Hızlı Bakış: 790GX Yongasetli Gigabyte GA-MA790GP-DS4H

Hızlı Bakış: 790GX Yongasetli Gigabyte GA-MA790GP-DS4H

Gigabyte’ın yeni 790GX yongasetine sahip yeni önürünü (prototype) elimize ulaştı. Yeni yongaseti üzerinde 750 MHz hızında çalışan (780GX yongasetli anakartlardaki IGP’ye göre daha hızlı) HD 3300 grafik yongası barındırıyor.

790GX yongaseti ile anakart üreticileri AMD’nin SidePort bellek teknolojisini kullanabiliyorlar. Böylece sistem belleği yerine HD 3300 IGP kendi özel belleğine sahip olabiliyor. Yapılandırma seçenekleri genellikle 64 MB veya 128 MB olarak belirlenmiş, bu modelde ise 128 MB bellek kullanılmış. Anakart üreticileri 64 MB bellek kullanmak istediklerinde bu bellek veriyolu genişliğini 32 bit’le sınırlıyor ancak 128 MB kullanıldığında veriyolu 64 bit’e çıkıyor ve başarım artışı sağlanıyor.

Bu anakartla kullanıcılar iki Crossfire PCI-Express 2.0 yuvasına ve üç adet 1x yuvaya sahip oluyorlar. Aslında üç yuvayı da doldurmak zor olduğundan bizim tercihimiz bir adet 8x yuvaya sahip olmakta yana. Bellek desteği dört adet çift kanal yuvadan oluşuyor. Ayrıca altı SATA, iki de standart ATA bağlantı desteği var.

Hızlı Bakış: 790GX Yongasetli Gigabyte GA-MA790GP-DS4H

Gigabyte GA-MA790GP-DS4H toplamda altı seri ATA yuvasıyla birlikte geliyor ki bu yapılandırma standart kullanıcılar için yeterli bağlantı imkanı sunuyor. Ayrıca iki adet standart ATA yuvası da anakarta eklenmiş.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

  1. Ziyaretçi GÜVEN

    Aldığım günden beri sorunlu.öncelikle güç kaynağını değiştirtdi 700w taktık.sürücü uyumsuzluhu var.harddisklerimi yeniletti ama hala sorun devam ediyor,sürehen sürücü arıyorlar, ram’lardan birisini yedi, ve ne zaman bozulcağını iyi zamanlıyor.format atmaya bıktım.şimdide bayram üstü biosu güncelleyelim dedik güncelleme yapılırken pc dondu,ve tekrar başlattığında siyah ekran güya dual bios, fos. 25-30 yaşında araba alırsan ya tamirciyle akraba olursun yada tamirci diye felsefe var  gigabayte insanları  keriz yerine koyuyor pc dragon plarffomu kuruyoruz kanserojen bişey.

Bir cevap yazın