Her Seviyeye Göre Hazır Sistemler, Kasım 2007

Bilgisayar satın almak veya sistem toplamak göründüğü kadar kolay değildir. Tamam, belli başlı markaların kendi dizdiği parçalardan oluşan hazır sistemler arasından seçim yapmak görece daha basittir. Ancak iş teker teker parça seçmeye gelince, insana saç baş yoldurabilir: “Intel mi, AMD mi? ATI mi, Nvidia mı? MSI, Asus, GIGABYTE, Abit, Sapphire, Palit? Peki ya hangi monitör renkleri daha canlı gösterir? Sizce sabit disklerde kapasite mi, başarım mı? Hmmm… Sistem tamam ama seçtiğim güç kaynağı bu ekran kartını kaldırır mı? Şu parça bu kartla çakışır mı? Bu parçada sorun yaşayanlar varmış, acaba almasam mı? vb…”

Gördüğünüz gibi eğer sistem parçalarını kendiniz seçmeye kalkarsanız karşınıza bunun gibi bir yığın cevaplanması gereken soru çıkacaktır. Akıllı tüketiciler böyle soruları yanıtlayacak bilgilere sahip olmadıklarına inandıkları zaman soluğu donanım sitelerinde yayınlanan parça ve sistem önerileri bölümlerinde alırlar. Tabi biz de Tom’s Hardware Guide Türkiye olarak kendi önerilerimizi sunmaya karar verdik. Umarız burada göreceğiniz sistem önerileri ihtiyaçlarınıza tam manasıyla yanıt vereceklerdir.

Parça seçimini hangi kıstaslara göre yaptığımıza gelecek olursak, dört farklı bütçeye göre (giriş, orta, üst, abartı) en uygun bileşenleri sistemlere dâhil etmeye çalıştık. Fiyat araştırmalarımızı ise www.teknofiyat.com adresindeki arama motoruyla gerçekleştirdik. Seçtiğimiz parçaların en düşük fiyattan satıldığı internet mağazalarını da listelerimizde teker teker belirttik. Böylece sizi ikinci bir zahmetten daha kurtarmış olduk. Üstelik takdir edersiniz ki fiyatlar firmadan firmaya değişiklik arz ettiğinden birkaç dolarlık farklar olabilir. Öte yandan bilgisayar parçaların fiyatları çok kısa bir süre içerisinde değişebiliyor veya her ay yeni ve daha başarılı ürünlerle karşı karşıya geliyoruz. O yüzden listelerimizi sürekli güncel tutmak amacıyla ayda bir yenileyeceğiz.

Not: Fiyatlar ve en ucuz fiyatı veren mağazalar hızlı bir şekilde değiştiğinden burada vermiş olduğumuz fiyatların sadece fikir verme amaçlı olduğunu önemle belirtiriz.

Parça önerileriniz ve yorumlarınız için forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın