Heavy Rain İnceleme

Çok ilginç bir yapımcı aslında Quantic Dream. Aslen Fransa kökenli olan firma, şimdiye kadar yalnızca üç oyun yaptı: Omikron: The Nomad Soul, Fahrenheit (Amerika’daki adıyla Indigo Prophecy) ve bu ay içerisinde piyasaya çıkan Heavy Rain. Birbirinden ayrı görünen bu üç oyunun oldukça önemli bir ortak noktası var aslında: Seri katilleri işlemeleri. Tam olarak bir seri katil üçlemesi oluşturuyor bu oyunlar. Ve oyunların yönetmeni David Cage’e göre Heavy Rain kendi kişisel “seri katil üçlemesi”nin son oyunu.

Heavy Rain 2

Bakalım Heavy Rain beklediğimiz deneyimi yaşatabiliyor mu?

Her ne kadar Omikron daha geleneksel bir kontrol şeması içerse de Fahrenheit ve Heavy Rain için aynısını söylemek mümkün değil. İlk olarak Fahrenheit’la başlayan, doğru zamanda doğru tuşa basıp gereken hareketi yapma üzerine kurulu olan kontrol şemasının (ki yönetmesi oldukça basit hale gelmişti, o sayede kız arkadaşıma bile oynatmıştım) Heavy Rain’de de geliştirilerek kullanılacağını biliyorduk.

Bakalım Heavy Rain çıkmadan önce yayınlanan onlarca videonun, ekran görüntüsünün, verilen sözlerin hakkını verebiliyor mu?

17 Yorum

 1. Oruç Dim

  Üzüldüm ben şahsen. Bu oyuna 90-100 arası puanlar verildiğini gördükçe  sektörün haline de üzülüyorum. Birşeyleri şişiriyorlar şişiriyorlar, insanlar o gazla oynuyor sonra da iki üç ay sonra “aslında o kadar da iyi değildi, abartmışız” diyorlar (demeyen, cidden seven de vardır tabi, olabilir) ama notlar verilmiş oluyor çoktan.

  İnsanların kendi fikridir, saygı duyuyorum aslında ama üzülüyorum da yani bu kadar “eksik” bir oyunu bu kadar beğenmelerine… Sektörün, birbirinin kopyası, klonu oyunlar sunarak “orjinalite” pırıltısı olan herhangi birşeye aç kurtlar gibi atlamamıza sebep olmasına ve eksik ve üzerinde yeterince düşünülmediği açıkça belli olan, kötü ve film olsa direk DVD’ye atılacak ve D&R’da 5 liraya satılacak bir senaryoya sahip bir oyuna bile “farklı” olduğu 90-95 gibi puanlar vermemize neden olduğu için üzülüyorum. İnsanların zevkleri, sektörün kopyacılığı yüzünden bu derece düştüğü için halimize üzülüyorum açıkçası…

  Neyse, zevkler ve renkler tartışılmaz demişler, biz de saygı gösteriyoruz elbette herkesin fikrine.

  Ben Heavy Rain’i beğenmiyor değilim, sadece bir “prototip” olarak görüyorum ve bu tür oyunların çıkmasını da destekliyorum. Güzel bir senaryoyla çok iyi yerlere gelebilecek ve geniş kitlerere ulaşabilecek bir oyun türü interaktif drama. Fahrenheit’ı doğaüstü elementlerine rağmen seven bir insan olarak bu tür oyunları destekliyorum açıkçası. Sektörün buna ihtiyacı var. Ama sırf destekliyorum diye de eksik bir oyuna 80-90 veremezdim açıkçası, sevenleri kusura bakmasın 🙂

 2. Tahir Meylani

  Oyunu oynamadım ama hep bir “e-drama” oyunu olsada oynasak demişimdir. Sırf e-dram nasıl olur diye alıp oynamak isterdim. Malum bu ara e-drama bayağı popüler 🙂

 3. Oruç Dim

  Bir inceleme için neden üzülsünler ki? Sadece kendileri dışında insanların farklı objeler hakkında farklı görüşleri olabileceğini düşünemeyen bazı insanlar sinirlenebiliyor bu tür şeylere, bu kadar. Bütün sevenlerinden bahsetmiyorum elbette.

