Half-Life 3 Duyurusu Çok Yakında Olabilir

Valve, Spike TV VGA’da bir takım gizli mesajlar verdi…

Evet, Spike TV Video Oyun Ödülleri töreni öncesinde ortaya atılan Half-Life 3 duyurusu söylentileri asılsız çıkmış olabilir; ancak görünüşe bakılırsa Valve, bazı şifreli mesajlar vermekten de geri kalmamış.

Portal 2’nin harika karakteri Wheatley’i seslendiren Stephen Merchant, Spike TV VGA‘da en iyi erkek karakter performansı için adaydı ve bildiğiniz gibi kazandı da. Valve ise ödül töreninde bir video yayınladı. İsterseniz önce videoyu izleyelim, sonrasında da Valve’ın videoda verdiği mesajlar neymiş bir bakalım.

http://www.youtube.com/watch?v=7AuxeLdRzno

Videoyu izlediğimize göre videodan çıkarılan şifreli mesajlara geçebiliriz:

  • Videoda Wheatley’in hemen üzerinde Kiril alfabesiyle yazılmış, yani Rusça bir şeyler görüyoruz: СПУТНИК НАБЛЮДЕНИЯ <<ЛАНТАНУМ>>  Bunun İngilizce çevirisi şu şekilde: OBSERVATION SATELLITE “LANTHANUM”. Yani İZLEME UYDUSU “LANTHANUM”. Lanthanum, periyodik cetvelde 3. grup elementlerden biri.
  • LANTHANUM’u Yunanca’ya çevirdiğimizde karşımıza şöyle bir şey çıkıyor: λανθανω. Hemen baştaki Lambda amblemini (λ) görmemek imkansız. Ben Half-Life’ım diye bağıran bir ikon en nihayetinde.
  • Wheatley, konuşmasının sonlarında kurtarılabilmesi için bulunduğu koordinatları vermeye çalışıyor ve ağzından şu rakamlar çıkıyor. 1 1 1! Hmm pek bir şey ifade etmedi galiba. Bir de şöyle bakın 1+1+1=3, yani Half-Life 3. Hatta bu 10-13 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek  CES fuarına denk gelecek bir duyuruyu da işaret ediyor olabilir pekala. 11.1 şeklinde… (fazla zorlama göründüğünün farkındayım).
  • LANTHANUM üzerinden devam edelim. Bu elementin atom numarası 57. Yani Haziran ayında düzenlenecek E3 2012’nin başlangıç ve bitiş günleri. Yani 5.6.12- 7.6.12. Ha unutmadan 5+7=12 (belki bir işimize yarar).
  • En ilginci ise en sonda… Hemen aşağıda videonun son saniyesinden alınmış ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Birazcık dikkatlice bakın, headcrab’e benzer silüeti görmemeniz imkansız.

Wheatley-headcrab

Bütün bu enteresan şifreler bir yana, video boyunca yandan geçen rakamlar işleri çok daha karmaşık hale getiriyor. Neden mi? Okumaya devam…

Doug_Rattmann (Portal evreninin gizemli Ratman’inin Twitter hesabı) 21 Ağustos’ta Portal 2’nin çıkışını işaret eden alternatif gerçeklik oyunundan (alternate reality game- ARG) bu yana sessizdi ve bu sessizlik geçtiğimiz gün enteresan bir mesajla bozuldu.

βaşlıyor. (It βegins.)

“β” yani “beta” ibaresine dikkat! 🙂

Bu mesajın hemen ardından da videoda yandan geçen numaralar geldi tek tek.

Bugün ise Doug_Rattmann yeni veri akışının en az 60 gün içinde tekrar başlayacağını duyurdu Twitter‘dan.

Bağlantı kesildi. Sinyal çok zayıf. Yeniden taşıma girişimi. DURDU!

Tahmini varış- Minimum: 60 gün | Maksimum: Bilinmiyor.

Anlaşılan Valve yeni bir ARG başlattı ve bu çok büyük bir ihtimalle Half-Life 3 ile ilgili. Ne var ki, internette dolaşan bazı söylentilere göre Doug_Rattmann Twitter hesabının gerçekliği de tartışma konusu. Bir başka iddiaysa ValveARG.com sitesi ile Gabe Newell arasındaki e-postada trafiğinde Newell’ın herhangi bir ARG’yi reddettiği yönünde.

Anlayacağınız ortalık şimdilik birazcık karışık. ARG içinde başka bir ARG ile karşı karşıya olabiliriz ya da tüm bunlar basit bir uydurma olabilir. Valve söz konusu olduğunda her zaman yaptığımız gibi, tüm bu söylentileri zamana bırakmaktan başka çaremiz yok.

3 Yorum

Bir cevap yazın