Hızaşırtma: Core i3’ten Core i5 Performansı Alın

Intel’in 135 $ civarında fiyatla satılan Core i3-530 işlemcisi Turbo Boost teknolojisine sahip değil. Ayrıca donanımsal AES-NI şifreleme hızlandırma özelliğini de desteklemiyor fakat bu işlemci tam bir hızaşırtma dostu. Bu çift çekirdekli işlemciyi 4.4 GHz hızında çalışan HyperThreading destekleyen başka bir modelle karşılaştırdık ve en verimli hızaşırtma aralığını bulmaya çalıştık.

Intel’in 32 nm üretim sürecine sahip işlemcilerinin hızaşırtma konusunda ciddi bir potansiyele sahip oldukları bir gerçek. Dört çekirdekli modeller genelde 4 GHz ve üstü hızlara rahatlıkla ulaşabilirken çift çekirdekli modeller daha da ileri gidebiliyor. Biz de en ucuz Core i3 modeli olan Core i3-530’u alarak bu giriş seviyesi masaüstü işlemcinin neler yapabildiğini görmek istedik.

Intel Core i3 Kutu

Intel Core i3-530 Kutu

İsim Ne Anlama Geliyor?

Bu iyi bir soru. Her ne kadar Core i3, Core i5 ve Core i7 gibi sıralı isimlere sahip olan Intel’in ürün gamı basit gibi görünse de kafa karıştıran bazı noktalar da yok değil.

Örneğin çift çekirdekli olan Core i3 modelleri daha pahalı işlemcilerde olan bazı özelliklerden yoksun olarak geliyorlar. Bu işlemcilerin giriş seviyesi modeller oldukları kesin ve şu anda sadece iki modeli pazarda bulunuyor: 2.93 GHz hızında çalışan Core i3-530 ve 3.06 GHz hızında çalışan Core i3-540.

Core i5 adı altındaysa hem iki çekirdekli (600 serisi) hem de dört çekirdekli (700 serisi) modeller yer alıyor. Bütün Core i5 modelleri Turbo Boost özelliğine sahip ancak sadece iki çekirdekli modellerde AES-NI donanımsal şifreleme hızlandırma ve Hyper-Threading özellikleri var. Dört çekirdekli olan Core i5-750 45 nm üretim sürecine sahipken çift çekirdekli modellerin hepsi 32 nm üretim sürecine sahipler.

Son olarak tabi ki Core i7’ler geliyor. 800-serisi Core i7’ler yukarıda bahsettiğimiz işlemciler gibi LGA 1156 yuva yapısına sahip anakartlarla kullanılabiliyorlar. Bu işlemciler Hyper-Threading desteği sunuyor ancak donanımsal şifreleme hızlandırma özelliğini (AES-NI) desteklemiyorlar. Altı çekirdekli olan amiral gemisi Core i7-980X 32 nm üretim sürecine sahipken 900-serisini oluşturan diğer dört çekirdekli modellerin hepsi 45 nm süreçle üretilmişler. 900-serisi işlemcilerin hepsi LGA 1366 yuva yapısıyla birlikte kullanılabiliyorlar.

Temel Bilgiler Tekrar Bakalım

Tekrar temel bilgileri tazelersek: Intel’in işlemcileri genelde AMD’nin işlemcilerine göre daha pahalılardır ancak çoğunlukla daha fazla hızaşırtma potansiyeli sunarlar. Hatta çift çekirdekli modeller ve dört çekirdekli Core i5-750 gibi modeller biraz hızaşırtıldığında (overclock) standart hızlarına göre watt başına daha yüksek performans sonuçları verirler. Bu incelemede en ucuz olan Core i3 modelini alarak en verimli saat hızını tespit etmeye çalışacağız.

5 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Şahsen Intel’in Core serisini oldukça başarılı buluyorum, iyi iş çıkarmışlar, ancak fiyatlarının biraz daha düşmesi gerekiyor, halen oldukça pahalılar, hele ki Amd boş durmayıp devamlı yeni işlemciler piyasa sürerken…

Bir cevap yazın