Hızaşırtma ile Ekran Kartınızın Suyunu Çıkarın

Yeterli Soğutma – Devam

Yükseltilmiş fan hızlarının sağladığı yarar elbette ki daha yüksek saat hızları ve MSI ürettiği hızaşırtmalı modelleri “OC Edition” olarak adlandırmakta. Elbette, diğer şirketlerin de hızaşırtmalı modelleri var. Aslına bakılırsa doğuştan hızaşırtmalı modeller pazarlama amaçları çerçevesinde “bizim kartımız en hızlısı” demek için kullanılıyor ve daha pahalıya satılıyor. Yine de her yiğidin bir yoğurt yiyişi var değil mi? Örneğin Gainward’ın “Golden Samples” serisi kartları yüksek hızlarıyla dikkat çekerken, Asus standart modelleri Smart Doctor uygulamasıyla geliştiriyor. PowerColor ise ATI kartlara referans dışı özel soğutucular takarak ve saat hızlarını yükselterek “PCS” serisi diye piyasaya sürüyor. Zotac referans soğutucularla referanstan çok daha yüksek hızlarda çalışan AMP Edition serisi ile dikkat çekmekte. EVGA kendi hızaşırtma serisinin “Superclocked” olarak adlandırıyor ve çift GPU kartlara sulu soğutma sistemleri yerleştiriyor. Sapphire’in ATI yongalı kartları ve Vapor-X adlı soğutucuları tamamen Sapphire’in kendi tasarımıyken, HIS IceQ serisi kartların soğutucularını Arctic Cooling adlı ayrı bir firmaya ürettiriyor.

HIS IceQ HD 4670

Bir ekran kartının soğutma başarımı birkaç parametreye bağlıdır. Kartın arka paneline konulacak bir soğutma ızgarası ve uzun kanatçıklı soğutma blokları sıcak havanın fan yardımıyla kolaylıkla kasa dışına atılmasını sağlar ve çoğu çift katlı ekran kartı bu yaklaşımdan faydalanır. Bununla beraber bazı özel soğutucular havayı kasa içine verirler. Bu tip soğutucuların artı yönü ise çok daha geniş bir yüzey alanına sahip olmaları ve ısıborularıyla ısı iletimini mümkün olan en yüksek düzeye çıkarmaları. Eksi yönleri ise dediğimiz gibi kasa içine dağılan sıcak havanın diğer sistem bileşenlerinin sıcaklıklarını arttırması. Bu durumda kasa içindeki fanların dönüş hızları da artacak ve gürültü hatırı sayılır oranda yükselecektir.

MSI Soğutucuları Karşılaştırma

MSI’nin bize verdiği modellerde de bu bahsettiğimiz avantajlar ve olumsuzluklar mevcut. MSI’nin ATI Radeon HD 4870 tabanlı modeli referans tasarımdan çok daha serin ve sessiz çalışıyor. Kartın soğutucu bloğunun büyük çaplı ısı boruları ısıyı çok hızlı bir biçimde soğutma kanatçıkları arasından geçiriyor. 85 mm fanı ise 2B durumunda neredeyse tamamen sessiz. Bu tasarımın en önemli olumsuzluğu bellek birimlerini soğutmaması ve sıcak havayı kasa içine üflemesi.

GeForce GTX 260 tabanlı Nvidia modelin soğutucusu ise standart hızlarda pek bir etki gösteremiyor. Öte yandan karta hızaşırtma uyguladığınız zaman çift fanlı çözüm gerçek potansiyelini göstermeye başlıyor. Referans soğutucu belirli bir düzeyden sonra çakılıp kalırken, Superpipe soğutucusu fanları biraz daha hızlı döndürebilme yeteneğine sahip. MSI NGTX260GTX Lightning adlı kartımızın soğutucu bloğunda tam beş adet büyük çaplı ısı borusu bulunuyor. Böylece ısı çok etkili bir biçimde dağıtılmakta. MSI aynı soğutma tasarımını GTX 285’te de kullanıyor ve işin güzel tarafı bu etkin soğutmadan bellek birimleri de nasiplerini alıyor.  

 

3 Yorum

Bir cevap yazın