Half Life Episode 3 Neden Hala Ortalarda Gözükmüyor?

Bu sorunun cevabını Impulse’ın eski patronu Brad Wardell’den dinleyelim.

Steam logoGeçtiğimiz günlerde Stardock, Impulse dijital oyun satış platformunu ünlü perakende zinciri Gamestop’a (Gamespot ile karıştırmayın) sattı. Gamestop böylelikle artık perakende pazarında bitme noktasına gelen PC pazarından yavaş yavaş dijital satış kanalına yönelmek istiyor. Bu işin bir tarafı, bizi asıl ilgilendiren ise Stardock’ın neden Impulse’ı sattığı.

Stardock’ın patronu Brad Wardell Industygamers’a verdiği röportajda, “önümüzde iki seçenek vardı ya uzun vadede dijital satış platformunda Steam ile olan rekabetimizi kaybeder ve küçük oyuncu olarak yolumuza devam ederdik, ya da bu rekabette başarılı olur, 600 çalışanımızın yarısının satış sorumlusu ve muhasebeci olduğu bir şirket olurduk. Ama kazanma olasılığı bizim hayatta yapmak istediğimiz şey değil, o zaman hayatta ne istediğimizi tekrar gözden geçirmeliydik” diyerek Impulse’ı neden elden çıkardıklarını anlatıyor.

Wardell’a göre Valve de benzer bir ikilemi yaşıyor şu an. Ve soruyor; neden hala Episode 3’ü göremiyoruz?

“Valve Seattle’da iş yapıyor ve dünyanın her yerinden yetenekli geliştiricileri bünyesinde toplayabilecek bir firma, ama Steam onların yol haritasını etkiliyor. Uzun süredir insanlar yeni Half Life oyununun gelmemesinden şikayetçi. Yeni bir şeyler ortaya koymakta sorun yaşadıkları kesin, ki benzer sorunları biz de yaşadık. İşinizin bir tarafı inanılmaz karlı ve siz en iyi çalışanlarınızı buraya kaydırıyorsunuz, çünkü oradan güzel para geliyor. İş dünyası böyledir işte. Ama günün sonunda ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz.”

Wardell röportajın devamında “Valve’in geliştirdiği oyunlara bir göz atarsanız, Steam’den öncesi ve sonrasını görürsünüz. Steam’in Valve etkisi kesinlikle göz ardı edilemez. İyi veya kötü demek istemiyorum, ama Steam’in Valve üzerindeki etkisi tartışılmaz çünkü aynı etkiyi biz de yaşadık ve en iyi geliştiricilerimizi buraya kaydırdık.”

Brad Wardell, bizim (ben ve Uğur’un) uzun zamandır yaptığı bir analizi sektörü bilen biri olarak tekrarlıyor. Valve’in Steam’den sonra geliştirdiği oyunlara baktığımız zaman, üçüncü firmaların geliştirdiği oyunların satın alındığını ve Valve tarafından biraz makyajlanarak piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Portal, Left 4 Dead ve hatta Alien Swarm… Bunlar Valve’in kendi içinde geliştirdiği oyunlar değil. Ve Valve, yaklaşık altı senedir Episode 3 hakkında neredeyse tek kelime etmiyor. Neden?

Bazen okuyucularımızın Valve’e yönellettiğimiz eleştirileri de yanlış anladığını ve Steam’e olan muhabbetlerini Valve için koruyucu şemsiye olarak kullandıklarını görüyoruz. Valve, kuşkusuz hala iyi oyunlar geliştirebilen, bünyesinde birçok yetenekli çalışanın olduğu iyi bir oyun stüdyosu, ama yeni bir Half Life oyuna ihtiyacı olmayacak kadar da zengin. İşte işin özeti bu.

17 Yorum

 1. waxmen

  o zaman onlarda episode 3 ü fason versinler.tabiki iyi bir yapımcıya vermeliler.bu nu düşünemeyecek kadar aptal olamazlar.half life bir maden gibi fakat işlemek istemiyorlar.

  • Tahir Meylani

   Valve, kesinlikle üçüncü stüdyolar ile çalışmıyor. Hatta o kadar ki haklarını milyonlarca dolara satabilecekleri Half Life filmi için bile olumsuz konuşuyorlar.

 2. ?

  sözde 2007 den beri çıkacak. 2.duke nukem oldu buda. insanları oyalıyorlar ep 3 çıkcak diye fakat onun yerine half life 3 çıkacak bence. zira half life 2 çıkmadan öncede team fortress 2 çıkacak diye oyalama söylentisi vardı pat diye half life 2 çıktı

   • Tahir Meylani

    Aslında Valve’in konsollar için özel bir oyun geliştirdiği dedikodusu var ortalıkta, ama ne kadar doğrudur bilinmez.

    Yalnız Episode 3 veya herhangi Half Life temalı bir oyunun konsollara özel çıkması pek olası değil, eğer böyle bir şey olursa Valve, PC oyuncularını ve Steam’i tamamen gözden çıkarmış demektir.

   • ?

    bende ortak platform olarak demek istedim ama eksik yazınca yazdıklarım yanlış anlaşılmış:) blackmesa source da sözde mart 2011 de gelyodu hala haber yok:S gerçi onunda vale ile ilgisi yok

 3. Ziyaretçi

  -TF2’yi ve L4D2’yi sürekli güncelle
  -2011’de çıkacak 2 oyun duyur
  -Yeni ofise taşın

  “Hep Steam’den para kazandıkları için HL’yi sallamıyorlar ya :(((((”

  eheh, her sene çıkmadığına şükredin. Sonu CoD gibi olurdu.

  • Tahir Meylani

   İyi güzel demişsin de, “her altı ayda bir yeni bir Episode çıkaracağız” deyip, Episode 2’den sonra sözünden döndükleri için eleştiriliyor Valve. Yoksa her yıl yeni bir Half Life oyunu kimse beklemiyor zaten.

   Üstelik Half Life fanları, en azından serinin bir sona bağlanmasını bekliyor. Episode 2 oynayanlar bilir oyun çok heyecanlı bir yerde kesilmişti.

   • Ziyaretçi

    Ben de merakla bekliyorum yeni oyunu. Ama kalkıp Steam’den para geliyor diye çamur atmak olmamış.

    TFC-TF2 arasında 7 yıl, HL1-HL2 arasında 6 yıl var.

    “Episodic sistemi bırakıyoruz, vazgeçtik. Bu şekilde yeterince iyi oyun yapamıyoruz.” demelerine rağmen art niyet aramanın gerekçesini anlamıyorum. Maddi açıdan iyi durumda olmaları oyun yapmaktan vazgeçtikleri anlamına gelmiyor. Hatta bana kalırsa yaptıkları oyunlarda yeni şeyler deneyebilecekleri, görülmemiş oyun mekanikleri yaratmak için rahatlıkları olduğunu gösteriyor. Portal 2 veya DOTA 2 gibi işte.

    Neyse, EP3/HL3 1 senede yapılacağına 7 yıl beklemeyi, çıktıktan sonra oynarken de gözümü kırpmadan bitirmeyi tercih ederim.

 4. lazboy

  kolayi var Steam dan oyun almayin adamlar parasız kalson oyun yapsinlar Steam dan para kazandıklari icin oyun filan yapmıyorlar böyle cikarci oyun firmlarina para kazandırmayin Örnek Sony den hc bsy almayin PS3 te bizi cezalandiran Sony yi boykot edelim

Bir cevap yazın