Hitachi Deskstar Sabit Disk: Başarım ve Kapasite Bir Arada

Hitachi Deskstar Sabit Disk: Başarım ve Kapasite Bir Arada

Türk Telekom’un sınırsız aboneliklerin fiyatını önemli ölçüde düşürmesiyle dosya indirmek herkesin bir hobisi haline geldi. Yalnız eğer bir film veya oyun koleksiyonu oluşturmayı planlıyorsanız yüksek kapasiteli sabit diskler bir zorunluluk haline geliyor. İşte bu noktada Hitachi imdadınıza Deskstar 7K750 750 GB ve 7K1000 1 TB modelleriyle yetişiyor.

Bir bilgisayarın en yavaş gelişen bileşeni sabit disklerdir. Yalnız bunu başarım bağlamında kabul etmelisiniz. Elbette, kapasite artımı hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz sene 1 TB’ı bulan sabit disklerin veri depolama kapasitesi, yeni yılın sonlarına doğru 2 TB’a erişebilir. Yalnız hepinizin bildiği gibi SLC Flaş bellek temelli katı durum disklerinin (Solid State Disc) ilerleyen yıllarda mekanik sabit disklerin pabucunu dama atacağı öngörülüyor.

Tamamen elektronik devrelerden oluşan katı durum diskleri mekanik parçaların sahip olduğu tüm olumsuzlukları tarihe gömüyorlar. Örneğin erişim süresi milisaniye değil mikro saniye mertebelerinde, darbelere karşı çok daha dayanıklı ve gürültü düzeyi 0 dB. Peki neden bu diskleri kullanmıyoruz? Çünkü henüz yeterince hızlı değiller, kapasiteleri düşük (piyasada en fazla 64 GB’lık modelleri bulabilirsiniz) ve aşırı derecede pahalılar (64 veya 32 GB için 500 Dolar ve üstü). O yüzden en azından 3-4 yıl kadar daha bilindik sabit disklerle yolumuza devam edeceğimizi tahmin ediyoruz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın