Hızaşırtma ile Ekran Kartınızın Suyunu Çıkarın

Hızaşırtmayla Kare Hızlarını Arttırmak

Ekran kartınıza hızaşırtma uygulamadan önce iyi bir hızaşırtma uygulamasına, doğru grafik sürücüsüne ve yeterli güçte bir işlemciye ihtiyacınız var (kare hızlarınız işlemci darboğazına takılmasın diye). Düşük çözünürlüklerde ve düşük görüntü kalitesiyle güçlü bir ekran kartının kare hızı doğrudan işlemci hızına bağlıdır diyebiliriz. O halde eğer hala eski ve yavaş bir işlemci kullanıyorsanız ekran kartınıza hızaşırtma uygulamanın fazla bir faydası olmayacaktır. Neyse ki işlemcilere de hızaşırtma uygulanabiliyor ve böylece oyunların yapay zekası ve fizik motoru daha verimli çalışarak toplam kare hızına olumlu katkıda bulunabilir. Kısacası fazladan işlemci hızı ulaşılabilecek en yüksek kare hızını da yükseltir.

Yeni nesil işlemciler hızaşırtmaya bayılıyorlar desek yeridir. Örneğin sıradan bir Core i7 920 işlemcisinin hızı 2.67 GHz’den herhangi bir sorun çıkmadan 3.8 GHz’e kadar yükseltilebiliyor. Bu tam %42’lik bir artışa karşılık geliyor. Ekran kartlarında ise ne yazık ki böyle yüzdeler görmek hayal. Mesela bir ATI Radeon HD 4870’in çekirdek hızını 750 MHz’den en fazla 820 MHz’e kadar çıkarabilirsiniz ve bu da yalnızca %10’luk bir artışa karşılık gelir.

İşlemcilerin bu kadar yüksek hızaşırtma olabilmelerini sağlayan en önemli etmen gerilimin anakartın BIOS’u üzerinden yükseltilebilmesidir. Aynı şeyi grafik işlemcileri üzerinde de yapmak mümkündür ama biz bunun yapılmasını pek önermiyoruz. Nedeni son derece basit: ısı. İşlemciniz için büyük soğutucular alarak gerilimi arttırsanız bile sıcaklıkları makul düzeyde tutabilirsiniz ama ekran kartlarında seçenekleriniz işlemciler kadar çok sayıda değildir. Ekran kartlarının referans soğutucuları GPU’yu yalnızca sıcaklık eşiğinin hemen altında tutmaya yarar. Bu eşik sıcaklık modelden modele değişmekle beraber 80 ila 105 santigrat derece arasındadır. Açıkçası böyle bir durumda hızaşırtmanın getirdiği aşırı ısınmayı zayıflatmak için fan hızını arttırmak dışında pek az çözüm yolu vardır ve bu da elbette gürültüye sebep olur.

Referans tasarımlı ekran kartları almak zorunda değilsiniz. Bugün birçok kart zaten referanstan çok farklı ve etkili soğutucularla beraber geliyor. Öyle ya da böyle kartınızı yüksek hızaşırtmalı olarak kullanabilmeniz için fan hızına müdahale etmeniz gerekecek. Bunu sürücü kendiliğinden yapabilir ama bazı durumlarda yardımcı uygulamaları kullanarak bunu kendiniz yapmak isteyebilirsiniz.

Bugünkü yazımız için gerekli olan ekran kartlarını bize MSI sağladı. Elimizde bir Radeon HD 4870 ve bir de GeForce GTX 260 var. MSI bu kartlara kendi özel soğutucularını takmış. Birkaç hızaşırtma uygulamasını ve hızaşırtma özelliği olan sürücüleri kullandık. Gelin bu uygulamaları hep beraber tanıyalım.

3 Yorum

Bir cevap yazın