Harici, Ama Nasıl? Mobil Depolama Çözümlerini Karşılaştırdık

Harici Sabit Diskler: Firewire, USB, Seri ATA

Sabit diskinizi bilgisayarın dışında kullanmak istediğinizde genelde iki seçeneğiniz bulunuyor: USB veya Firewire. İki durumda da, ilk önce gerekli bağlantılar ile birlikte bir harici kasa almanız gerekiyor. Veya, birkaç yıldır Fujitsu, Maxtor, Western Digital gibi sabit disk üreticileri tarafından sunulan hazır ürünleri almalısınız.

Bu kesimin potansiyelini diğer üreticilerde görmeye başladılar. Raflar bu tür ürünlerin akınına uğruyor ve bu da fiyatları aşağıya çekiyor.

USB 2.0 daha yaygın olmasına rağmen, bazı durumlarda performansı Firewire’ın altında kalıyor – her ne kadar teorik veri iletim hızları sırasıyla 480 ve 400 Mb/sn olmasına rağmen.

Kullanım açısından aralarındaki farklar önemsiz olmasına rağmen, bazılarının tasarımları zekice iyileştirilmiş. Örneğin, Firewire’de çalışan birkaç cihaz seri olarak bağlanabilirken, USB’de hub olarak adlandırılan yıldız türü dağıtıcılara ihtiyacınız var.

Spesifikasyonlarına göre, Highpoint’in e.SATA’sı, Seri ATA 150’de bağlantı kablosunun uzunluğunun bir metreye kadar çıkabilmesinden faydalanıyor. Diğer taraftan eğer USB 2.0 veya Firewire kullanıyorsanız, seri veriyollarının bundan daha uzak mesafelerde bağlanabileceğini de göreceksiniz.

Bir cevap yazın