı kablosunun buraya kadar ulaşması oldukça zor (anlaşılan firma SATA optik sürücülerin yeterince yaygınlaştığını düşünüyor). Normalde UltraATA bağlantısının olması gereken yerde ise disket sürücü yuvası bulunuyor. Microsoft’un artık eskimeye başlayan Windows XP işletim sistemini kullananlar için kurulum sırasında depolama sürücülerini kurmak isteyenler dışında kimsenin işine yaramayan bu yuvaya hala bu kadar önem verilmesi biraz çarpık bir durum.

Hızlı Bakış: Dört ECS Anakart İncelendi

Kuzeyköprüsünü soğutan büyük alüminyum ısı emiciye baktığımızda ısı borularının (heat pipe) lehimlenmek yerine bir çeşit ısı ileten macunla yapıştırıldıklarını görüyoruz. Aslına bakarsanız çoğu firma tecrübesiz kullanıcıları avlamak için bu ısı borularını koyduğundan bu büyük bir sorun değil (ısı emiciler tek başlarına işlevlerini yerine getirebilecek kadar büyükler).

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın