Hız Tutkusu: Adaptec ve LSI Logic’ten Ultra320 SCSI

Hız Tutkusu: Adaptec ve LSI Logic'ten Ultra320 SCSI

Sabit disk performansı ve kapasite hiçbir zaman günümüzdeki kadar yüksek olmamıştı. Modern IDE sürücüler 60 MB/sn civarında dolaşıyorlar; utanmazcasına pahalı SCSI modeller ise buraya varmadılar bile. Şimdi Seri ATA kolay ve hızlı bir arabirim sunuyor. Peki neden pahalı SCSI standardına kalıyoruz yine de?

Aslında, giriş seviyesi modellerde trend açıkça SCSI’den kopup ATA’ya doğru ilerliyor. Tüm kıtalardaki dev Web sunucu servisleri bir süredir daha ucuza IDE diski sunucu alanları kiralıyorlar. IDE-RAID denetçilerinin (RAID 0, 1 ve 10) bu kadar hızla yayıldığına bakılırsa artık “daha güvenli” sabit disk dizelerine yatırım yapmamak için neden yok. RAID5 disk dizeleri için bile en son trend ATA sürücü kullanma tabanına dayanıyor. Seri ATA trendi belirleyici olabilir. Bu alanda Western Digital Raptor serisi (10,000 rpm ve Seri ATA arabirim) bir adım öne geçti bile.

Kurumsal pazarda ise işler tamamen farklı yürüyor. Burada sadece maksimum veri transfer hızları değil, iyi I/O performansı da “olmazsa olmaz”lar arasında. Tipik uygulama alanları ise uygulama, veritabanı, dosya ve Web sunucuları. Bu sistemlerde aynı anda mümkün olduğu kadar çok sorgu yüksek performansla çalıştırılabilmeli. Deneyimlerimize göre IDE sürücülerinin hepsi bu alanda başarısız kalıyorlar

Bu yazımızda Ultra320 SCSI’nin gerçek performansına yakında bakacağız. Adaptec (39320D-R) ve LSI Logic (20320R) firmalarının iki güncel kartının maksimum bantgenişliği ve I/O performansını ölçtük. Buna ek olarak karşılaştırma amacı ile bir Adaptec’ten bir 39160 kartı da teste dahil ettik.

Bir cevap yazın