Herkese Yüksek Bantgenişliği! DDR333 ve AGP 8x’li VIA P4X333

VIA Ve Intel: Kısa Bir Özet

Küçük bir heatsink ile soğutulan Kuzey Köprüsü.

Küçük bir heatsink ile soğutulan Kuzey Köprüsü.

VIA, işlemci dünyasının devi Intel’in bugüne dek hüküm sürdüğü topraklara el uzatıyor. Intel’in avantajı kendi işlemcileri için kendi yongasetini üretmesi; dolayısıyla hem hızlı hem güvenilir bir platform sunması.

Intel başını ağrıtan tek olay, i820 adlı Pentium III yongasetinin ‘Bellek Yorumlama Hub’ı (‘Memory Translator Hub – MTH) ile ilgiliydi. Bu hub, Rambus RDRAM için tasarlanmış bir yongasetinde bellek komutlarını SDRAM belleğe göre “yorumlayıp” SDRAM desteği sunacaktı. Ancak ne yazık ki bu MTH yongasında giderilemeyen bug’lar vardı ve bu olay – i820’nin kod ismi Camino’dan yola çıkılarak – ‘Caminogate’ olarak tarihe geçti.

Bu felaket sonrasında Intel 820 yongasetinin üretimini durdurdu ve yaşlanan BX’in yerine 815 yongasetini çıkardı. Bu yongasetinin bir türevi (815T) günümüz Celeron ve Pentium III işlemci platformlarında kullanılıyor ancak Intel’in bu hatası i820+MTH çözümünü geçersiz kılınca, VIA o zamanlar en hızlı PIII yongaseti olarak kalan Apollo Pro 133A’sı ile nihayet pazarda güçlü bir yer edindi.

O zamandan beri de bu Tayvanlı şirketin ürünleri tutarlılık ve performans açısından sürekli gelişiyor. Bugün VIA kendi teknolojik yeniliklerini ortaya koyacak kadar güçlü (örneğin C3, Eden ve şimdi de AGP 8x’li ilk yongaseti).

Diğer Rakipler: SiS

Öte yandan pazardaki bir diğer rakip de yerinde saymıyor – Silicon Integrated Systems (SiS) son aylarda “ucuz etin yahnisi” diye bilinen imajını değiştirmeyi başardı. Bizi şaşırtan ilk ürün Athlon platformuna yönelik 735 yongaseti oldu; SiS bugün tüm genel PC mimarileri için çeşitli yongasetleri üretiyor. Pentium 4 için çıkardıkları en yeni amiral gemisi 645DX, DDR333 ve 533 MHz FSB desteğine sahip ancak ATA/133, USB 2.0 ve AGP 8x’i desteklemiyor.

VIA hala Pentium 4 veriyolu lisansı için savaş verirken, SiS firması P4 yongasetlerini satma lisansına sahip. P4333’ün başarılı olup olmayacağını da bu konu belirleyecek. Örneğin Avrupa’da (VIA markalılar hariç) P4X266A yongasetli anakart bulmak kolay değil; büyük anakart üreticileri hala temkinli davranıyor.

Bir cevap yazın