Hard Reset İnceleme

Aramızda FPS oyunlarının altın çağını hatırlayan, henüz torun torbaya karışmamış birileri var mı acaba? Şarjör değiştirme, nişan tertibatı (ironsight) ve siper alma gibi mekaniklerin olmadığı, sağlığımızı doldurmak için etrafta deliler gibi sağlık paketi aramak zorunda kaldığımız, günümüz oyunlarının aksine karşımıza çıkan her düşmanın bizi gerçekten öldürmek için uğraştığı, asla ölmeyecekmiş gibi duran dev boss’larla kapıştığımız, birbirinden zor oyunlarla dolu o görkemli 90’lı yıllardan bahsediyorum. Sessiz bir kahraman rolüne bürünerek insanlığı uzaylılardan, şeytanlardan, canavarlardan, Nazi’lerden, robotlardan, robot uzaylılardan, uzaylı şeytanlardan, şeytani robotik Nazi canavarlardan kurtardığımız ve bundan asla şikayetçi olmadığımız, hatta deliler gibi eğlendiğimiz o harika yıllar… Bugünün Call of Duty furyasından çok daha önce. Hatta Half-Life ve System Shock 2, FPS türünü sonsuza kadar değiştirmeden bile önce…

İşte Hard Reset, artık neredeyse tamamen unuttuğumuz o ihtişamlı old school yılları tekrar hatırlatmayı ve bizlere patlayıcı bir FPS deneyimi yaşatmayı vaat ediyor. Sonuç ise, dostlarım, şaşırtıcı derecede başarılı.

Hard reset ss 10Hard Reset, Polonyalı geliştirici Flying Wild Hog’un ilk oyunu. Ancak bu sizi yanıltmasın. Flying Wild Hog, henüz tek bir oyun çıkarmış ve kendini ispatlama arayışı içindeki çiçeği burnunda bir oyun stüdyosundan çok daha tecrübeli bir ekip aslında. Painkiller’ın yaratıcısı People Can Fly’ın çekirdek kadrosunun yanı sıra Witcher serisinden tanıdığımız CD Project RED ve Sniper: Ghost Warrior’ın geliştiricisi City Interactive gibi tanınmış Polonyalı oyun stüdyolarının eski çalışanlarından oluşan ufak ama güçlü bir kadroya sahipler. Bunu da Hard Reset’in her karışında hissedebiliyoruz.  

Hard Reset, bizleri distopik bir gelecek senaryosuna konuk ediyor, 2436 yılına… İnsanoğlunun kendi elleriyle yarattığı teknoloji kontrolden çıkmış ve dünyamız çaresiz bir şekilde makinelerin kontrolüne geçmiştir. İnsan ırkı tamamen yok olmanın eşiğindedir artık ve geriye kalan son insan şehri olan Bezoar’da kapana kısılmıştır. Tek amacı milyarlarca insan belleğini bir arada tutan Sanctuary isimli dev bilgisayar ağını ele geçirip asimile etmek olan makineler, Bezoar’ın koruyucu duvarlarına düzenli olarak saldırmaktadır. Biz ise şehri korumak için kurulmuş CLN isimli özel askeri şirketten Yüzbaşı Fletcher rolünde, makinelerin Bezoar’ın koruyucu duvarlarını aşıp şehrin sokaklarına doluşmasıyla birlikte harekete geçiyoruz… ve kısa bir süre içinde kendimizi aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı aksiyon dolu bir mücadelenin ortasında buluyoruz..

Hard reset ss 12İlk bakışta Hard Reset’in çok sağlam bir hikayeye sahip olduğunu düşünebilirsiniz, ki bu pek de yanlış sayılmaz. En azından oyunun konusu gerçekten iyi. Özellikle de benim gibi Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (sinemaya Blade Runner olarak uyarlanmıştı) ve William Gibson’ın Neuromancer gibi başyapıtlarının hayranıysanız ayaklarınız yerden kesilebilir. Zira Hard Reset, büyük oranda bu tarz cyberpunk eserlerden besleniyor. Fakat şu da bir gerçek ki, hikaye oyun boyunca bir türlü istediğimiz ölçüde olgunlaşamıyor. Oyunun ilerleyen bölümlerinde bizleri şaşırtıcı bir takım sürprizler bekliyor olsa da, tam bir şeyler olacağını düşünmeye başlamışken, yaklaşık 5 saatin sonunda oyun bir anda bitiveriyor. Her şey bir kenara; oyun boyunca hikaye anlatımına dair karşımıza çıkan tek şey, düşük bütçeli bir çizgi roman tadındaki ara sahneler oluyor, ki pek dikkatli bir oyuncu değilsek bunlardan da tek bir kelime anlamıyoruz. Oyun içinde geçen konuşmalar ise, o anda yapmamız gereken şeyle ilgili olmaktan öteye gitmiyor hiçbir şekilde.

Flying Wild Hog’un muhteşem görünen bir cyberpunk oyun evreni yaratmışken, içini etkileyici bir hikaye anlatımıyla ve gerçek bir keşif hissiyle dolduramamış olması gerçekten üzücü. Fakat dürüst olmak gerekirse Hard Reset, hikaye ile ilgili bir oyun değil. Bu, bütünüyle ve tüm haşmetiyle yalnızca ve tamamen oynanışa odaklanan bir deneyim ve açıkçası bunu da oldukça iyi başarıyor. 

18 Yorum

 1. gouranga

  Oyun sanki güzel gibi duruyor incelemeye göre ama 4-5 saat çok az gibi :

  Bir de şu autosave sistemi çok gıcık gerçekten. Nerede bir elimiz f5-f6 da oyun oynadığımız günler (:

 2. Ziyaretçi

  konu klişe ötesi, grafikler kalburüstü, yenilik desen sıfır… yapımcı firmaların içinde city intercative gibi boş bir firma varsa uzak durun derim ha demoyu oynadım vur kır parçala geç tarzı başkada birşey yok konuya girmiyorum bile en az 2500 defa oyunu 25000 defada filmi yapılmıştır bunun…..

 3. onur_

  valla bu yıl şu ana kadar oynadığım en iyi FPS. Killzone 3 ve Resistance 3 oynamadım daha,ama Crysis 2’den çok daha iyi. Yerli kardeşler atmosfer nası yaratılır, FPS nasıl yapılır bu oyuna bakıp öğrenebilirler. Vasat oyuna 5ay sonra DirectX11 yaması çıkarmakla olmıuyo

 4. M. Gökhan Aktaş

  İncelemeyi okuduktan sonra bende bir hışım oyunu oynadım. Nedense ya hakikaten zeka gerektiren oyunları oynamayı severim ya da gerçekten zekayı bir kenara bırak birşeyleri öldür ve yık oyunlarını oynamayı severim. İşti bu ikinci maddeyi işaret ediyordu oyun. Oynadıktan sonra gördümki bu oyun hakikaten vur…vur…vur… oyunu. Ancak üzülerek söyleceklerim de yok değil.

  Hayatımın ilk bilimkurgusu olan Bıçak Sırtı (Blade Runner) filmine benzerliğini öğrendiğim an bu oyun benim için oynanılmak zorundaların başında gelmeliydi zaten. Ancak ve ancak retro bilimkurgu öğeleri ve bazende müzikleri ile Bıçak Sırtını yakalayan oyun genelde bilim kurgu kategorisinin ağır basmasına rağman filmin aşırı drama altyapısına maalesef yetişemedi. Tabii ki oyun bunu hedeflememiş o ayrı.

  Bu kişisel eleştirimin yanında oyun benim için; genelde arenada sürekli düşmanlarını öldür ve 6-7 tip düşmandan ötesini görememe oyunu oldu. Modellemelerin sayısının eksikliği, biraz daha etkileşimli bir dünyanın gerekliliği, eğilme fonksiyonunun olmaması ve buna bağlı hareket eksikliği, kısa oynanma süresinin üzüntüsü düzeltilip/giderilip ve çoklu oyuncu modu olursa bu oyunun 2. sürümü oldukça dillerde dolaşabilir.

  • Uğur Yurtsever

   Evet.Lakin yapacak bir şey yok. İletişime geçmeye de çalıştım, ama bir şey fark etmiyor. Birini kaldırtıyorsun başka biri alıyor, sonra diğeri. Alıştık artık. 🙂

 5. Sabertooth

  FullOyun zamanında hangi oyunundu bilmiyorum, bir oyunun Türkçe yamasının sanki kendi projesiymiş gibi yedirmiş, projenin sahipleri haklarını arayıncada bir yama için amma laf yaptınız şeklinde saçma bir açıklama yapmıştı. Zaten warez oyun içeriği sunan bir siteninde telif haklarına emeğe saygı gibi kavramları anlamasını beklememek lazım. Bu adamların anlayacağı tek yol, AC1092 nin yaptığı gibi avukatlarla muhatap etmek.

 6. Ziyaretçi

  sizin üstünüzden birsürü para kazanıyo bu adamlar ayıp emeğinize bazı oyunları milyon kere gösterilmiş tebrik ediyorum sizi bunlara rağmen uğraşıp emek verdiğiniz için

Bir cevap yazın