Hitachi CML174SXW: Yeni Yıla Başlamak İçin İyi Bir LCD mi?

Oyunlar

Ekran tam anlamıyla mükemmel. Ancak bu şekilde yüzeysel yapılan değerlendirmeler çok da verimli olmuyor. Bu nedenle olaya normalden daha eleştirel bir açıyla yaklaşacağız. Arada yapacağımız bazı yorumlar biraz fazla kırıcı gibi görünebilir, fakat bunun tek bir amacı var: LCD ekran teknolojisinde geliştirilmesi gereken yönleri daha açık bir biçimde ortaya koyabilmek. Durum ne olursa olsun, bu monitörün özelliklerine yaklaşabilen çok az CRT monitör mevcut.

Tam Oyun Oynamak İçin!

Monitörü çalıştırdığımızda, ilk olarak sıradışı şeklinde nitelendirilebilecek bir parlaklıkla karşılaştık. Bu parlaklık Solarism LM1711 ile yarışabilecek seviyede, üstelik LM1711’in kağıt üzerindeki parlaklığı CML174SXW’in neredeyse iki katı olmasına rağmen (260 cd/m2’ye karşılık 600 cd/m2).

Klasik bir sabırsızlığın ürünü olarak, hemen kollarımızı sıvayıp şimdiye dek LCD ekranların görüntü kalitesini ortaya koymakta en başarılı yöntem olduğunu düşündüğümüz Unreal Tournament 2003 testlerine başladık. Hitachi’nin renkleri kesinlikle harikulade ve Solarism’in sunabildiğinden daha parlak. Bunu gördükten sonra Iiyama AS4314UTG’nin renkleri, sanki ekrana opak bir perde inip renkleri karartmışçasına gözümüze solgun görünmeye başladı. Ancak yakın bir zamanda AS4314UTG alıp da, bu haberle canı yananların yüreğine soğuk su serpecek bazı şeyler de yok değil. 20 ms tepki süresine sahip olan Iiyama, bu özelliğini Hitachi’nin yapabildiğinden daha başarılı bir şekilde kullanabiliyor. Iiyama AS4314UTG’de hareketli görüntüleri takip eden izler belirgin değil, Hitachi CML174SXW’de ise çok az da olsa bu izlere rastlamak mümkün. Laboratuvarda kendi ekibimizin bir araya gelmesiyle oluşturduğumuz LCD ve CRT kullanıcılarından oluşan jüri, sonuçta bu monitörün oyun oynanabilecek ölçüde iyi olduğu görüşünde birleşti. Hareketli görüntüler esnasında ekranda beliren izlerse oyunu oynamaya başladıktan 30 saniye sonra kendilerini unutturabilecek ölçüde zayıf.

Solda Iiyama AS4314UTG, sağda Hitachi CML174SXW. Bu resimler gerçek sunum kalitesini oldukça abartıyor olmakla birlikte, iddiamızı size yansıtmak için yeterli. Hitachi'nin görüntüsü çok daha iyi bir kontrasta sahip olmasına rağmen soluk tonların yoğun olduğu yerlerde, örneğin gökyüzünde birçok ara ton kaybediliyor.

Solda Iiyama AS4314UTG, sağda Hitachi CML174SXW. Bu resimler gerçek sunum kalitesini oldukça abartıyor olmakla birlikte, iddiamızı size yansıtmak için yeterli. Hitachi’nin görüntüsü çok daha iyi bir kontrasta sahip olmasına rağmen soluk tonların yoğun olduğu yerlerde, örneğin gökyüzünde birçok ara ton kaybediliyor.

Iiyama’nın sunduğu görüntüye yakından baktığınızda, bazı avantajların olduğunu görüyorsunuz. Seyrek de olsa Hitachi’nin ızgarası ve piksel matrisi gözünüze çarpabiliyor. Bu başta biraz can sıkıyor ama insan buna çok kısa bir sürede alışıyor.

Oyun sırasında renkli görüntülerin gösterilmesi esnasında yüksek parlaklık seviyesinin de yardımıyla Hitachi, her zaman olmasa da genellikle üstünlüğü ele geçiriyor. Parlaklığın her zaman olmamakla birlikte, uç noktalardaki tonlamalar için kendi sınırları var. Bu da Iiyama’nın sahip olduğu görüntünün bazı noktalarda üstün çıkmasına neden oluyor. Sonuç olarak görüntü üzerinde çok karanlık veya çok aydınlık bölgelerde yer alan detaylar Iiyama’da daha belirgin olarak gösterilebiliyor. Hitachi ise fazla aydınlık bölgelerde resim kaybolmuş gibi bir etki yaratırken, fazla karanlık bölgelerde de bazı detayların belli olmaması şeklinde bir etki oluşturuyor.

Solda Solarism LM1711, sağda Hitachi CML174SXW. UT2003'ten alınan görüntünün kenarları, Solarism ekranında Hitachi'ye oranla daha detaylı ve okunaklı.

Solda Solarism LM1711, sağda Hitachi CML174SXW. UT2003’ten alınan görüntünün kenarları, Solarism ekranında Hitachi’ye oranla daha detaylı ve okunaklı.

Sonuçta monitör Quake 3, Unreal Tournament 2003, Dungeon Siege ve diğer oyunlarda olağanüstü bir görüntüye imza attı. Renklerdeki ek parlaklık da, oyuncuların gözünde monitörü daha ön sıralara taşıyabilecek bir unsur. Görüntünün sunumu harika, hareket izleri de neredeyse belirsiz. Böyle bir ekranda oyun oynamak gerçek bir zevk. Grafik kartları yavaş yavaş eskimekte olan kullanıcılara da bir ipucu verelim: CML174SXW’in ekranı 1024×768 çözünürlükte de oldukça iyi. Enterpolasyon oranı da diğer iki rakibinin önünde.

Bir cevap yazın