HDMI’ın Yerini Ethernet Kablosu Kullanan HDBaseT Standartı mı Alacak?

HDBaseT, HDMI standartının yerini alacak bir teknoloji geliştiriyor. Yeni teknoloji data aktarımı için ethernet kablosunu kullanacak.

Ethernet kablosuLG, Samsung, Sony ve Valens HDMI’ı öldürmek için iş birliğine girdi. HDMI’ın yerine geçecek yeni teknolojinin adı “HDBaseT”. Bu yeni standart veri aktarımı için HDMI yerine eski dost ethernet kablosunu kullanıyor.

HDBaseT teknolojisinin avantajı ise Full HD görüntü, ses ve yüksek hızda internet bağlantısının tek bir kablo ile veri kaybı olmadan yaklaşık 100 metre mesafeye kadar kayıpsız taşınabilmesi. 1080p görüntüyü ve sesi kayıpsiz olarak taşıyabilen HDBaseT teknolojisi, aynı zamanda yüksek hızda internet desteği ile geleceğin standartı olacak gibi gözüküyor.

HDBaseT basın açıklamasından öğrendiğimize göre, bu teknolojinin amacı evinizdeki tüm cihazları tek bir kablo ile hem yüksek çözünürlüklü görüntü, hem de yüksek hızda internete bağlayabilmek.

HDBaseT teknolojisinin 2011 ikinci çeyreğinden itibaren bulunabilir olması bekleniyor. Ayrıca HDBaseT teknolojisi için lisans dağıtımına şimdiden başlanmış durumda.

LG, Samsung, Sony gibi devlerin bu teknolojinin arkasında olduğunu görünce HDMI’ın sonu yakın diyebiliriz.

Kaynak: Neowin

7 Yorum

 1. Volkan ERKILINÇ

  Bi durun arkadaş biraz HDMI’ı kullanaydık ya..Bu ne hız  bunun altında kesinlike art niyet arıyorum.Amaç bir şeyler geliştirmek değil rakip standartlarını alaşağı etmek.Sizinde söylediğiniz gibi HDMI’ı öldürmek.Zaten HDMI piyasaya çıkalı 7-8 yıl oluyor bence en az 20 yıl daha bizi götürür.Ayrıca sürekli güncellenen bir standart.Versiyon 1.3 ile 10Gbit’in üzerinde bant genişliğine sahip  1440p görüntüyü ve 8 kanal sesi 15 metreye kadar taşıyabiliyor..

 2. i0z

  Hdmi çok sınırlayıcı bir standart mesafe sınırlı kablolar vs. günümüz standartlarında problemli  yada tolarensı çok düşük

  Ayrıca ses konusunda bir problemi var.

  Ses sürekli devrede değil. ses bilgisi geldiğinde ses gnderiliyor. Ekran ses devresini açıyor sesi çalıyor. sonra kapatıyor ama bu gecikmeden dolayı kısa ve sürekli olmayan seslerde kesinti ve yok olma gibi problemler var.

  Sadece ses bandından tasarruf için düşüldüğünü düşündüğüm bir prosedür gereksizliği Yüzünden bilgisayar kullanımında tek kablo ile  ses da görüntü çözülemiyor.

 3. i0z

  Ethernet kablosuna gelince çok kullanıcı dostu bir ürün.

  Bugün tek bir kablo ile bir çok hizmeti sağlayabiliyorsunuz. Hatta benim gibi yapıp Telefon hattını bile tek kabloyla taşıyabilirsiniz.

  veya Cat 5 kablo sunu telefon kablolosu olarak kullanabilirsin.

  Günümüzde uygun adaptörler bir çift CAT5 kablo ile 60 Metreye HDMI’yi aktarabiliyorsun.

 4. Volkan ERKILINÇ

  Ben şimdiye kadar HDMI ile sorun yaşamama rağmen kendi içinde sorunları olabileceğini kabul ediyorum.Fakat bunlarında aşılmayacak şeyler olduğunuda düşünmüyorum doğrusu…1995 de  Usb 1.1 ilk piyasaya çıktığında 3  yıl  kadar bir süre bir işe yaramadan bilgisayarların arkasında öylece durdu.(hatta bu nedir diye soranlara usb ama bir işe yaradığını bizde görmedik abi falan diye espri yapardık) Ta ki win98se çıkıp kıt kanaat usb desteğini verene kadar (Hatta  Billy  Gates win98 tanıtımın yaparken usb scanner yüzünden  win98 çökmüştü) Sorunluydu,yavaştı,OS lar doğru düzgün tanımıyordu,usb cihazlar pahalıydı,birden fazla cihaz takmak için 80$’a gidip usb hup almanız gerekiyordu,taktığınız her usb cihazı tanıtmanız gerekiyordu (hemde PnP olmasına rağmen)..Doğru düzgün usb win2000 ile beraber kullandık diyebilirim..Kısacası diyeceğim şu kim kusursuz ki?:)

  Ama bakın şimdi dünyaya buz dolaplarında bile usb var artık..(usb’nin bu kadar eksi tarafına rağmen piyasaya tutunmasının en büyük nedeni arkasında intel’in olmasaydı ve bu kadar berbat bir standart bu gün buralarda oluyor ise HDMI haydi haydi olur)

  Çözümün 7-8 yılda bir standart değiştirmek değil temelleri iyi atılmış bütün tüketici elektroniği cihazlarda evrensel bir standartın sürekli güncellenerek aynı zamanda geriye doğruda uyumlu bir şekilde kullanılmasını olduğunu düşünüyorum…Bu iş bu kadar kolay olmamalı ortaya bir şey atıp onmilyonlarca tv,ekrankartı,notebook,dvdplayer blueray player,HDMI’ı döşeyip arkasından bunları çöpe atmak bana israf gibi geliyor çünkü bu dünyada ürettiğimiz her şey için bir kaynak kullanılıyor ve onu ne kadar uzun süre kullanırsak o kadar çevreyi korumuş oluruz çünkü elktronik eşya üretimi çevreyi en çok kirleten üretim süreçlerine sahip..Bir bilgisayarın üretimi için 240kg’lık fosil yakıt, 22kg’lık kimyasal madde ve 1.500 litre su gerektiğini bilince her türlü yorumu getirip çevreye bağlıyorum:)

 5. fırat

  Bence hdmi zaten hastalıklı bir ürün olarak çıktı piyasaya. İlk ps3 te kullandım, aklıma gelen ilk sorun kablonun çok sert olması. ps3ün arkasından dolabın içine gizleyerek tv ye bağlayamamıştım. Bir diğer sorun ise piyasada kalite kalite hdmi bulunmasıydı. S-link in altın uçlu hdmi kablosu (fiyatı 24 dolardı) net bir görüntü verirken havit in hdmi kablusu (fiyatı 6 dolardı) yer yer karıncalı (evet eski tvlerde olduğu gibi) görüntü veriyordu. En azından intenet kablosunda bu kadar çok kalite çeşidi yok en pahalısı ve en kalitelisi cat6 kablosu, o da metresi 30 krş. ayrıca ince ve kolayca kıvrılabilir bir kablo.mesela ben bilgisayarımdan kabloyu uzatıp halının altından vs geçirerek oturma odasındaki tvye görüntü aktarabilirim ama hdmi kabloyu kalının altından geçirirseniz fare ölüsü gibi durur halının altında. Ben şahsen bu teknolojiyi tercih ederim.

Bir cevap yazın