Hitachi CML174SXW: Yeni Yıla Başlamak İçin İyi Bir LCD mi?

Hitachi CML174SXW:  Yeni Yıla Başlamak İçin İyi Bir LCD mi?

Tek çiçekle bahar olmaz derler, yeni yılda şimdiye dek sadece bir monitor test ettik. Şimdilik bu incelemenin toplu bir karşılaştırma yerine tek başına bir inceleme olmasını uygun gördük, ama yakında karşılaştırmalı testlerimiz de gelecek. İşin doğrusu Hitachi’yi incelemek için daha fazla bekleyemedik, çünkü bu monitöre ait bir incelemeyi sitemizde görmek isteyen okurların gönderdiği mesajlar önümüzde dağ gibi yığılmaya başlamıştı.

Gerçekten de bu monitörün özellikleri, şimdiye dek incelediğimiz monitörlerden çok daha iyi. Ürünün sahip olduğu iddia edilen tepki süresi 16 milisaniye. Üstelik bu değer Compaq’ın yaptığı türden bir hatayı da barındırmıyor (Compaq bu ölçüleri verirken güç verme ve güç kesme sürelerini hesaba katmıyordu). Ancak bu üründe gerçekten de güç verme süresi 12 ms ve güç kesme süresi 4 ms, yani toplam tepki süresi 16 ms! Böylece ViewSonic’in hayal ettiği şeyi gerçeğe dönüştürmeyi ilk başaran Hitachi oldu.

Üstelik hepsi bu kadar da değil. CML174SXW bugün için çok iyi sayılabilecek 400:1 kontrast oranına, 260 cd/m2 parlaklık değerine ve hem yatay, hem düşey olarak 160° görüş açısına sahip. Bu değerler Hitachi’nin epoey rakibini ürkütecek gibi görünüyor – geçmişte favorimiz olan iki monitörün, Iiyama AS4314UTG ve Solarism LM1711‘in değerlerini geçti bile. Kekin üstüne krema isteyenler için monitörde hem analog hem DVI çıkış mevcut, çok güzel bir tasarımı var ve günümüzün mevcut ergonomi standartlarının tamamına da uyumlu. Cihazın görünümü ince, tabanı ufak, ekranı dilerseniz bir kola bağlayabiliyorsunuz, kontrol butonları da ön tarafta. Fakat Hercules ProphetView 920 modelinde olduğu gibi, monitörü iki vidayla sabitleyebilmek için tabanının sökülemiyor olması bize göre talihsiz bir yaklaşım olmuş.

Hitachi CML174SXW:  Yeni Yıla Başlamak İçin İyi Bir LCD mi?

Şunu söylemek lazım ki, monitörün sunduğu bu özellikler, yanlış bir inanışın sonucu olarak TN + Film ekranlardan daha iyi oldukları düşünülen MVA ve IPS ekranların sunabildiklerinin ötesinde. Zaten CML174SXW de TN + Film ekran yapısına sahip. Monitör, önceki nesillerde sadece ortalama bir başarı yakalayabilmiş olan AU-Optronics ekranların son nesillerinden biri kullanıyor. Ancak görünen o ki Tayvanlı üretici bu son nesilde kendini aşmayı başarmış. CML174SXW, kağıt üzerindeki özellikleriyle bütün rakiplerinden önde görünüyor.

Dürüst olmak gerekirse bu incelemeyi iki monitörün karşılaştırması şeklinde düşünüyorduk: Lite On Mercury 170 ve Hitachi CML174SXW. Ancak dört ay beklememize rağmen Mercury 170 asla elimize ulaşmadı. Bu durum bizim için kötü olduğu kadar CML174SXW için de iyi oldu, çünkü bu sayede kocaman bir makaleyi sadece bu monitöre ayırmak zorunda kaldık.

Bir cevap yazın