Hızaşırtma Rehberi Bölüm 2: Önerilen Bileşenler Ve Ayarlar

Kısa bir süre önce yayınladığımız Hızaşırtma Rehberi Bölüm 1’i okudunuz ve bazı riskleri olsa da kazançlarının ağır geldiğini düşünerek hızaşırtma (overclock) yapmaya karar verdiniz. Fakat ne yazık ki bilgisayarınızın bazı parçalarının modası geçmiş ve zaten sınırlarına yakın hızlarda çalışıyorlar. Ne yapmak lazım?

Hızaşırtma yapmanın altında yatan en önemli nedenlerden birisi elinizdeki donanımları daha yüksek hızlarda çalıştırmaktır fakat aynı zamanda bir donanım güncellemesi için de hazırsanız normal olarak henüz harcamadığınız parayı da en iyi şekilde harcamak istersiniz. Bu yazıda sizin için hızaşırtma açısından harcadığınız paraya değecek birkaç öneriyi bir araya getirmeye çalıştık.

Hızaşırtılabilir İşlemciler

En son nesil işlemci yuvası türleri karşımıza geniş bir anakart seçenekleri listesi çıkarıyor ve gelecekte yapılabilecek donanım güncellemeleri için de imkân tanıyor bu yüzden seçimlerimizi yaparken AMD için Soket AM2 ve Intel için LGA775 işlemci yuvası yapılarını göz önüne aldık. Ucuz işlemci seçimlerimiz piyasada 60 – 70$ altında satılırken orta seviye modeller 200$ ve altına satın alınabiliyor.

Tavsiye edeceğimiz çekirdekler en yüksek saat hızlarına 55C sıcaklığın altında kararlı bir şekilde tutulduklarında ulaşabiliyorlar. Sıcaklığın hem hızla hem de gerilim artışıyla doğru orantılı olarak arttığını unutmayın. Bu yüzden hızaşırtma yaparken soğutma sınırlayan etken olduğunda önerilen en yüksek gerilimin biraz altında gerilim kullanmak hızaşırtma başarımını az da olsa artırabilir.

Düşük Fiyatlı AMD: Soket AM2 İçin Sempron

AMD Sempron Manila çekirdeği hızaşırtma (overclock) konusunda büyük potansiyel taşıyor olarak bilinir ve en düşük fiyatlı modeli 1.6 GHz hızındaki “2800+”. Her ne kadar bazı vahşi hızaşırtmacıların 2.6 GHz ve üstü hızlara çıkmak için 1.60 V çekirdek gerilimi kullandığını biliyor olsak da işlemciyi 1.50 V seviyesinde tutmanın ömrünü en az bir yıl uzatacağını düşünüyoruz.

Hızaşırtma Rehberi Bölüm 2: Önerilen Bileşenler Ve Ayarlar

Bu işlemciye sahip olan kullanıcılar AMD’nin işlemci kutusundan çıkan standart soğutucu yardımıyla kolaylıkla 300 MHz HyperTransport saat hızına ve 2.40 GHz seviyesine ulaşabilirler. Hatta biraz daha sınırları zorlamak konusunda çekingen davranmayın!

Bir cevap yazın