  Oturup bunu yazma ihtiyacı duyduğuna göre sen de sinirlenmişsin hatta 🙂

 4. Ziyaretçi

  Tabii görüş meselesi kendi düşüncelerinize göre yazmış olmanız gayet doğal da bana biraz oyunun interaktif film havasından dolayı eksik puan verildiğini düşündüm.Bence bu oyundan beklentiler farklı olmalı çünkü hiçbir oyunda yapmadığımız tam anlamıyla bir similasyon özelliği taşıyor.O yüzden kendi türünde değerlendirmek en mantıklısı.

 5. Oruç Dim

  Yok, interaktif film havasından dolayı olması ile ilgisi yok. Bu türü desteklediğimi zaten yaptığım yorumda da belirttim. Bütün herşeyi senaryo olan bir oyunda senaryo beş para etmediği için ve incelemede yazan diğer sebeplerden ötürü bu notu verdim. Nasıl böyle bir çıkarım yaptınız bilmiyorum açıkçası 🙂 Bütün inceleme yerine sadece en son paragrafı okuyarak bu sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz gerçi… Evet, oyun bitirdiğinizde pek tatmin etmiyor, birşey başarmışsınız hissi vermiyor ama bunun notla bir ilgisi yok. En nihayetinde tatmin etmek üzerine değil, deneyimlemek üzerine bir oyun ve bu yüzden notunu kıraramam, kırarsam bayağı bir haksızlık olur.

  Sırf oyuna düşük puan verdim diye benim bütün yorumlarımı downvote edip (ki okuduklarını bile sanmıyorum), incelemenin çok küçük bir kısmını okuyup ona göre yorum yaptığı açıkça belli olan okurlarımızın yorumlarını  sırf incelemeye karşıt herhangi birşey yazmış diye upvote eden arkadaşlara da  buradan selam ederim 🙂

 6. Ziyaretçi

  Evet sanırım siz haklıydınız incelemede başka eksikliklere de değinmişsiniz gözden kaçmış kusura bakmayın.Farklı olmak amacıyla yazılmamış ve bazı yerlerdeki gibi art niyetli hazırlanmamış bir inceleme hazırlamışsınız teşekkürler.

 7. Oruç Dim

  Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Zaten genel görüşten farklı herhangi bir görüş sunulduğunda direk art niyet damgası yapıştırılması ne kadar garip birşey, değil mi? Sanki biz Heavy Rain’e düşük puan verince Microsoft Xbox Division gelip bize yüklü miktarda para verecekmiş gibi… Sadece beğenmedim yani, yazıda göründen farklı şeyler aramaya/yazıyı derinden incelemeye gerek yok. Eğer yazıda sunduğum, anlaması gayet basit sebepleri anlamayıp, oyunun düşük almasına “art niyet” diyen herhangi birisi varsa asıl art niyetli odur 🙂

 8. Oruç Dim

  Teşekkür ederim katıldığınız için.

  Kaldı ki zaten birisi Türk ve Dünya medyasının genelinin verdiklerine benzer not vermedi diye bir yazarda art niyet arıyorsa yine art niyetli odur.  Ayrıca o kişi zevklerin insandan insana değişebileceğini, insanların bir üründen beklentilerinin ve elde ki ürünü yorumlamalarının farklı olabileceğini  anlayamıyor, zeka kapasitesi ne yazık ki buna yetmiyor demektir. “Eğer herhangi bir şekilde dünyanın genelinden farklı not veriyorsa, dünyanın genelinden farklı kriterlerde oyunu değerlendiriyorsa kesin art niyetlidir” şeklinde bir düşünce dünyanın en aptalca, en dar kafalı düşüncelerinden biridir sizin de takdir edeceğiniz gibi. Eğer bir incelemenin art niyetli bir şekilde yazıldığı düşünülüyorsa bu düşüncenin sebepleri de ortaya atılmalıdır.

  Tekrar teşekkür ederim.

 9. Ziyaretçi

   Oyunu oynadım çokta başarılı buldum.

  ben bundan sonra edıtorun begenmedığı oyunları alma tarafındayım genelde herkesden farklı değerlendırıyor. zevklerımız tam tersı:)

 10. Meta

  Selam millet,

  oyun inceleme konusunda uluslararası otorite olan metacritic oyuna  87 puan vermiş. Bilmeyenler için bu sitenin esprisi diğer inceleme sitelerinin oyun ortalamasını almasaı ve yayınlaması. ama türkiye den site yok. Zaten yukarıda ki oyun incelemesi bunun sebeplerinden biridir diye düşünüyorum.

  Oyun için 98 site incelenmiş ve 87 puasn almış.

  işte link:

  http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/heavyrain

Bir cevap yazın