Heavy Rain PC’ye Geliyor

Fahrenheit ve Omikron: The Nomad Soul oyunlarının altında imzası bulunan Quantic Dream oyun stüdyosunun son oyunu Heavy Rain, bir süre önce Playstation 3 için piyasaya sürülmüş, bizde oyunu sizler için incelemiştik. 

Ben Heavy Rain’i oynama fırsatı bulamadım ama görünüşe göre; bu oyun, tam bir “sev ya da nefret et” oyunu olarak karşımıza çıktı. Zira editörümüz Oruç Dim, oyundan pek haz alamadığını ve oyunun asıl iddialı olduğu  nokta olan senaryosunun birçok mantık hatası içerdiğini bize anlatıyordu. Tabi oyunu beğenenlerin de sayısı az değildi.

Niye tekrar Heavy Rain’den bahsetme gereği duydum peki? Yoksa Oruç’a karşı anti bir Heavy Rain incelemesi mi geliyor, onun haberi mi bu? Hayır, pek sayılmaz. Haberimiz PC kullanıcıları ile ilgili.

Nvidia, PhysX programı çerçevesinde hazırlanan oyunlarını sıraladığı listeye Heavy Rain ismini de ekledi. Eğer ortada bir yanlışlık yoksa (ki, Nvidia’nın böyle vahim bir hata yapacağını sanmıyorum) Heavy Rain, bir süre sonra PC için de piyasaya sürülecek.

Kısacası, Heavy Rain deneyimini PC’de tadıp mantık hatalarını Oruç’la tartışma fırsatı ayağınıza kadar geliyor.

8 Yorum

 1. Sonyy

  Pek sanmıyorum.Büyük ihtimal bir yanlışlık olmuştur.Oyunun yapımcısı sony olduğundan dolayı oyunun pc ye çıkma olasılığı çok düşük.Yani bir gow un pc ye çıkma olasılığı neyse heavy rain in de aynı.

 2. AlanWake

  Arkadaş yanlış söylemiş.Yapımcı Quantic Dreams ama dağıtımcı Sony Entertainment.Yani bi konuda haklı.Eğer dağıtımcılığını sony yapıyorsa oyunun pc ye çıkma olsalığı çok zor.Kimse kendi ocağına incir ağacı dikmez.Heavy rain nin official sitesine bakarsanız dağıtımcının sony olduğunu görürsünüz.

 3. babambirinci

  SONY DAĞITIMCI, yapımcı değil. Siz bu piyasaya dahil değilseniz insanları yanlış bilgindirmeniz doğru birşey değil. Dağıtım şirketleri oyun yapımcıları, oyunu hazırlayıp bitirdikten sonra reklam masraflarını karşılayarak kazancında yüzde otuz- otuz beşi gibi bir meblayı alarak oyunu pazarlar. Duyurular, sponsora ihtiyaç duymadan çeşitli medyalara reklam verilmesi, afişlerin yapılması, logonun tescillenmesi, dil ve uluslararsı antlaşmalar ile RB kontrölü gibi şeyler dağıtımcı firmanın işidir.

  SONY DAĞITIMCIDIR, dağıtımcı platformu belirlemez. Belirleyemez. Yapımcı şirket Quantic, eğer pc platformu için oyunu geliştirirse ve Sony ile anlaşırsa Pc’ye de çıkartır oyunu.

  Ama olur da anlaşamazlarsa tescil ve lisans ücretini Sony’ye satmadan bu oyunu çıkardılarsa Quantic Dream herhangi bir dağıtımcı şirket ile anlaşıp, Ubisoft; EA gibi, oyununu birkaç ay içinde babalar gibi sevdiğim platformada çıkarır, çıkartmalıdır.

  Bu arada Sony, oyun piyasasına inan büyük bir balta olmadan PC oyun yapımcılarının ( Blizzard elinden geleni yaptı ) daha fazlasını yaparak alternatif platform yerine doğrudan PC’ye oyun çıkarması gerekir. Böylece nasıl ki  ben  bazı güzel oyunları oynamak için konsol almak zorundaysam konsol kullanıcıları da bazı oyunlar için PC’lerini yenilesin.

   

 4. Uğur Yurtsever

  Keşke işler böyle yürüyor olsa; ancak PC sahipleri korsan yazılım kullanımında rekorlar kırdığı sürece böyle bir şeyin gerçekleşmesi sadece bir hayal olarak kalır.

Bir cevap yazın