Harry Potter’ın Kasesi ve Oyun Yazarlığı

Öncelikle bir şeye açıklık getirmeliyim. Bu daha önce Tahir’in The Destructoid’e yazdığı gibi açık mektup tadında bir yazı değil, kesinlikle. Bu konulara girmeyi, bu tarzda bir yazı hazırlamayı uzun süredir düşünüyorduk. Ama ne yazık ki bu yazının bugün yazılmasına neden olan bir takım trajikomik olaylar olmadı da değil.

İzin verirseniz oyun yazarlığı üzerine bir kaç kelam ederek başlamak ve yazıyı da fazla uzatmadan bitirmek istiyorum.

Bir oyun yazarını, kabaca, okuyucularını oyunlarla ilgili bilgilendiren bir kişi olarak tanımlayabiliriz. Kimi zaman tecrübelerini kullanarak oyuncuların göremeyeceği bazı ayrıntıların altını çizerler; kimi zaman tarafsız durabilirken, kimi zaman da kişisel beğenilerle hareket ederler. Aslına bakarsanız bunların hiçbiri, bir oyun yazarını veya hazırladığı yazıyı iyi yapmaz.

kids playing video game

Keşke her şey bu karedeki kadar sevimli olsa.

Peki bir oyun yazarını ve hazırladığı yazıyı iyi yapan asıl unsur nedir? Aslında buna unsurlar demek daha doğru olacak; çünkü iyi bir oyun yazısı ve hatta iyi bir oyun sitesi ancak ve ancak birazdan yazacağım unsurların el ele tutuşmasıyla ortaya çıkabilir.

Her şeyden önce yazar veya editör, siyaseti bir bilim haline getiren en eski taktiklerden birini kullanmalıdır. Okuyucuya, aslında doğru olmayan, (artık buna ne isim veriyorsanız) güdülemelerde bulunmalıdır. Bu işin reklam safhasıdır. “İlk biz yazıyoruz”, “sadece bizde”, “bizden başkası bunları yazamaz”… Bu iddiaların doğru olması önemli değildir tabi. Siz yazarsanız doğru olur zaten.

Yazının içinin doldurulması safhası ise işin asıl eğlenceli kısmıdır. Yazar burada bütün yeteneklerini sergiler. Ortaya içerik olarak zayıf, (hatta çoğu zaman yanlış bilgiler içeren) nicelik olarak dolgun bir yazı çıkarmak da sadece yetenekli bileklerin işidir. Yazı, zaman zaman iyi bir kaynaktan beslenmiş de olabilir pek tabi. Ancak doyurucu bir yazı, iyi demek değildir. İyi yazı, kendisine biçilen görevi eksiksiz yapan yazıdır. Bu görev, bir yanlışa hizmet etse bile.

Bütün bu güzellikler bir kenara; eleştiriye kapalı olmak, başarıya giden en kısa yoldur. Buna, “Makyavelist bir tavır” diyip karşı çıkanlar olabilir. Ama ne olursa bu konuda agresif olmak gerekir. Sizi yanlışınızdan döndürmeye çalışanlar olabilir; hata yapılan noktalar yüzünüze vurulabilir; hatta hatalarınızı pişkince reddetmenizi anlatan yazılar da düzülebilir. Tek yapmanız gereken bunların hepsini silmek; eleştirileri görmezden gelip, bu eleştirileri yapanları platformunuzda etkisiz hale getirmektir.

Bunlar elbette sadece oyun medyası için değil, hayatın her alanında işimize yarayacak taktikler.

Tahmin ettiğiniz gibi, kötü olmak içinse fazla bir şey yapmaya gerek yoktur. Bir yazı hazırlarken enine boyuna ölçer; hata yapıp yıkıcı eleştiri alsanız dahi sırtınızı dönmezsiniz. Tam aksine pay çıkarır; yeri geldiğinde kendinizi tekzip edersiniz. İşte. Siz doğuştan kötüsünüzdür.

“Ne oldu da böyle bir yazı yazdınız” diye soracağınızın farkındayım. Yazının başında, zaten bu tip bir yazı planımızın olduğunu belirtmiş olmam da yeterli gelmeyecektir.

Merlin’in Kazanı‘nda, eksik ve yanlış bilgiler içerdiği yetmezmiş gibi bir de “İLK MERLİN’de” ibaresiyle çıkan Aliens vs Predator yazısı mı kızdırdı sizi yoksa?

+ Kızmak mı? Tabi ki hayır.

– E ne o zaman?

+ Bu bir açık mektup falan değil. Bu insanlık tarihi kadar eski bir davranış sisteminin eleştirisiydi sadece. Tabi ki oyun oynayan insan zekidir. Leb demeden leblebiyi anlar.

Hata yapanların hatalarından dönüp, ders almaları dileğiyle.

11 Yorum

 1. ZakkWylde

  Aliens vers Predator’u Merlin’in “ilk bizde” diye duyurması  yakışıksız. İlk olarak Level dergisinde incelenmişti sanırım. Hadi onu geçtim Merlin oldukça sığ bir yazı hazırlamış. Ancak Merlin gibi uzun süredir kalitesiz içerik hazırlayan bir siteden de olgun davranışlar beklemek anlamsız. Yazdığım bir çok olumsuz eleştiri silinip gitti. Yıkama yağlamadan hoşlanan biraz da olgunluktan uzak olduklarını düşünüyorum.

  Harry potter’in kasesi nedir anlamamış olsam da yazınız güzel omuş.

 2. Edward Hyde

  Merlininkazanı bunu hep yapıyor. Aliens VS Predator’u kimse evrende ilk incelemedi. Aral İthalat tüm sitelere ve dergilere bu oyunun ön incelemesini yolladı.

  Yani ne yapımcı firma, MK’ye özellikle bu oyunu verdi ne de bu sitenin yazarları ter döküpte bu oyunu ele geçirdi. Öte yandan MK’nin Türk oyun sektörüne getirdiği tek mantık 15 dakika oynayıp bir oyunu incelemektir. 

  Bunun için medyada çalışmaya bile gerek yok iyi bir oyuncu olayı fark ediyor. Evrende ilk bizde, daha yapımcı bile görmedi biz gördük medyası ne yazık ki Türkiye’de oyun yazarlığını bir meslekten çok çoluk çocuğun eğlencesi haline getirdi.

  Ancak, ne inatçı adamlarsa sırf olayı yarış olarak gördükleri için senelerdir böyle işler yapıyorlar. Şurada Total War Türkiye, gibi fan siteleri ancak gerçekten uğraşıp bir şeyler ortaya koyuyor.

  Bugün toplasan oyun sektörüne emek veren ve hala aktif olarak çalışan bu işten para alan insanların sayısı 100 bile bulmaz.  10 sene önce sinema yazarlığı da ciddiye alınmayan bir işti, ancak bugün bu adamlar gerçekten saygı değer ve önemli kişiler. Oyun yazarlarının da böyle olmaması için hiç bir engel yok. Tek yapılması gereken, patronlar ve yazarlar bir birlerine köstek olacaklarına destek olsunlar yeterli.

 3. Aydoğan Karagöz

  Oyun incelemelerini okumayı seven ve gerektiğinde yazan bir editör olarak yazdıklarınıza katılıyorum. Tutumunuzu beğeniyorum. Açıkçası, çoğu konuda tekelleşmeye karşıyım. Bu oyun sektörü için de geçerli. Oyuncu olarak bir oyunu ilk kim incelemiş, çok umrumda değil. Bir oyunla ilgileniyorsam, birden fazla inceleme okumam gerekli. Her yazar, oyunu kendi gözüyle betimler. Biz de onun gözünden oyuna bakmış oluruz. Tam olarak kavramak için farklı yazarların da incelemelerini okumak lazım. İnceleme yazarken de işime yarıyor doğrusu; yeterince tarafsız olmamı ve oyunda farketmediğim ayrıntıları yakalamamı sağlıyor. Tüm “editör” sıfatı taşıyan arkadaşların böyle davranabilmesi dileğiyle.

