Hızaşırtma Rehberi Bölüm 3: 40 Dolarla Nasıl %81 Kazanılır?

Önceki yazılarımızda hızaşırtmaya en uygun parça veya platformlardan bahsetmiştik ve şimdi gerçek bir hızaşırtma işlemini adım adım gerçekleştireceğiz; giriş seviyesi bir Core 2 Duo işlemciyi en ileri başarım seviyesine kadar zorlayacağız. Her adımı ayrıntılı bir şekilde anlatırken yüksek ısı ve gerilimden dolayı sistemin beklenilenden önce çakılmasını nasıl engelleyebileceğinizi söyleyeceğiz.

Bileşen Seçimimiz

Hızaşırtma Rehberi Bölüm 2’de belirttiğimiz gibi Core 2 Duo E6300 işlemciyi kullansak da bu bölümde daha fazla kullanıcının işine yarayacağını düşündüğümüz zorlu bir anakartı kullanmaya karar verdik. İleri seviye hızaşırtmacılar P965 incelememizde belirttiğimiz gibi Gigabyte’ın GA-965P-DS3 modelinden çok iyi sonuçlar alabiliyorlar.

Hızaşırtma Rehberi Bölüm 3: 40 Dolarla Nasıl %81 Kazanılır?

Ortalama seviye bütçeyi de aklımızda tutarak Asus X1950 Pro ekran kartını kullanmayı uygun bulduk. 220 $ civarında bir fiyata sahip olan bu ekran kartı eskiden pahalı ürünlere sahip olarak bilinen firmanın ciddi bir u dönüşü yaptığını gösteriyor.

Hızaşırtma Rehberi Bölüm 3: 40 Dolarla Nasıl %81 Kazanılır?

Core 2 Duo hızaşırtması yapacaksanız orta seviye fiyata sahip bir bellek kullanmayı unutun çünkü Intel’in FSB1066 (266 MHz saat hızı) yapısı en düşük DDR2-533 (266 MHz saat hızı) bellekler gerektiriyor. Sistemi FSB1600 olacak şekilde hızaşırttığınızda DDR2-800 hızında çalışabilen belleklere ihtiyacınız oluyor. Aynı şekilde FSB1600’ün ötesine geçildiğinde ileri seviye hızaşırtılabilir bellekler şart.

Bir cevap yazın