HD Graphics Turbo Boost ile grafik çekirdekleri üç kat hızlanacak

32 nm Clarkdale’in dizüstü karşılığı Arrandale kod adlı Core işlemciler. Tahmin edebileceğiniz gibi bu işlemcilerin de 45 nm grafik çekirdekleri bulunuyor. Intel işlemci çekirdekleri için kullandığı Turbo Boost teknolojisine çok benzer bir teknolojiyi grafik işlemcileri için de uygulamaya hazırlanıyor: HD Graphics Turbo Boost.

Turbo Boost teknolojisini az çok biliyorsunuzdur. Dört çekirdekli bir işlemcinin sadece tek veya çift çekirdeği kullanıldığı zaman Turbo Boost bu çekirdeklerin frekansını%20-30 oranında arttırarak başarımın önemli ölçüde artmasını sağlıyor. HD Graphics Turbo Boost da Arrandale’in grafik çekirdeği yüklendiği zaman frekans varsayılan 166 MHz değerinden 500 MHz’e çıkacak. Bu hız HD video oynatımı için yeterince yüksek.

Windows Aero kullanıcı arayüzü gibi fazla grafik gücü gerektirmeyen uygulamalarda işlemcinin grafik çekirdeği varsayılan hızlarda çalışarak güçten tasarruf sağlayacak. Yalnız Flash video veya animasyon oynatıldığı zaman hız üç katına çıkarak gerekli işlem gücünü sağlayabilir.

İyi bir düşünce ancak denemeden ne kadar yararlı olduğunu söylemek güç.

Bir cevap yazın