Hileler – Multiplayer Oyunlarda Aşil’in Topuğu mu?

Hileler - Multiplayer Oyunlarda Aşil'in Topuğu mu?

Kabul etmeliyiz: Artık oyunlar Commander Keen ve Quake’in ilk versiyonunda olduğundan çok daha fazla zorluyor bizi. Multiplayer (çok oyunculu) oyunların giderek daha da popüler olmaya başladı. Bir yandan oyun geliştiricileri en çok satan oyunlarında multiplayer desteğine özellikle ağırlık verirlerken, gün geçtikçe daha da iyiye giden geniş bant İnternet hizmetleri, oyunları online oynamaktan daha da zevk almamızı sağlıyor. Lag da artık büyük bir sorun değil ve çoğu oyuncu online olarak Yerel Alan Ağlarındakine (LAN) benzer bir deneyim yaşamanın keyfini çıkarıyor – tabii ki pinglerinin izin verdiği ölçüde. Durum ne olursa olsun, özellikle İnternet üzerinden oynanan multiplayer oyunlar, teknolojinin de gelişmesiyle daha da eğlenceli bir hale geldi ve lag probleminin de kısmen giderilmesi oyun severleri oyunlara daha da çekti. Sonuçta eğer rakipleriniz insan olmayacaksa, monoton ve ne yapacakları önceden kestirilebilen programlanmış ‘bot’larla oynamanın ne anlamı var ki?

Aynı anda İnternet üzerinden oyun oynayan binlerce kullanıcı vardır ve popüler oyunların sunucularına girebilmek için bayağı uzun bir süre uğraşmanız gerekebilir. Bu oyunların yüksek popülaritesi sonucu zaman içinde oyun oynayanların yetenek seviyeleri arttıkça, oyunseverler topluluğu olarak tabir edebileceğimiz grubun rekabet duygusu da gelişti. Böylesine büyük bir rekabet ortamı içinde, belki mega sağlık bonusunun yanında kamp kurarak, belki her gün pratik yaparak, hatta daha yüksek kare/sn hızlarına ulaşmak için PC’mizi terfi ederek bu zorluğun üstesinden gelmeye çalışmamız oldukça doğal. Bu tür olaylar bilgisayarın başında olmadığınız zamanlarda bile meydana gelebilir. Çocukken, anneniz size odanızı düzenlemenizi söylediğinde bütün tişört ve iç çamaşırlarınızı dolabınıza koymadan önce güzel bir şekilde katlar mıydınız? Yoksa böyle aniden sertçe uyarılmadan önce yapmakta olduğunuz işe bir an önce dönmek için odanızın orasına burasına dağılmış eşyalarınızı sinsi bir şekilde yatağın altına mı tıkardınız? Kesinlikle ikincisi! Ama şu da var ki, bu tür durumlarda zarar gören taraf sadece kendiniz olduğundan, bu pek de büyütülecek bir olay değil. Ama multiplayer oyun arenasında hile yapmak dendiğinde işin boyutu da değişmeye başlıyor.

Oyunlarda hile yapmak çok da yeni bir kavram değil. Doom gibi eski oyunlarda bile zorluk derecesini biraz azaltarak bile oyunda ilerleyemeyen oyunculara kolaylık sağlamayı amaçlayan, önceden programlanmış (programcının kendisi tarafından koyulan) hileler vardı. Şimdiye kadar no clipping (duvarların içinden geçme) modundan, bütün silahları alabilme, sınırsız cephane, hatta ölümsüzlük hilelerine kadar birçok hile türü gördük. Ama bütün bunlar single player (tek oyuncu) modu için olan hilelerdi ve bu hilelerin multiplayer oyunlarda da kullanılması çok da eskiye dayanmaz. Bu önemli bir problem sayılabilir çünkü single player modunda hile yaptığınızda etkilenen tek şey kendi oyun zevkinizdir ama multiplayer bir oyunda hile yaptığınızda, sizinle birlikte aynı sunucuda oynayan diğer insanları da etkilemiş olursunuz.

Oyun hileleri artık oyun severlerin oluşturduğu topluluklara zarar verecek bir seviyeye gelirken (Counter-Strike oynayan var mı?), oyun programcıları bu tür hileleri programlayıp kullanan kişilere karşı hile engelleri üretmek için ciddi araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyorlar.

Hile yapmanın multiplayer oyun sunucularında önemli bir problem olduğu açık ama yine de işler daha da kötüye gitmeden hileleri belirlemek ve önlemek için birçok yol var. İlginizi çektiyse okumaya devam edin.

3 Yorum

Bir cevap yazın