Hızaşırtma ile Ekran Kartınızın Suyunu Çıkarın

Yeterli Soğutma

Neredeyse üç sene önce ATI Radeon HD 2900 XT çok hızlı bir karttı. Aynı zamanda en gürültücü olandı. ATI, Radeon HD 4870’in fanının 2B kipinde çok yavaş dönmesini sağlayarak yeniden sessizlik unvanına sahip oldu.

MSI GTX 260 Lightning Soğutucu

Yalnız bu kart 2B kipinde çalışırken sıcaklık 80 dereceye ulaşsa bile fan hızını yükseltmiyordu. Bu durumda kart kasanın içini ısıtan bir soba vazifesi görüyor. ATI’nin referans soğutucusu çift katlı olduğundan sıcak havayı arka panelindeki ızgaradan dışarı vermek için tasarlanmış ancak fan hızı yeterli düzeyde olmadığından bu pek de mümkün olmuyor. Sonuç olarak kasanın içindeki hava ve dolaylı olarak da işlemcinin, sabit diskin, belleğin ve diğer bileşenlerin de sıcaklıkları artıyor. CrossFire yapılandırmasıyla bu iki kartı birbirine bitişik olarak kullanmak ise kartların üzerine üfleyen bir kasa fanı olmadan pratik olarak imkansız çünkü kartlardan birinin nefes almak için yeterli hava boşluğu yok.     

MSI HD 4870 Soğutucu

İşlemci ve ekran kartı gibi ısı kaynaklarına yakın anakart bileşenlerinin bozulma olasılıklarının yükseldiği de söyleniyor. Böyle bir durumda sessizliğin önceliğini sorgulayabilirsiniz. MSI’ın kendi soğutucusu 2B kipinde bile daha yüksek devirde çalışıyor. Başka bir markanın kartını da kullanıyor olsanız kendi sorumluluğunuz dahilinde kartın BIOS’una müdahale ederek fan hızını boşta bile yüksek ayarlama şansınız var.

MSI’ın kartının soğutucusu referanstan daha verimli olsa da tam yük altında fan hızları rahatsız edici düzeyde gürültü yaratıyor. Çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2’nin soğutma fanı da aynı mantıkla çalışıyor ve takdir edersiniz ki öyle de olmak zorunda. Bileşenlerinizi korumak adına bazen sessizlikten fedakârlık etmelisiniz. Bunlara rağmen HD 4870 X2’nin bazı kararlılık sorunları olduğu biliniyor. Üreticiye ve sürücü sürümüne bağlı olarak kart 96 derece civarı bir sıcaklığa ulaştığında bozukluk gösteriyor veya sistemin çökmesine sebep olabiliyor. Palit  çözümü devasa bir soğutucuda bularak üç katlı dev Revolution 700 adlı HD 4870 X2 ekran kartını piyasaya sürmüştü. “Revolution” 700 büyük soğutucusu sayesinde fanları düşük devirde çalıştırarak diğer 4870 X2’ler arasında bir sessizlik “devrimi” yaptı.

Palit Revolution R700

3 Yorum

Bir cevap yazın