Hitman: Sniper Challenge İnceleme

Barkod kafalı anti-kahramanımız Agent 47′nin daha farklı ve “kişisel” bir hikayesine konuk olacağımız ve bizleri büyük ihanetlerin ve karanlık komploların tam ortasına sürükleyecek Hitman: Absolution için bekleyiş 20 Kasım’da sona erecek. Hikaye anlatımının yanı sıra oynanışta da dikkat çekici yeniliklerle gelen oyunun ön siparişleri Avrupa’da başlamış durumda (şimdilik sadece Xbox 360 ve PS3 için- PC ön siparişleri Ağustos’ta açılıyor). Square Enix oyunlarının Türkiye dağıtımcısı Tiglon’dan aldığımız haberlere göre Türkiye ön siparişleri de birçok farklı noktada çok yakında başlayacak. Lakin fiyat konusunda net bir bilgi yok şimdilik. Ayrıca henüz resmi olarak doğrulanmamış olsa da, oyunun büyük bir ihtimalle Türkçe altyazı seçeneğine sahip olacağını da hatırlatayım.

Hitman: Absolution hakkında çıkan haberleri yakından takip ediyorsanız, oyunu ön sipariş edenler için Hitman Sniper Challange adında bir mini oyunun ücretsiz olarak yayınlacağını da duymuşsunuzdur muhtemelen. Bunun daha önce zilyon tane oyunda karşımıza çıkan ön sipariş promosyonlarına oranla çok daha baştan çıkarıcı olduğuna şüphe yok. Özellikle de barkod kafalı dostumuzu ne kadar özlediğimizi ve onu yeni oyun daha çıkmadan aylar önce görme fırsatını bu bonus içerik sayesinde yakalayacağımızı düşününce… Evet, oyunun Avrupa’da ön siparişe sunulmasıyla birlikte Hitman Sniper Challange da yayınlandı. Biz de Agent 47’nin bu erken randevu teklifini geri çevirmedik ve bu ilgi çekici içeriğe sizler için yakından baktık. Acaba Hitman: Sniper Challange için Hitman Absolution’ı ön sipariş ile satın almaya değer mi?  Bu sorunun yanıtını arıyoruz.

Hitman: Sniper Challange, bizleri 15 dakikalık kısa bir göreve çıkarıyor. Görev basit: Chicago’daki Stallion Armaments adındaki dev silah şirketinin paranoyak CEO’su Richard Strong Jr’a şirket çalışanları için verdiği geleneksel çatı katı partisinde suikast düzenlemek… Barkod kafa partiye davetli olmayabilir; ancak hemen karşıdaki gökdelenin çatısındaki yerini çoktan ayırtmış durumda. Elinde ise susturuculu Agency Kazo TRG keskin nişancı tüfeği… Amacımız Strong’u ve olabildiğince çok korumasını öldürmek.

İlk bakışta kısa ve sığ bir içerik gibi görünüyor olabilir. Kaldı ki bu gerek uzunluk, gerekse ölçek olarak gerçekten küçük bir mini-oyun. Oyun boyunca bir gökdelenin tepesinden karşı binanın çatısındaki süslü partiyi gözetliyoruz. Yerimizden kıpırdamamız mümkün değil. Yani pozisyon değiştiremiyor, etrafı keşfedemiyoruz. Tek yapabildiğimiz tüfeğin dürbünüyle etrafı gözlemek ve nişan alıp tetiğe dokunmak. Neyse ki her şeyin göründüğü kadar sığ olmadığını anlamamız çok uzun sürmüyor. Bu minik bölüm bile bize görevi tamamlamak için alternatif yollar ve ödüllendirici challange‘lar sunmayı; kısacası o özlediğimiz klasik Hitman tarzını hissetirmeyi başarıyor.

Partiye davet edilmemek barkod kafalı kel dostumuzun kalbini kırmış...

