Hitman: Sniper Challenge İnceleme

Bir Tutam Ölüm

İşte o "yaratıcı" anlardan biri!

Oyunun “sniper” mekanikleri ise gerçekçilikten uzak. Merminin havada kaldığı o heyecan verici milisaniyeyi doya doya hissedebiliyor olsak da, rüzgarın yönü-hızı veya hedefin uzaklığı gibi faktörler burada geçerli değil. Tek yapmamız gereken nişan almak ve kel dostumuzun nefesini kontrol ederek tetiğe asılmak. Yani Sniper Elite V2 gibi nispeten gerçekçi mekanikler beklemeyin derim. Tabii bu durumun bir dezavantaj olduğu ve oyundan aldığımız keyfi azalttığı söylenemez. Bir shooter oyununda tadılabilecek en tatmin edici öldürme hissinin anahtarı bir keskin nişancı tüfeği kullanmaktır ve Hitman: Sniper Challange bu sözün karşılığını veriyor gerçekten. (Bu noktadan hareketle Hitman: Absolution’ın da gerçekçi olmayan balistik fizikleri kullanacağını söylemek yanlış olmaz. Bunu bir eleştiri olarak değil de ufak bir dipnot olarak belirtmek istedim.)

Öte yandan duyurulduğu günden bu yana eleştiri oklarının hedefi olan “instinct” (iç güdü) yeteneğini de kullanma şansı yakalıyoruz Hitman: Sniper Challange’da. Duvarların arkasında saklananları görmemizi sağlıyor. Beğendiğimi söyleyemem. Oyuna fazla “arcade” bir his katmış kesinlikle. Bu yeteneğin Hitman: Absolution’daki diğer fonksiyonları nasıl olacak bilmiyorum; ancak bunun kapatılabilir bir özellik olacağını bilmek rahatlatıcı. (yanılmıyorumdur umarım?)

Her şey bir yana, şu enseyi görmeyi özlemişiz...

Hitman: Sniper Challange ile ilgili beni en çok heyecanlandıran şey, IO Interactive’in oldukça iddialı olduğu Glacier 2 motorunu hareket halinde ilk kez görecek olmamdı. Açıkçası karşıma çıkan sonuç beni oldukça memnun etti diyebilirim. Kaplamalar, çevre detayları, efektler, ışıklandırma ve fizikler gayet doyurucuydu. Özellikle motorun inandırıcı kalabalıklar yaratma konusunda yetenekli olduğuna ikna oldum. Dürbünümüzün ucunda gerçekten inandırıcı bir çatı partisi görüyoruz. Strong konuklarıyla ilgileniyor, adamları devriye geziyor, insanlar kafaları çekiyor ve çılgınca dans ediyorlar… Danimarkalı dostlarımızın söylediklerine bakacak olursak, Hitman: Absolution’da ufak bir çatı partisinden çok daha fazlasını göreceğiz ve üstelik bu geniş kalabalıkların arasına karışmamız da mümkün olacak. Sniper Challange’ı gördükten sonra daha bir heyecanla beklemeye başladım diyebilirim. Öte yandan yapay zekay da son derece başarılı. Gayet ikna edici, insani tepkilerle karşılaşıyoruz. Karakter animasyonları hakkında bir yargıda bulunmam doğru olur mu emin değilim. En nihayetinde gördüklerim bir keskin nişancı tüfeğinin dürbünüyle sınırlıydı. Yine de rahatsız edici bir detay gördüğümü söyleyemem. En azından Mass Effect 3’teki neandertal animasyonlarıyla karşılaşmayacağınıza garanti verebilirim.

Son Sözler:

Hitman: Sniper Challange’ın başında geçen birkaç saatin ardından içimde Agent 47’yi tam 6 yıl sonra yeniden iş üstünde görmek için inanılmaz bir heyecan biriktiğinin farkına vardım. Bunu tam bir Hitman hayranı olan Oruç deneseydi (ki kendisinin Pokemon’dan Hitman’e, Silent Hill’den Eminem’e uzanan değişik bir fanboyluk serüveni vardır) eminim salyalarını tutmakta zorlanırdı. Açıkçası bu, basit bir “hedef vurma” oyunundan çok daha fazlası; daha çok Kasım ayında bizleri nelerin beklediğini gösteren küçük ama son derece derin ve etkili bir mesaj. Oyunun sadece tek bir görevden ibaret olması eleştirilebilir tabii (sonradan bir görev daha eklerler mi bilinmez). Ancak üç beş görev daha olsaydı bile bu tarz içeriğin bizleri 20 Kasım’a kadar oyalaması pek mümkün olmazdı. Kaldı ki IO Interactive, bu 15 dakikalık minik görevde bile bize şaşırtıcı sürprizler sunmayı ve özlediğimiz Hitman tarzını hissetirmeyi başarmış. Eğer bir Hitman hayranıysanız, Hitman: Absolution’ı satın almayı planlıyorsanız ve kredi kartınızı Steam indirimlerine teslim etmediyseniz, Hitman: Sniper Challange’ın sizin için gerçekten doyurucu ve zekice hazırlanmış bir ön sipariş bonusu olduğunu söyleyebilirim gönül rahatlığıyla. Özellikle de son dönemde firmaların oyunlarını ön sipariş edenlere hediye olarak silah eklentisi ve oyun içi kıyafet vermekten öteye gidemediğini düşünürsek.

Oyunu PlayStation 3 platformunda denedik.

http://www.youtube.com/watch?v=vbH90z7t8bA

3 Yorum

  1. Sabertooth

    Hitman delisi biri olarak, yazınızdan sonra ön sipariş vermeye ikna oldum.

    İlk videodan itibaren AC serisine bir gönderme var zaten. Önceki videoların sonunda çıkan “THE ORIGINAL ASSASSIN” yazısı gibi.

Bir cevap yazın