Her Alet Çantasına Bir 10/100 Ethernet

Orijinal Pentium’dan beri neredeyse her anakart bir tip USB yeteneği ile piyasaya sürüldü. Bu bir yuva olabileceği gibi A tipi dişi bir konektör de olabiliyordu. Diğer taraftan, her anakart ya da sistem Ethernet yeteneği ile piyasaya sürülmüyor.

Masaüstü bir bilgisayarda Ethernet desteği istiyorsanız, ISA ya da PCI bir Ethernet kart takmalısınız; bir dizüstü için ise, Ethernet PC kartına ihtiyacınız var, ya da diz üstünüz destekliyorsa bir miniPCI Ethernet adaptörüne. Eğer kasa kapağını açarak içerideki tüm toz zerreciklerini dışarı çıkarmak istemiyorsanız, bir USB Ethernet adaptör kullanabilirsiniz.

Şüphesiz, Internet’in ve DSL ve kablo modem gibi yüksek hızlı geniş bant cihazlar sayesinde, Ethernet’e olan ihtiyaç daha da önem kazandı. Bu cihazların çoğu basit bir Ethernet bağlantısı istiyor. USB Ethernet kolayca bilgisayara bağlanıyor, maliyet düşürücü ve kendi kendine kurulan programlara yönelen DSL servis sağlayıcılarına ve kablo şirketlerine büyük bir kolaylık.

USB Ethernet adaptörü, alet çantamızda çok yararlı olduğunu ispatladı. Bilgisayar kasasını açmadan bir bilgisayarı ağ ortamına çabukça ekleme yeteneğini sağlıyor. Bu cihaz elektriği USB yolundan alıyor, bu yüzden harici bir güç kaynağına ihtiyaç kalmıyor.

USB ethernetinin kötü yanlarından birisi, bu tip USB Ethernet cihazlarının DOS modunu desteklememesi. Bilgisayar alanındaki birçok girişimciden de duyabileceğiniz şey, bu USB Ethernet adaptörlerini bir bilgisayarın herhangi bir USB portuna bağlayıp, ağ üzerinde bilgisayarı komple kopyalamanın (mesela DOS altında çalışan Ghost ile) inanılmaz derecede yararlı olacağıdır. Standart ISA/PCI/PCMCIA/CardBUS/MiniPC NIC çözümleri ile DOS altında bu mümkün olurken, USB çoğu zaman Windows 95/98/98SE/ME/2000/XP gerektirir. Linux’de USB’yi destekler, fakat çoğu yeni USB Ethernet ürünleri bu tip bir destek sunmaz.

Bu ürünler USB’nin “kullanım kolaylığı faktörünü” hedefler, ve bunun ötesine pek geçmezler. Bu ürünleri DOS ile kullanmak, sadece bu tip bir DOS desteğine ihtiyacı olan IT dükkanlarının ya da sistem üreticilerinin hoşuna gider. Windows kullanan kullanıcıların büyük bir kısmı bu desteğe ihtiyaç duymaz.

David Stellmack bu yazısında Temel Alet Çantasını oluşturmaya bir göz atmıştı. David’in Temel Alet Çantası için önerdiği USB NIC’i Linksys USB100M idi, ve bu cihaz o kadar benzersiz ve yenilikçi bir form faktörü sunmuştu ki, hakkında daha fazla şey öğrenmek için USB100M’e bir göz atmaya karar verdik.