Diğer tüm Hitman oyunlarında olduğu gibi burada da her bir hamlemizin sonucunu düşünerek hareket etmeliyiz. Görevi tamamlayabilmek için yalnızca Strong’u indirmemiz yeterli aslına bakarsanız ve dilersek bunu saniyeler içinde yapabiliriz. Lakin sonrasında ortalık biraz karışabilir; partideki insanlar panik içinde sağa sola kaçışırken korumaları vurmaya çalışmak zorunda kalabiliriz. Korumaların hepsini vurmak zorunda değiliz elbette ve hepsini elimizden kaçırsak bile Strong’u öldürdüysek görevi başarmış sayılıyoruz. Ancak bunun nesi eğlencesi olabilir ki? Özellikle de Hitman: Sniper Challange’ın bize oldukça eğlenceli ve zorlayıcı sürprizleri varken.

Sabırlı davranıp iyi bir planlama yaparak daha yüksek puanlar ve gerçekten tatmin edici sonuçlar elde edebiliriz. Her şey işimizi ne kadar sessiz, dikkatli, gizli ve zekice yaptığımızla ilgili ve açıkçası Hitman: Sniper Challange yaratıcılığımızı sınamak için burada. Doğru bir zamanlamayla korumalardan birini binadan aşağıya düşürebiliriz mesela veya kimse bakmıyorken bir diğerini su dolu havuza yuvarlayabiliriz. Bir başka korumanın dikkatini asansöre doğru çekip onu asansör boşluğuna göndermek de olasılıklar dahilinde. Böylece Strong’un ruhu bile duymadan 14 korumasını tek tek avlayabiliriz, en lezzetli lokmayı sona saklayarak. Tabii ortalık yerde yatan cansız bedenler, kaçışan insanlar ve çığlıklar da bir seçenek. Ya da ışık hızında bir nişancılık örneği… Kısacası her şey nasıl oynamak istediğimizle alakalı.

Gizliliğin dışında artistik atışlar da ödüllendiriliyor elbette. “Headshot atmak” son derece keyifli. Lakin tek mermiyle iki-üç kişiyi delip geçmek, zincirleme bir kill-streak yakalamak veya korumaların kafasına içki dolu fıçıları düşürmek de en az onun kadar tatmin edici. Ayrıca IO Interactive, fazladan bonus puanlar kazanabileceğimiz birçok farklı challange eklemeyi de ihmal etmemiş oyuna. Tüm hedefleri kafadan vurmak veya görevi 2:30 dakikanın altında bitirmek gibi sıradan görevlerin yanı sıra ortamda uçuşan güvercinleri avlamak, bir striptizcinin etrafta unuttuğu giysileri vurmak, birinin parti alanına bıraktığı mayınları aktive etmek ve çevredeki apartmanlardan birinde camdan bakan adamı öldürmek gibi birçok gizli şey var yapılacak. Hatta Mr.X adındaki birini bulmakla ilgili gizemli bir challange bile var.

Bütün bunlar bir araya gelince bu mini-oyunun tekrar oynanabilirliği de hatırı sayılır ölçüde artıyor haliyle. Özellikle de sürekli olarak daha iyi puanlar yapma ve çevrimiçi puan tablosunda daha yukarılara tırmanma hırsı, Sniper Challange’ı kısa süre içinde bir bağımlılık haline getirebiliyor. Ayrıca topladığımız puanlar sayesinde daha geniş şarjör, daha iyi nefes kontrolü, daha seri atış ve hızlı şarjör değiştirme gibi geliştirmeler de açabiliyoruz. Açılan bu geliştirmeleri Hitman: Absolution’da da kullanabileceğimizi belirteyim.

3 Yorum

  1. Sabertooth

    Hitman delisi biri olarak, yazınızdan sonra ön sipariş vermeye ikna oldum.

    İlk videodan itibaren AC serisine bir gönderme var zaten. Önceki videoların sonunda çıkan “THE ORIGINAL ASSASSIN” yazısı gibi.

Bir cevap yazın