Halo: Reach

Yazıya başlamadan önce hemen şunu aradan çıkaralım: Halo serisiyle aram hiçbir zaman “çok iyi” olmadı. İlk oyunu merakla beklemiş, hatta bilgisayara çıktığı gün kurup oynamıştım bilgisayarımda. Kusura bakmayın ama bana pek bir dandik gelmişti Halo, üsse karşımıza çıkan o küçük Covenant’lardan tutun da (adlarının o zaman Covenant olduğunu bilmiyorum elbette) plasma silahlarından “alamadığım” vuruş hissine kadar 17 yaşındaki beni pek etkilemeyi başaramamıştı açıkçası. O gün yaşadığım hayal kırıklığından sonra Halo serisine bir daha sıcak bakamadım doğruyu söylemek gerekirse, epey uzun bir süre sonra, 2008 yılında ilk Halo’yu tekrar bilgisayarıma kurana kadar Halo serisinden olabildiğince uzak durdum.

Halo Reach 7.jpg

Üzgünüm Halo hayranları, ne yazık ki bu oyunda da Master Chief yok...

Ancak ilk oyunu 2008 yılında da bitiremedim ortasına gelmeme rağmen. Nedenini tam hatırlamıyorum, ya sürekli kendini tekrar eden mekanlardan sıkıldım, ya da “Flood” denen zombimsi yaratıklarla boğuşmaktan yoruldum, oyunu bıraktım. Aradan iki üç ay geçti, elime bir yerden bir Halo 2 diski geçti. “Biri bitirmesem ne olur ki” dedim, taktım Xbox’a, oynamaya başladım. Ancak bir sebepten onu da ortalarında bıraktım. Daha sonra, 2009 yılında tekrar Halo 2’ye başlamaya karar verdim, Halo 2 diskinin bir türlü çalışmamasından dolayı bu sefer PC’de oynuyordum oyunu, ancak “madem yeniden başlayacağım, ilk oyunu da bitireyim” diyerek hile ile kaldığım bölüme geldim, sonra da en sonunda ilk Halo’yu bitirdim. Elbette Halo 2’yi PC’de de bitiremedim, öyle kaldı. Halo 3’e ise hiçbir zaman başlayamadım doğal olarak.

Bütün bunları neden mi anlatıyorum? Halo serisi ile böyle sancılı bir ilişkisi olan bir insan olarak Halo: Reach’e beslediğim hayranlığı zihninizde daha da pekiştirmek için…

13 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Halo Combat Evolved’ı tek bir nefeste bitirdiğimi hatırlıyorum, ne kadar zevk alarak oynamıştım anlatamam. Hele oyunu bitirdiğim zaman aldığım tatmin duygusunu hiç bir zaman unutmayacağım.

  Bungie, FPS nasıl yapılır bilen nadir oyun stüdyolarından biri olarak yoluna devam ediyor. Yaptıklarının da karşılığını alıyorlar.

  Xbox 360 satın alırsam yakın bir zamanda bu, sırf Halo oynamak istediğim için olur herhalde.

  Birde klasik olacak ama -yılda bir iki istisna dışında- artık böyle sağlam FPS’ler pek gelmiyor; ne konsola, ne PC’e.

 2. MegaWolt

  İlk oyunu çıktığında merakla alıp yüklemiştim bilgisayarıma. Oyuna bir baktık hobaaa milletin o kadar övdüğü oyun sanki hürriyet gazetesinin 1 liraya verdiği çocuk oyunları gibi geldi bana yani o kadar dandirik desem az kalır. Eciş bücüş yaratıklar, çocuk oyunu gibi komikçe çıkardıkları sesler, grafiklerin kötülüğü bilmem ne bu kadar sebep rezillik olmasını kanıtlıyor. Ancak bu “halo reach” i çoğu yerde görünce dedim ulan ben mi o zamanlar kötü gördüm acaba oyunu dedim ve son oyunun oyuniçi videolarını izledim ve haklılığımı anladım.

  Merak ettiğim birşey var, tamam herkesin zevki ayrıdır kabul ama bunun gibi 5/100 bile verilemeyecek bir oyunu nasıl överler anlamıyorum. Ya benim gözlerde sorun var ya oynayanlarda.

  Ya da birisi bana bu oyunda neyi beğendiğini söyleyebilir mi?

  • Tahir Meylani

   Öyle bir şey sordun ki, sayfalarca yazmam gerekir aradığın sorulara cevap vermek için.

   Halo’nun FPS türüne getirdiği yenilikler bile sadece 2-3 sayfa yazı konusu olur.

   Yine de kısaca bir iki örnek vereyim.  O dönemin en iyi araç fizikleri Halo’daydı.

   Hala birçok FPS oyunu Halo’daki yapay zekanın yanından bile geçemez.

   Konsollarda görülen en iyi FPS kontrolleri yine Halo ile gelmiştir.

   Grafik diyorsan, evet, grafik olarak Halo hiç bir zaman devrim yaratmamıştır.

   Grafikleri vasattır ama zaten Bungie, hiç bir zaman grafikler üst düzey olsun diye kasmamıştır.

   Belki bu konu hakkında bir şeyler karalamak lazım.

 3. Oruç Dim

  Ben de 17 yaşındayken öyle düşünmüştüm işte. Daha sonra araştırdım, o küçük yaratıkların uzaylıların koalisyonu olan “Covenant”ın bir parçası olduğunu, isimlerinin Unggoy olduğunu ve Covenant hiyerarşisinde en düşük düzeyde yer alan türlerden biri olduğunu öğrendim. Yani onların öyle “komik komik” konuşmalarının, tiplerinin karikatürize edilmesinin bir anlamı var, üstlerinden paso dayak yiyen, içlerinden birisini öldürmenin suç sayılmadığı, “ortamın maymunu” zaten o elemanlar. Aynısını diğer türler için söylemek mümkün değil ama, örnek vermek gerekirse Reach’te ve Halo 3’teki Brute’lar bayağı korkunç tip olarak. Ortamda her tür yaratık var yani anlayacağınız.

  • MegaWolt

   Teşekkürler, olayı anladım ama oyunu yapanların o tipleri alt tabakada diye insan daha çirkin çizmesini beklerdim.

   Sanırım ilk oyundan kalma da birşeyler var içimde o yüzden oyunu hiç sevemedim. Yine de zevk meselesidir saygı duyarım.

 4. Uğur Yurtsever

  Bu bilgilerden Oruç’un Halo oynamıyorum diyip yıllarca bizi kandırdığını, aslında geceler boyu süren Halo 1-2-3-odst seanslarına aktığını anlamış bulunuyoruz.

  Şaka bir yana Halo: Reach konusunda Oruç’a güvenebilirsiniz…

 5. Ziyaretçi

  Torrent vasıtasıyla sahip oldum Reach’e. Bu yılın en iyi FPS si olur bu oyun. Grafiklerden, seslerden ve tasarımlardan bahsetmeyi unuttunuz heralde. Ben ekliyim harbiden şahane. Bu arada Halo’nun Fps lere böyle büyük yenilikler kattığı fikrine katıkamam. Çok çok daha önce denenmiş şeyleri güzel formullerle tekrar canlandırmıştır. Ben de yazar gibi pek mesafiliydim bu oyuna ama Reache hayran kaldım vallahi.

  Oyunu orjinal alıcam şimdi. Siz nerden edindiyseniz banada yardımcı olursanız sevinirim. Sağol Tom Amca.

Bir cevap yazın