Heavy Rain ESRB Sınıflandırmasında Skandal

Artık Heavy Rain için uzun cümleler kurmamıza gerek yok. Fransız Quantic Dream’in hüzünlü yetişkin oyunu, bugünlerde sıra dışı hikayesi ve bizlere sunacağı eşsiz interaktif sinema deneyimi ile değil, içerdiği şiddet ve cinsellik öğeleriyle tartışılıyor.

Heavy Rain Screen

Oyun dünyası Heavy Rain’in maruz kalacağı sansürleri ve eleştirileri tartışa dursun, ABD ve Kanada’da dijital eğlence ürünlerini sınıflandıran ESRB oyunla ilgili nihai kararını açıkladı. Oyunun “Mature” yani erişkin kategorisinde değerlendirilecek olması ve içerik açıklamalarında kan, yoğun şiddet, çıplaklık, cinsel içerik, uyuşturucu kullanımı ve küfür içerdiğinin belirtilmiş olması şaşkınlıkla karşılanmadı elbette. İşin asıl vahim kısmına ise ESRB’nin yayınladığı açıklamayı sonuna kadar okuyanlar şahit oldu. (Biz olmadık, spoiler yemeyi sevmeyiz :p)

Oyunun sınıflandırma özetini burada yayınlamıyoruz. Hatta buraya tıklayıp okumanızı da tavsiye etmiyoruz. Sadece şu kadarını söyleyelim, ESRB’deki (muhtemelen) takım elbiseli yetkililer, oyunu karşılarına alarak oyunda olup biten ve anlatıldığında oyunun tadını kaçıracak hemen her şeyi, oyundan tiksinmenizi dahi sağlayabilecek detaylarla not edip yayınlamayı uygun görmüşler. Sanırım bu konularda işine yetkin insanların az rastlandığı tek ülke biz değiliz.

Bir cevap yazın