Hitachi DeskStar 7K250: Yeni Bir Performans Kralı mı?

Hitachi DeskStar 7K250: Yeni Bir Performans Kralı mı?

IBM’in en hızlı ATA diskler yarışında ilk sıraları aldığı günlerin üzerinden epey zaman geçti. Şimdi IBM’in sabit disk bölümü ile birleşip sabit disk geliştirme ve satış işini üstlenen Hitachi Global Storage Group (HGST), yeni üst modeli Deskstar 7K250 ile, bu birleşmenin (sabit disk geliştirme alanında) olumlu bir etki yarattığını kanıtlamak istiyor. Tüm diğer IBM sabit disklerde olduğu gibi yeni model HGST’nin yönetiminde üretilip satılacak.

Yani beklentiler yüksek. Selefi 180GXP rakipleri ile pek başa çıkamamıştı – çok güçlü bir disk olmasına rağmen. Yeni 7K250 ise kapasite açısından bir öncü değil: Piyasada birkaç aydır Maxtor ve Western Digital’in 250GB diskleri vardı. Kuşkusuz Hitachi’nin de eli armut toplamıyordu.

Her üç modelde de 80 GB’ın biraz üzerinde plakalar kullanıldığı için her diskte üç plaka var. Teorik olarak, dört plaka ile 300GB’ın üzerinde diskler üretilebilirdi ancak bu durumda üretim maliyetleri ve termal yük tavana vururdu – bu da sıkı rekabetin olduğu, herkesin birbirinin adımına dikkat ettiği ve fiyat açısından hassas ATA pazarında pek ideal koşullar olmazdı. Bu Pazar segmentinde garanti süresinin 3 yıldan 1 yıla indirilmesi üreticilerin karşı karşıya kaldığı fiyat baskılarının sonuçlarından sadece biriydi. Neyse ki üst modeller bu kısıtlamadan etkilenmiyorlar. (Ç.N.: Türkiye’de donanım ürünlerinin minimum garanti süresi 2 yıldır ve bu garanti süresi, AB ülkelerinde olduğu gibi üreticilerin aldığı karardan bağımsız olarak geçerliğini sürdürmektedir.)

Teknik verilere gelince, Hitachi’nin üst modeli rakiplerinden ayrılmıyor. Tüm üreticiler üst modellerinde 8MB önbellek sunuyor; 7,200 devir/dk devir hızı da zorunlu. Hatta Western Digital, Raptor modelinde 10,000 devir/dk devir hızıyla ATA pazarında daha göze çarpar oldu. Önümüzdeki aylarda başka 10,000 devir/dk ATA disklerin de çıkması anlamsız olmazdı ama bu pek mümkün gibi görünmüyor – sonuçta Maxtor ve Hitachi gibi üreticiler SCSI disklerden hızlı ATA diskler üreterek SCSI işlerine zarar vermek istemiyorlar.

Ancak konumuza geri dönelim. Hitachi 7K250 modeli ile performans tacını geri almak istiyor. Biraz sonra bunda başarılı olup olmadıklarını ve nedenini öğreneceksiniz.

Bir cevap yazın