 4. yakup beldek

  Bu konuda gerçekleri yazan ve oyunlarla ilgili hitap ettiği kesimin ne istediğini bilerek yorumlarını ona göre yazan usta yazarlar parmakla sayılcak kadar az sayıda.Oyunları incelerken abartmadan ve gerçekleri yazan yazıları daha doğru buluyorum.Oyunu oynamaya başlamadan bu yazıları okuyarak oyun içinde boğulmadan zevkle eğleniyorum.Herkese iyi oyunlar.

 5. hakan yurtgöl

  Siz kendinize yazar mı diyorsunuz bunları yazdıktan sonra. önce adam gibi eleştiri yapın, o beğenmediğiniz merlinin yaptığı işlerin kaçta kaçını yaptınız siz. kaç tane röpoırtajınız var, kaç tane adam gibi makale hazırlayıp da oyuncuları aydınlaattınız, eleştiri dışında ne yaptınız da konuşuyorsunuz? Bir aliens vs predator hayranı olarak google’a bu oyunu yazdım ve çıkan sonuçlardan biri de bu site oldu. açıkçası abartmış ve boş konuşmusunuz. o yazıyı ben de o kudum gayet doğru ve güzel bilgiler vardı. işinize geleni sevip, gelmeyeni eleştirmek ancak zayıflara yakışır. kusura bakmayın ama çoğu site olduğu gibi siz de merlini kıskanıyorsunuz, çok açık. demekki merlinden başka siteyi takip etmemek gerkiyormş. biraz araştırma yapayım dedim, ama bu tabloyu gördüm. eleştirmeye devam edin siz…

  • Tahir Meylani

   Bize yönelttiğiniz eleştirilere uzun uzun cevap verecek değilim, bizi bilen biliyor. Bilmeyen içinde arşivimiz ortada.

   Sadece size Merlin ile uzun ve sağlıklı ömürler diliyoruz 🙂

 6. Berkant

  Merlin’i ciddiye alan ilk oyunsever olmalısınız. Yazı kaliteleri gerçekten rezalet. İki kelimeyi bir arya getiremeyen yazarlar içerik sunsa ne olur. Ayrıca gördüğüm kadarıyla Tomsun içeriği çok güzel. Haberler uzun ve doyurucu. Merlin bunları ön inceleme diye yutturuyo sizlere. Salak salak konuşuyorlar cevap vermeye bile değmez.

 7. Oruç Dim

  Bakıyorum müritler basmış dört bir yanımızı yine 🙂 Hayır düzgün bir şey yazsalar,adam gibi bir eleştiri yapsalar anlayacağım da “kaç tane makale yazıp oyuncuları aydınlattınız” ne demektir ya… “çoğu site olduğu gibi siz de merlini kıskanıyorsunuz” falan 😀 Bütün oyun basını Merlinin Kazanı’nı kıskanıyormuş da haberimiz yokmuş… Ne güldüm vallahi, allahta bu müritleri güldürsün… Acınası, ne diyebilirim ki 🙂

 8. Han Solo

  @Hakan Yurtgöl

  İlginç…Bütün dünyada ve Türkiyede de yayın yapan Tom’s yazarlarına böylesine acımasızca bir eleştirinin yapılması doğrusu garibime gitti.Neyse, zaten bu sitenin  ve yazarlarının, araştırmacılarının ve tabiiki biz okurlarının 🙂 kalitesini herhangi bir siteyle karşılaştıracak değilim.Herkesin mutlaka bir beğenisi vardır.Ama diledeki seviye, üslup çok üzücü…Sayın yutgöl, sizi kınamama lütfen izin verin…KINNN

   

Bir cevap yazın