Hız Yapanlar Sürekli Kırmızıya Kalacaklar

Sürücülerin hız yapmalarını engellemek için neler neler denemedik ki.

Trafik Lambası - Kırmızı

Hız yaptınızsa...

Tam da kasisler, kameralar, kampanyalar, uyarılar vs. ile denenmeyen kalmadı derken, Swindon Kasabası İdare Heyeti, sürücülerin hız yapmasını engelleyeceğini düşündükleri yepyeni bir fikri uygulama kararı aldı: Hız yapıldığında kırmızıya dönen trafik lambaları.

Trafik lambası yeşilden sarıya döndüğünde gazı kökleyip kırmızıya kalmamaya çalışan, yetişemeyince de acı bir frenle durmak zorunda kalan sürücüler vardır, ama yine de sürekli şanslarını denerler. Bu arkadaşların Swindon kasabasında yaşayanı varsa, yeni devreye girecek ve hız yapıldığını farkettiğinde trafik lambalarını otomatik olarak kırmızıya çevirecek sistem nedeniyle, bu alışkanlığından vazgeçmek zorunda kalacak.

CNet‘in haberine göre Swindon’da, bir bulvar üzerindeki tüm trafik lambalarına trafiğin hızını algılayan algılayıcılar yerleştirilecek ve eğer trafiğin çok hızlı akmaya başladığı tespit edilirse, sistem sonraki trafik lambalarını kırmızıya çevirecek ve herkesi durduracak. Ambulans gibi acil durum taşıtlarını yanlışlıkla engellememek için bir plaka ve araç tanıma sistemi de eklenecek. Bu sayede hız yapan özel taşıtlar sistemi tetiklemeyecek.

Bu yeni sistemin önümüzdeki sonbaharda devreye sokulması planlanıyor. Ancak biz yine de işe yarayacağından biraz şüpheliyiz. Eğer iyi ayarlanmazsa, işe veya okula geç kaldığı için en önde hız yapan birkaç hödük sürücü, trafiğin tümünün tıkanmasına da neden olabilir.

3 Yorum

  1. ?

    trafik doluyken araba varken hıza karşıyım fakat, yol boşkende insanda basmadan edemiyor:) fakat kendi açımdan söyleyeyim yol boş olsa bile basıyorum derken ben 150-160 veya daha yukarısı hızı sevmiyorum yinede fakat hızlanmayı seviyorum örneğin; 0-50 veya 0-100 hızlanmak.

Bir cevap yazın