Hangi Windows Sürümü 64 Bit mi 32 Bit mi?

Windows 7 yükleyecek olsanız hangi sürümü tercih ederdiniz 64 bit mi, 32 bit mi? Bugünlerde pek çok insan Windows 7’nin 64 bit sürümünü tercih ediyor.

Microsoft’un yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, Windows 7 kullananların %46’sı 64 bit sürümü kullanıyor. Windows Vista’da bu rakamın %11, XP’de ise %1 olduğunu düşünürsek bu inanılmaz bir sıçrama diyebiliriz.

 

Hangi Windows Sürümü 64 Bit mi 32 Bit mi?

 • 64 Bit (77%, 1.107 Oy)
 • 32 Bit (23%, 336 Oy)

Toplam Oy: 1.402

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

16 Yorum

 1. Ziyaretçi

  linux ve windows işletim sistemlerini birlikte kullanan birisi olarak günümüz koşullarında 64b işletim sistemlerine geçiş için henüz erken olduğunu düşünüyorum.

  linux paketlerinin 64b versiyonları henüz sorunlu ya da yok. örneğin flash player 64b bile 32b versiyonun arkasından geliyor. pek çok windows uygulamasında da 64b desteğinin olmadığını düşünürsek henüz 64b’e geçmek için erken olduğunu söyleyebilirim. bence yazılım sektörü donanımın yakaladığı ivmeyi hem çoklu işlemci kullanımı hem de 64b uygulamalarda yakalamakta gecikti.

 2. eveleme

  64 bit uyumluluğu gerçekten önemli bir sorun ve şirketlerin bunu ele alması gerekli. Fakat Ram sınırlamasının ciddi ölçüde ortadan kalkması için 64 bit işletim sistemi şart görünüyor. Mevcut programlar oldukça yoğun ram kullanıyorlar ve artık pek çok kullanıcı aynı anda pek çok programı açık tutuyor. Bu nedenle 64 bit gerekli gibi. Ayrıca eğer uyumluluk isteniyorsa windows xp virtual işletim sistemi kullanılacak ise 64 bit işletim sistemi üzerinde çalışması büyük bir rahatlama sağlıyor.

 3. Tuğrul

  Artık 64bit işletim sistemlerine geçmek farz oldu 32bit işletim sistemleri 4GB ve üstü Ramlere destek vermiyor ve buda 64bite geçmeye zorluyor. Artık birçok programın 64bit desteği var uzunca bir süredir 64bit windows 7 kullanıyorum herhangi bir sorun ile karşılaşmadım

 4. Volkan ERKILINÇ

  64bit OS üzerinde çalışan 32bit programlar 32bit OS üzerinde çalışan 32bit programlardan daha yavaş çalışırlar.Çünki arada bir tür emilator (WoW64)var.Görev yöneticisinde 32bit programların yanında”*” görürsünüz.Bu yüzden 64bit üzerinde full 64bit gerektiren bir uygulamanız yada larınız yoksa 64bit kullanmak mantıksız.Kaldı ki bilgisayar aleminde uygulama programlarının hala çoğu 32 bit.

  64bitin ikinci dezavantajı ise bellek kullanımı. 64bitte bellek kullanımı 32 bittekinin iki katı.Dolayısı ile 4gb bellek aslında 64bitte 2 gb gibi  hemen dolacaktır.16Gb ramınız olsa bile eğer 32 bit bir program kullanıyorsanız kullanıdığınız program 4Gb’tan fazlasının yine kullanamayacaktır.

   

  • Tahir Meylani

   Bu bilgileri nereden okudunuz bilmiyorum ama tamamen kulaktan dolma bilgiler, aslı astarı yok.

   Öncelikle 32 bit programlar 64 bit olarak çalışmıyor ki, 64 bit desteği sunan işlemciler hem 32 bit, hem de 64 bit desteği sunuyor. Emülatör falan yok arada.

   Aynı şekilde 64 bitlerin daha fazla bellek kullandığı da doğru değil. 64 bit işlemcilerin tek farkı daha büyük bellekleri okuyabilmesi.

 5. Tuğrul

  Emülatör desteği olayını ilk defa duydum pek bir araştırma yapmadım 64 Bit işletim sistemine ilk defa geçiş yaptım 4GB ramimi tam destekde kullanmak için. Sistemimde Windows 7 64Bit kurulu ve 32 Bit e nazaran gözle görülür ciddi bir fark var.

  64Bit için sürüyle program var, itunes vs. 64Bit program yok desek olmaz, artık tüm linux sürümlerinin bile 64Bit desteği var yani sadece Windows değil.

