Hesaplı DVD Yazıcılar Sahnede: Pioneer DVR-104

Pioneer DVR-104

CD’ler artık sert bilgisayar kullanıcılarına yetmiyorlar. VideoCD kalitesinin fiyakasının bozulmasından beri çok zaman geçti, bu arada film alternatifi olarak DivX literatürde yerini aldı bile. Ancak “kaliteli film” denince aklımıza tek bir terim geliyor, o da DVD. Uzun zamandır DVD yazdırma konusu gündemimde ancak nereden başlayacağıma bir türlü karar verememiştim. DVD yazıcıların fiyatlarıyla beraber boş DVD medyalarının fiyatları kabul edilebilir seviyelere indi ve kısa bir süre içerisinde bu fiyatların daha da düşeceği tahmin ediliyor. DVD yazıcıların sunduğu dev veri depolama alanı, kaliteli film kaydedebilme ve esnek authoring özellikleri, DVD konusunu, bilgisayar kullanıcılarının mutlaka el atmak istedikleri bakir bir alan haline getiriyor.

Tom’s Hardware Guide açıldığından beri test merkezimize gelen ürünlerin haddi hesabı yok. Pek çok yeni teknolojiyi tüm dünya ile aynı anda inceleme imkanı bulduğumuz için biz de bu durumdan çok memnunuz laf aramızda. Tam ben DVD konusunda da bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünürken bakınız nasıl bir tesadüf oldu. Günde en az otuz kere e-mail’leştiğimiz Volkan bir e-mail’inde Dijital Center’ın Türkiye’ye getirdiği ve Tom’s Hardware Türkiye’ye yolladığı son derece hesaplı bir DVD yazıcıdan bahsetti. Daha önce de söylediğim gibi bu konu zaten uzun zamandır gündemimdeydi, bu yüzden anında bu ürüne el koydum ve mercek altına alıp incelemeye başladım. Bu yazıda DVR-104 ile olan izlenimlerimi ve bir DVD yazıcıdan neler bekleyebileceğimizi ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Bu yazı bir DVD yazıcı inceleme yazısıdır, yani DVD yazdırmanın ne demek olduğunu, bir DVD yazıcı ile neler yapabileceğinizi bildiğinizi varsayıyorum. Eğer bu konuda detaylı bilgi arıyorsanız, DVD yazdırma konusunun derinliğine bir bakış atıp daha sonra bu incelemeyi okumak istiyorsanız DVD serimizin ilk yazısı olan DVD Yazdırma – Sis Perdesini Kaldırıyoruz başlıklı yazıma bir göz atabilirsiniz. Daha sonra kaldığınız yerden bu incelemeyi okumaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın