Herkese Yüksek Bantgenişliği! DDR333 ve AGP 8x’li VIA P4X333

Intro

Herkese Yüksek Bantgenişliği!   DDR333 ve AGP 8x'li VIA P4X333

Dönem dönem piyasaya çıkan yeni yongasetleri genelde yenilikçilik açısından beklentilerimizi tam karşılayamıyorlar. Ancak bu sefer öyle değil. Eskiden “sadece bir yongaseti üreticisi” olan VIA dünya yongaseti pazarında ikinci sıraya yükseldi ve şimdi de bir dizi başarılı yongasetiyle edindiği ismi güçlendirmek için elinden geleni yapıyor. Çeşitli testlerle ortaya koyduğumuz gibi, Pentium 4 gerçek potansiyeline ulaşmak için bir türlü yeterli bantgenişliği bulamıyor. P4X333 platformu bu arayışa bir son verecek mi, hep birlikte göreceğiz…

VIA başarı çizgisini devam ettirecek gibi görünüyor – yeni yongaseti, çoğumuzun sabırsızlıkla beklediği bir dizi özelliği içeriyor. USB 2.0 yakın gelecekte her PC’nin en önemli harici arabirimi olacak ve kuşkusuz VIA da onsuz yapamayacak. Yeni Güney Köprüsü VT8235 sadece USB 2.0 arabirimlerini sunmakla kalmıyor, UltraATA/133 destekli bir IDE arabirimini de içeriyor. Bu standarttaki diskleri sadece Maxtor üretiyor olsa bile, daha gelişmiş bir arabirimin kuşkusuz kimseye zararı yok. Ayrıca VIA Kuzey ve Güney Köprüsü arasındaki veriyolunun bantgenişliğini iki katına, yani 533 MB/sn’ye çıkardığını duyuruyor (yani SiS yongasetlerindeki kadar hızlı, Intel Hub mimarisindekinin 2 katı).

Son olarak, yeni VIA yongaseti ile yeni gelen bir özellik bu yazıda cevaplayamayacağımız bir soruyu ortaya atıyor: AGP 8x desteği nasıl? VIA nihayet grafik kartıyla Kuzey Köprüsü arasındaki bantgenişliğini ikiye katlayan yeni grafik kartı arabirimi ile çıkageldi. Geçmişte AGP 1x’den 2x’e ve 4x’e çıkılması hep grafik performansını artırmıştı. Ancak bu konuyu daha sonra, ayrı bir konuda ele alacağız. Burada, P4X333’ün performansını, özellikle de yeni bellek arabirimini değerlendirirken temel bir kriter oluşturmuyor. Bunun yerine, bu yazıda bilinen kriterlerle, yani GeForce 4 TI4600, 512 MB DDR333 SDRAM (CL2.0) ve Maxtor’dan hızlı bir sabit diskle testlerimizi gerçekleştiriyoruz. Şimdi bu yeni yongasetinin öyküsüne bir bakalım.

Bir cevap yazın