Her Yönüyle Bluetooth

Her Yönüyle Bluetooth

Bluetooth gelecek vaat eden br teknoloji. Güçlü üreticiler gelecek yılın Bluetooth yılı olacağını iddia ediyorlar. Ancak biz bu hikayeyi son yedi yıldır dinliyoruz. Katıldığımız IT fuarlarında bir türlü piyasaya çıkmayan ancak ağzımızın suyunu akıtan ürünlerle karşılaşıyoruz. Logitech’in 2000 yılından beri prototip durumunda olan bir klavye+fare seti bulunuyor, ancak aradan üç yıl geçtikten sonra Microsoft tarafından Wireless Optical Desktop for Bluetooth ürünüyle mat ediliyor.

Her Yönüyle Bluetooth

Detaylı Bir Tarihçe

Bu kablosuz teknoloji adını din ve toprak kavgaları yüzünden bölünmüş olan Norveç ve Danimarka’yı birleştiren Harald Blaatand (Harald Bluetooth) isimli bir Viking savaşçısından alıyor.

Her Yönüyle Bluetooth

Bluetooth’un üreticileri (Ericsson, IBM, Intel, Nokia ve Toshiba) ilhamını bu isimden alıyor: Brbirinden farklı protokoller kullanan aygıtların çıkardığı patırtıyı engellemek ve tek bir platformda birleştirmek. Bilgisayarlar, cep telefonları, PDA’ler, yazıcılar ve bir dizi çevre birimi dünyanın geri kalan kısmıyla Ethernet ağlar, USB bağlantılar veya paralel ve seri portlar üzerinden haberleşiyorlar. Bu yüzden bu ürünleri tek bir şemsiye altında birleştirmek gereği doğuyor.

Sonuçta ortaya çıkacak olan kablosuz teknoloji on metrelik bir yarıçap içerisinde kalan sekiz adet ürünü birbirine bağlamalı. Burada özellikle ev elektroniği ve şahsi ağlar hedefleniyor. Kablosuz olarak haberleşen bir TV ve DVD oynatıcı, cep telefonuna bağlı bir bilgisayar tarafından yönetiliyor. Çok şey vaat eden bir teknoloji olan Bluetooth ilk defa 1994 yılında Ericsson tarafından tanıtıldı ve o zamandan beri uyumsuzluk problemleri tarafından sürekli olarak zorluklar yaşadı. 1.0 ve 1.0b standardını kullanan çok az cihaz birbirleri ile veri alışverişinde bulunabiliyorlar, bu yüzden farklı firmaların ürünlerini birbiri ile haberleştirmek imkansız gibi. Daha da kötüsü bir süre sonra Bluetooth ürünlerin aynı bantta çalışan WiFi ürünler ile de anlaşamadıklarının ortaya çıkması. Geçen yıl WiFI (veya IEEE 802.111b) 5 GHz (5470 – 5725 MHz) bandına atladı ve Bluetooth bir sürü güncelleme geçirdikten sonra 1.1 sürümüne ulaştı.

Bir cevap yazın