Hızaşırtma ile Ekran Kartınızın Suyunu Çıkarın

Bir ekran kartının başarımı üzerinde barındırdığı grafik işlemcisi ve belleğin saat hızları yükseltilerek arttırılabilir. Daha akıcı bir görüntü ya da daha yüksek kare hızları yükseltilmiş saat hızlarının birer yansımasıdır. Basitçe daha yüksek kare hızları her zaman iyidir. 60 kare/san ise en uygun hız olarak kabul edilir. Bununla beraber hareketin hızının algılanması kişiden kişiye değişir.

60 kare/s sınırı oyuncular arasındaki en büyük tartışma konularından biri. Bazı kullanıcılar sinema filmlerinin kare hızlarının 24 olduğunu ve bunun göze gayet akıcı geldiğini söylerler. Oyun tipine göre değişmekle beraber bazı oyunların akıcı görünebilmesi için bundan daha yüksek kare hızlarında çalışmaları gerekir. Örneğin EndWar ve Command and Conquer gibi gerçek zamanlı strateji oyunları 20 kare/s gibi düşük bir değerde bile gayet iyi görünür. Yalnız Far Cry 2 ve Call of Duty gibi tetikçi (FPS) oyunlarında durum biraz daha farklı. Eğer karakterinizle hem koşuyor hem de sağa sola dönüşler yapıyorsanız 25 kare/s bile size çok yavaş gelebilir.

Ekran Kartı Hızaşırtma

Algılanan akıcılık gözden göze değişir demiştik. Birçok oyuncu 25, 35 ve 60 kare/s arasındaki farkı algılayabiliyor. O yüzden en keskin gözleri hesaba katarak 60 kare/s’nin en uygun kare hızı olduğunu söylüyoruz. Aynı zamanda bu hız adeta bir sigorta görevi de görüyor. Örneğin grafik işlemcileri fizik hesaplamaları gibi fazladan yüke maruz kaldığında kare hızları kabul edilebilir sınırların altına düşebilir. Eğer bir ekran kartı akıcılık sınırında değil de daha yüksek kare hızlarıyla çalışıyorsa doğal olarak yavaşlama veya duraksama riskleri azalır.

Ekran kartının verdiği kare hızı, ekranın tazeleme hızıyla karıştırılmamalı. V-sync özelliği etkinleştirildiği zaman kare hızı ekranın tazeleme hızına eşitlenir. CRT ekranların tazeleme hızı genellikle 60 Hz olduğuna göre kare hızı 60 kare/s ile sınırlı kalır. Bunun yararı sabit kare hızıdır fakat zorlayıcı görüntülerde kare hızı 30 kare/s’ye ve hatta 15 kare/s’ye bile (60 Hz’in çarpanları) düşebilir. Eğer oyun sistem canavarı ise ekran kartının 60 kare/s’ye bile erişmesi mümkün olmayabilir. V-sync (dikey tarama) özelliğini kaparsanız kare hızları sürekli bir değişkenlik gösterir (örneğin 23-37 kare/s aralığında).

Bununla beraber 3B görüntülerin oluşturulduğu frekans ile ekranın tazeleme hızı eşitlenmezse bu sefer de görüntülerde yırtılma ve karlanma gibi bir kızım bozukluklar oluşabilir. Bu bozulmalar aşırı hızaşırtma durumunda kendini daha fazla belli eder. O yüzden göz zevkinizi bozmayacak şekilde en uygun ve en yüksek hızlara ulaşmalısınız.

3 Yorum

Bir cevap yazın