Linksys USB100M’in Kurulumu

USB100M’in kurulumu, herhangi bir USB cihazın kurulumu kadar kolay: sadece USB100M’i boş bir USB portuna takın ve ‘Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı’nın görünmesini bekleyin. Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı USB100M’i bir Linksys USB LAN adaptör olarak tanıyacaktır. Burada YDES’e (Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı) ya en iyi sürücüyü aramasını ya da sürücülerin listesini vermesini söyleyebilirsiniz. ‘En iyi sürücüyü ara’yı seçerek sürücünün konumunu siz belirtebilirsiniz. Sürücü ürünle gelen CD’de olduğu için, CD’yi sürücünüze takmalı ve YDES’e CD sürücünüzü göstermelisiniz. Sürücüyü yükledikten sonra YDES USB100M’i Linksys EtherFast(r) 10/100 Compact USB Network Adapter olarak gösterecektir. Windows 98 ve Windows Millenium’da, USB100M’in kurulumundan sonra sistemi yeniden başlatmalısınız.

Bizim önerimiz Linksys’nin sürücülerini bir mini-CD’ye koymanız olacaktır, ki bu da taşınılabilirliği arttırır. Bu, Logitech MouseMan Traveler’da gördüğümüz bir şeydi, ve bunun gibi bir cihaz için bu konsepten hoşlanıyoruz.

Windows 2000 ve Windows XP’de kurulum aynı, Yeni Donanım Ekleme Sihirbazının “Yeni Donanım Bulundu Sihirbazı” olarak adlandırılmasının dışında. Sürücünün yerini belirttikten sonra, ‘Dijital İmza Bulunamadı’ penceresini görüyorsunuz. Windows 2000 ve Windows XP’de, USB100M’in kurulumundan sonra yeniden başlatmak zorunda kalmıyorsunuz.

USB100M apaçık olan sebepler yüzünden Windows 95 ya da Windows NT altında desteklenmiyor. Windows 95 yerel USB desteğine sahip değilken, Windows NT USB denetçisinin ne olduğunu bile bilmiyor. Linksys, bu cihazı Windows 95 altında çalıştırmayı deneyen yamaları tavsiye etmediklerini ve desteklemediklerini özellikle belirtiyor.

USB100M’in Kutusunda Neler Var?

Kutunun içinde bulduklarımıza bir bakış.


Linksys USB100M – Kutu İçeriği
EtherFast(r) 10/100 Compact USB Network Adapter
USB Uzatma Kablosu
Sürücü CD-ROM’u
Kullanım Kılavuzu
Windows 98 / Windows 2000 için Hızlı Kurulum Kılavuzu
Windows Millennium için Hızlı Kurulum Kılavuzu
Ürün Hattı Kartı
Ürün Tescil Kartı

Windows 98 Hızlı Kurulum Kılavuzu

Windows ME Hızlı Kurulum Kılavuzu

Windows 2000 Hızlı Kurulum Kılavuzu

Özellikler


Linksys USB100M – Teknik Özellikler
Model Numarası USB100M
Standartlar IEEE 802.3, IEEE 802.3u, USB Spec. V1.1
Protokol CSMA/CD – Carrier Sense Multiple Access with Collision Detection
Portlar 1 10BaseT/100BaseTX RJ-45 Portu<
>1 USB Tipi A Konektör
Bağlantı Hızı 10Mbps or 100Mbps Oto-Algılama
Transfer Oranı 12Mbps’e kadar
Bellek Buffer 32KB
Ağ Kablosu UTP Category 5 ya da daha iyisi;100 metre (328 feet) Maksimum
USB Standard Korumalı USB Kablo
5 metre (16.4 feet) Maksimum
Topoloji Yıldız
LED 10
ACT
100

CSMA/CD Tanımı

Ethernet’in nasıl çalıştığını bilmeyenler için, Çakışma Belirlemeli Taşıyıcı Algılamalı Çoklu Erişim‘in hızlı ve basit bir tanımını yapacağız.

Taşıyıcı Algılamalı Çoklu Erişim – Bir cihaz ya da düğüm data ileteceği zaman, düğüm ilk önce herhangi birisinin taşıyıcı sinyal iletip iletmediğini görmek için kabloyu dinler. Data sadece hiçbir taşıyıcı sinyal algılanmadığı zaman gönderilir. Bir düğümün data iletmesi gerekmediğinde, herhangi birisinin data gönderip göndermediğini dinler.