  Diğer dikkatimi çeken şey ise 32 bit programlar tek bir klasör altına toplanıp kuruluyor ve programların çalışmasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım

   

 6. Volkan ERKILINÇ

  Sayın Meylani astı astarı yok deyip beni yaftalamadan önce bir araştırma yapmanızı dilerdim:)

  Microsftun 64 bitlik bütün işletim sistemleri içinde (Xp/vista/win7/win2008) Windows/syswow64 diye bir klasör var bahsetiğim emilatorün ta kendisidir.64bit işletim sisteminde 32 bit ler ProgramFilesx86 adında bir klasöre 64bit ler ise normal ProgramFiles altına kurulur.Geri kalan yönlendirmeleri wow64 bizim için yapar.

  Benim bildiğim 32/64 bit işlemciler hem 32 bit hem 64 bit OS ların kurulabildiği işlemcilerdir.Sizin dediğiniz gibi oradaki 32 ibaresi 64 üzerinde 32 bit çalıştırmak anlamında değil.64 bit işlemciler 32 bit programlarıda donanımsal olarak çalıştırabilseydi 32 den 64  e geçmek 10 yıl sürmezdi:)

  Daha önce söylediğim gibi 64bit üzerinde 32gb ram bile kulansanız eğer uyugalama programanız 32 bit ise programınız 4gb üstünü yine kullanamayacaktır.(Yani 32 GB ramli bir 64bit 2008 server üzerine 32 bit SQL server kurmak gibi)

  Aynı şartlarda 64bit’in daha fazla ram kullanma olayına gelince vakti olan ve bana inanmıyanlar deneyebilir 🙂

   

  Konu ile ilgili burada çok güzel bir yazı var

  http://www.techsupportalert.com/content/how-windows7-vista64-support-32bit-applications.htm

  Ayrıca vikipedi dede XP64 bit başlığı altında wow64 hakkında bilgi var..

 7. Tahir Meylani

  Sayın ERKILINÇ  niyetim  sizi yaftalamak değildi ama yazı dilinde bazen yanlış anlaşılabiliyor kurduğunuz cümleler daha çok smile koymak lazım sanırım :).

  Ayrıca gönderdiğiniz link için teşekkürler. Daha önce bu konuda bazı makaleler okumuştum ama bu gönderdiğiniz linki de inceleyip görüşlerimi tekrar buraya yazacağım.

  Ben bildiklerimi öne sürdüm ama olaylara da at gözlüğüyle bakmayı sevmem, varsa yanlış bildiğim bir şey düzeltmeye hazırım 🙂

 8. Volkan ERKILINÇ

  Mesela ben MS windows64 lerde bir emülator olduğunu biliyordum ama adının WOW olduğunu bilmiyordum:) Yazınız sayasinde bende ayrıntılı baktım.

  Mesela WOW’un açılımı “Windows on Windows” demek miş windows üzerinde windows yani 🙂

  İnanın bende sizin gibi düşünüyorum olaylara at gözlüğü ile bakma konusunda yani…

  Konuyu birde siz bakın ve yorumlayın bakalım belkide benimde anlamadığım yada bilmediğim şeyler olabilir.Bende sayenizde kendimi düzeltebilirim 🙂

   

 9. ltcelik

  İşlemciler 64 bit iken neden 32 bit hala?

  32 bit neden Gelişmenin önünde engel olsun?

   Bilgisayarın ucuzlamasına neden olan şey taleptir

  64bit yazılımı da talep edelim…

   

 10. Levent TERLEMEZ

  Her ne kadar 64Bit yazılım sıkıntısıda olsa, benim izlemimim, 32 XP’nin ve diğer yazılımların çok çekirdekli makinelerde sıkıntılı çalıştığıdır. Muhtemelen işlemci, bellek ve anakart seçimlerimden de kaynaklanıyor olabilir (hatta yüksek olasılıkla bu sebepten), yinede çok çekirdekli (ikinin üstünü kastediyorum) işlemcilerde 64Bit sistemlerin daha iyi çalıştığını gözlemledim. Sizlerinde bu konudaki tecrübelerinizi duymak isterim.

 11. Levent TERLEMEZ

  Zaten Vista’dan sonra, her ne kadar “daha az ram harcıyor” densede – yalan olduğu ortaya çıktıktan sonra – örnek: sakın ola medyaları ağda paylaştıracaksanız media playerı kullanmayın, Windows 7’ninde çok bellek harcadığı ortaya çıktı. Kesinlikle 3 GB ram yetmiyor haberiniz olsun. Bu nedenle daha çok ram takabilmek için 64 Bit’e ihtiyaç var (hatta zorunlu).

Bir cevap yazın