Harici, Ama Nasıl? Mobil Depolama Çözümlerini Karşılaştırdık

Intro

Cuma öğleden sonra, bir multimedya içerik geliştiricinin çalışma odasındayız. Proje gayet güzel ilerliyor, moraller yüksek ve hafta sonu kapının eşiğinde. Aniden, Windows ortamı bir atom bombası gibi bozuyor – yetersiz disk alanı!

Bu noktadan sonra işler biraz karışıyor. Geliştirici, çekmecelerini alt üst ederek aramaya başlıyor; fakat en son yedeği birkaç hafta önce almış ve kişisel bilgilerini – geçmiş bir kaç ayda topladığı MP3’ler, resimler ve videolar – hiçbir yere yedeklememiş. Hemen silebileceği sadece bir kaç klasör var, fakat bu da yeterli değil. Başka bir sabit diske gerçekten ihtiyacı var.

Bu arkadaşımız tek bir sabit disk kullanmanın dezavantajının, verilerinin sadece o diskle sınırlı kalması olduğunu biliyor. Gigabyte’larca video arşivini kolayca taşımak mümkün değil. Öte yandan, bir sabit diski bağlayıp sökme fikrinden de pek hoşlanmıyor. ADSL bağlantısı da yeteri kadar yüksek veri transfer hızına sahip değil; SDSL ise kendisi için çok pahalı. Bu durumda geri kalan tek yol CD ve DVD’ler. Ancak bir DJ gibi sürekli CD kullanmak istemiyor; DVD ise – veri taşımak için ideal olarak RW – pahalı ve aynı ölçüde zaman alıcı.

Hemen hemen her ciddi kullanıcı, benzer bir karmaşanın içine düşmüştür. Sorun sadece yetersiz disk alanı sorunu olmayabilir – bir virüs, sabit disk arızası, yıldırım düşmesi, işletim sistemi hataları – verilerin kaybolma riski yıllardır azalmadan devam ediyor.

Kuşkusuz her zaman güvenlik için ikinci bir sabit disk bağlama seçeneği olmasına rağmen, bu seçenek de pek esnek değil. Gerçek çözüm, bilgisayara USB 2.0, Firewire veya her ikisini birden kullanarak bağlanan, kendi denetçisine sahip bir harici aygıt.

Birkaç ay önce, HighPoint, harici sabit diskleri Seri ATA arabirimi üzerinden sisteme bağlamayı sağlayan alternatif bir ürün çıkardı. Bu e.SATA ürün ailesinde bir PCI denetçi kart ve buna uygun bir harici kasa bulunuyor. Bu yaklaşımı klasik cihazlarla karşılaştırabilmek için, Maxtor ve Transcend’in harici cihazlarını kullandık.

Bir cevap yazın