İki ya da daha fazla cihazın aynı zamanda data iletmeye kalkması mümkündür. Eğer bu olursa, hiçbir cihaz diğerinin taşıyıcı sinyalini göremez, ve hepsi birden datayı aynı anda yollamaya çalışır, bu da ünlü Ethernet çakışmasına sebep olur. Bu olasılık yüzünden, bir çeşit çakışma belirleme cihazı gereklidir.

Çakışma Belirleyici – Eğer bir cihaz gönderilmeyi bekleyen dataya sahipse, kendi iletimini izler. Eğer cihaz bir çakışma görürse, iletimi keser ve bir sıkışma dizesi iletir. Bir çakışma oluşur, çünkü o anki iletim düğümün ürettiği datadan daha fazladır. Bir sıkışma dizesi, iletilen datayı alan bir düğümün gerçek 32-bit MAC CRC yerine sıkışma dizesini aldığını garantiler, bu da alıcı düğümün bir CRC hatası yüzünden datası yüzünden datayı red etmesini engeller.


Linksys USB100M – Çevresel Özellikler
Boyutlar 2.6″ x .87″ x .39″ (67mm x 22mm x 10mm)
cihaz Ağırlığı .5 oz. (14 gm)
Güç Girişi USB Host Denetçisi ya da Hub’dan 5V Bus Gücü
Sertifikalar FCC Class B
CE Mark
Commercial
VCCI ve CSA Listed
Çalışma Isısı 32ºF’dan 104ºF’ye kadar (0ºC’den 55ºC’ye kadar)
Depolama Isısı -4ºF’den 158ºF’a kadar (-20ºC’den 65ºC’ye kadar)
Çalıştırma Nemi 10%’dan 90%’a Yoğunlaşmasız
Depolama Nemi 10%’dan 90%’a Yoğunlaşmasız

Sonuç

Linksys USB100M, bir USB portu sayesinde bilgisayarı hızlıca bir Ethernet ağına bağlama yeteneği sunuyor. 10Mbps’de ya da 100Mbps’de problemsizce bağlanabilirsiniz.

USB100M’in üstten görünümü.

Tek kötü yanı USB denetçisi yüzünden, ve ağ adaptörünün hatası değil. USB1.1 denetçisi maksimum 12Mbps’lik maksimum bir çıkış ile limitli. 100Mbps’lik bir ağa bağlanırken, 12Mbps maksimum aktarım hızı ile sınırlanacaksınız. Eğer farklı USB cihazlarınız da varsa, USB100M’i devamlı bir NIC olarak kullanmak da etkin bir çözüm olmayacaktır, çünkü USB bant genişliği paylaşımlı bir teknolojidir.

Bu hatasız cihazın bir USB 2.0 denetçi ile üretildiğini görmek güzel olurdu. Böylece 100Mbps’lik bir ağdan tam olarak istifade edebilirsiniz. Diğer taraftan, bu cihazın bir Firewire denetçisi ile üretildiğini görmek ilginç olurdu, tabi böyle bir durumda ihtiyacınız olabileceği için.

Küçük boyutu ve düşük maliyeti ile, USB100M 40$’lık satış fiyatını hak ediyor. Yine de, bu cihaz tarafından desteklenen işletim sistemlerinin sınırlı sayısı bir probleme sebep olabilir. Tabi, çoğu kullanıcılar şu anda 98SE/ME/2000/XP kullanıyorlar, ki ürünün birincil hedefi de bu.

Linksys USB100M yararlı ve bir bilgisayar gurusunun alet çantasının neredeyse vazgeçilmez parçası, ve aynı zamanda çok seksi bir form faktöre sahip. Yine de, faydalı bir teşhis aleti ve ‘sıkıştığında’ tipi durumlarda elverişli olsa da, hız limitleri yüzünden her günkü kullanım için ilk seçimimiz olamıyor.

Bir cevap yazın