Hercules Gamesurround Muse 5.1 DVD: Giriş Seviyesi Çok Kanallı Ses Kartı

Giriş, Devam

Giriş, Devam

Bağlantılara gelince, Muse 5.1 DVD sadeliğin ta kendisi. 5.1 sesler için kullanılan, mini jak formatındaki üç adet stereo analog çıkış kartın arka kısmında yeralıyor. Üçüncü çıkış merkezi kanal ve LFE (Düşük Frekanslı Efektler), yani baslar için ayrılmış. Girişler ise tipik line-in ve mikrofon jakları. Kartın üstünde iki adet CD-in girişi var, birisi MPC3 formatında. CMI8738 yongası S/PDIF çıkış da verme yeteneğine sahip ve yeri kart üzerinde işaretlenmiş, fakat konektörü yok. Cevabı ise basit, söz konusu alan üçüncü çıkış tarafından işgal edilmiş.

Giriş, Devam

Muse 5.1 DVD görece zengin özelliklere sahip, tabii bu sınıfın “Rolls Royces”ları sayılan Creative Labs Audigy Sound Blaster ve Hercules Fortissimo II Digital Edition’ın özelliklerinden de fazla değil. DirectSound, DirectSound 3D, A3D 1.x, EAX 1.0, ve 2.0 gibi artık standart sayılan özelliklerin hepsini destekliyor. Fakat yetenekleri, DirectSound ve DirectSound 3D’de 16 donanımsal ses ile sınırlı. Bu çok da kötü değil, çünkü ekstra sesler için kart, CPU’ya yüklenebiliyor. Fakat bu da, CPU’nun yükünün daha da ağırlaşacağı anlamına geliyor, özellikle Soldier Of Fortune II veya GTA 3 gibi sesi çok yönlü kullanan oyunların sık sık 16 sesten fazlasını ardı ardına kullandığı düşünülürse. Bu tip oyunlar söz konusu olunca, Fortissimo II DE gibi kartlara kıyasla, kartın performansının olumsuz olacağı ortada.

Müzik, Muse 5.1 DVD’nin en güçlü olduğu nokta değil. Dürüst olmak gerekirse, bu fiyata daha fazlasını da bekleyemezsiniz. Kart, Genel Midi’yi destekliyor ve yazılım yolu ile işlenen maksimum 64 seslik bir FM sentezi ile sınırlı. Bu yüzden, Muse 5.1 DVD’nin özellikleri çok çekici gözükmeyebilir. Fakat, tekrarlamak gerekirse, piyasaki en düşük fiyatlı seçeneklerden biri olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın