Heavy Rain de Sansüre Uğrar Mı?

PlayStation 3’ün God of War 3 ve Gran Turismo 5 ile beraber en çok beklenen oyunlarından biri Quantic Dreams’in Heavy Rain’i.

Heavy Rain Screen

Peki bu oyunu bu kadar özel yapan ne? Buna verebileceğimiz ilk cevap Fransız yaratıcılığının oyun dünyasındaki izdüşümü olan geliştirici Quantic Dreams olur muhtemelen. Omikron: The Nomad Soul ve Indigo Prophecy (Fahrenheit) gibi macera türüne büyük farklılıklar getiren iki enfes yapımı bizlere sunan Quantic Dreams… Hal böyle olunca Heavy Rain’e heyecanlanmamız için ilk neden kafadan hazır. Tabi Quantic Dreams’in yeni oyunu deyince de aklımıza bir çırpıda gelen şey, olabildiğine sinematik, derin ve yoğun bir deneyim oluyor.

Daha sinematik, daha yoğun ve daha derin bir oyun derken de abartmış olmuyoruz. Zira Heavy Rain bize “Origami Katili” isimli bir seri katilin peşinde dört farklı karakterle iz sürebileceğimiz toplamda 2000 sayfalık bir senaryo ve birçok farklı son sunuyor. Tabi bunun bugüne kadar yapılmış en etkileşimli sinematik deneyimlerden biri olacağını tahmin etmek pek de zor değil.

Aslına bakarsanız bu bilgiler çok da yeni sayılmaz. Ancak olayın yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan tarafı, Quantic Dreams’in bizlere sunmayı planladığı gerçekçiliğin bir takım yasak veya sansüre maruz kalma olasılığı. Lakin Heavy Rain, eleştiri alabilecek seviyede cinsellik ve şiddet içeriyor. İnternete düşen bir videoyu da sizlerle paylaşmıştık hatırlarsanız. (Tabi bu videodaki görüntülerin oyundaki sürprizleri bozmamak adına oldukça yumuşak kısımlardan derlendiğini de tahmin etmişsinizdir.)

Son zamanlarda GTA IV, Fallout 3, F.E.A.R 2, Left 4 Dead 2 ve Aliens vs. Predator gibi oyunların  çeşitli ülkelerde sansür ve yasak baskılarıyla baş başa kalmış olması bir yana dursun; oyunlarda cinselliğe karşı duran görüşlerin Quantic Dreams’in başını ağrıtması kuvvetle muhtemel.

Dört yıldır beklediğimiz Heavy Rain’e kavuşmaya yalnızca bir ay kaldı. Bundan sonraki hedefimiz ise Quantic Dreams’in yeni projesi: Omikron 2.

Bir cevap yazın