Hitachi’den 7K1000 Terabyte Sabit Disk

 /

Mart ayının ortalarında UPS, birkaç haftadır beklediğimiz bir paketi test merkezimize getirdi. Paketin içinde dünyanın ilk 1 terabyte (TB) kapasiteli sabit diski vardı: Deskstar 7K1000.

Yeni sabit disk hem Hitachi için hem de sabit disk endüstrisi için bir kilometre taşı olma özelliğini taşıyor. Bu ürün sadece bir sabit disk üzerinde 1000 gigabyte veriyi depolamıyor aynı zamanda bir dizi yeniliklere de imza atıyor. Seri ATA II arayüzünün yanında 32 MB önbelleğe sahip olan ilk sabit disk olmaz özelliğine de sahip. Ayrıca Hitachi’nin Dikey Manyetik Kayıt (PMR – Perpendicular Magnetic Recording) teknolojisini kullandığı ilk 3.5″ sürücü. Firma daha önce PMR teknolojisini Travelstar 5K160 ailesine uygulamıştı ancak masaüstlerinde bu teknolojiyi kullanan bir sabit diski yoktu. Hitachi’nin teknik verilerinde güvenilirliği artıran ve güç tüketimini azaltan bazı diğer özellikler olduğunu da gördük.

1 TB gibi yüksek bir kapasiteye ulaşmak için Hitachi, yeni sürücüsünde alansal yoğunluğu artırmak zorunda kalmış. Önceli Deskstar T7K500, yaklaşık olarak 166 GB depolayabilen üç plakadan oluşurken 7K1000, 200 GB depolayabilen beş plakaya sahip. Seagate ise şu anda 1 TB sürücüsünü dört plakalı yapıya göre tasarlıyor. Hitachi geçmişte de beş plakalı sürücülere sahipti ve bu tür bir yapılandırma ileri seviye sunucu sürücülerinde de yaygın kullanılan bir şey. Her ne kadar PMR teknolojisi bir plakaya 200 GB’den fazla veri depolayabilecek kadar gelişmiş olsa da Hitachi bu konuda biraz ağırdan almayı tercih etmiş.

1 TB depolama alanı meraklılarına son derece çekici gelse de biz biraz da 7K1000 sürücülerin rakiplerine göre nasıl bir başarım sunduğuna bakmak istedik: Samsung’un 500 GB T166 sürücüsü düşük fiyatla son derece yüksek aktarım hızları sunuyor ve Seagate’in 750 GB Barracuda 7200.10 modeli şu ana kadar çok iyi bir seçim olduğunu kanıtladı. 30’dan fazla sabit diskin başarımını karşılaştırabilmek için sabit disk listelerimize bir bakmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın